Šlubuojanti e.sveikata, sako, jau tuoj susitvarkys

Greta Vanagienė
2019-04-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada, kad niekaip „įsivažiuoti“ nesugebanti e.sveikatos sistemą netrukus užgros naujai. Specialistai gi spėlioja, kiek dar papildomai milijonų prireiks, idant ji pagaliau imtų veikti be trukdžių.
Šlubuojanti e.sveikata, sako, jau tuoj susitvarkys
Šiuo metu prie portalo sergu.lt yra prisijungusios daugiau kaip 140 įstaigų. Per metus sistemoje atliekama apie 10 mln. pacientų registracijų pas gydytojus, 2 mln. visų registracijų atlieka patys pacientai.

Faktas
Šią savaitę trys Vilniaus sveikatos priežiūros įstaigos: Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, Centro poliklinika ir Karoliniškių poliklinika išbandys naują išankstinę pacientų registracijos informacinę sistemą, kuri pakeis dabar veikiantį portalą sergu.lt ir bus sujungta su e.sveikatos sistema.
Visas sveikatos priežiūros įstaigas prie naujosios sistemos numatoma prijungti iki šių metų pabaigos. Kol jos bus prijungtos, veiks ir senasis portalas sergu.lt.
Šiuo metu prie portalo sergu.lt yra prisijungusios daugiau kaip 140 įstaigų. Per metus sistemoje atliekama apie 10 mln. pacientų registracijų pas gydytojus, 2 mln. visų registracijų atlieka patys pacientai.

 
Atsiprašo už nepatogumus
„Sutriko kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių informacijos teikimas iš Valstybinės ligoninių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Registrų centro ir Valstybinės ligonių kasos specialistai ieško sutrikimo priežasčių ir sieks operatyviai juos pašalinti. Atsiprašome už nepatogumus“, – toks įrašas mirgėjo e.sveikatos svetainės puslapyje po to, kai SAM ėmėsi šio projekto reanimacijos ir išleidusi 40 mln. eurų sistemai kurti, papildomai investavo dar apie 2 mln. eurų.

Kaip aiškina ministerijos atstovai, vis dar pasitaiko atvejų, kai įvyksta įvairių sistemų sutrikimų, tačiau daugeliu atvejų išnagrinėjus gautus skundus paaiškėja, jog sutrikimai buvo kilę ne centrinėje e.sveikatos sistemoje, o medicinos įstaigų vidinėse sistemose.
 
Be to, visais atvejais, kai iškyla trikdžių, įstaigos apie problemą turi pranešti ir ją registruoti Registrų centro pagalbos centre.
„Atkreipiame dėmesį, kad sveikatos priežiūros įstaigų poreikiai skiriasi, atsižvelgiant į įstaigų veiklos pobūdį, atliekamų sveikatos priežiūros paslaugų imtį, todėl sveikatos priežiūros įstaigos pačios plėtoja vidines informacines sistemas ir yra atsakingos už vidinių sistemų funkcionalumą bei patogumą sveikatos priežiūros specialistui“, - komentuoja SAM e.sveikatos sistemų ir informacinių išteklių skyriaus vyr. specialistė Simona Gricienė.
 
Negali išrašyti vaistų
„Mūsų sistema, kaip tyčia, šiuo metu yra užstrigusi. Gal būtų ir patogu naudotis, bet reikia užpildyti labai daug blankų. Pripratimo reikalas, aišku. Vis dėlto dėl trikdžių negalime išrašyti kompensuojamųjų vaistų pacientams, negalime susisiekti su vaistinėmis, rašome receptus ranka“, - sako Vilniaus Žvėryno klinikos direktoriaus pavaduotoja Inesa Banevičienė.
SAM ramina toliau - esą e.sveikatos sistemai reikia laiko ir pastangų. Šiuo atveju ir medicinos personalo, ir pacientų įgūdžių ja naudotis.
„Šiandien nekeliame klausimo, kaip naudotis internetine bankininkyste, kaip elektroniniu būdu pateikti deklaracijas Valstybinei mokesčių inspekcijai, nėra naujovė ir elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai, todėl turėsime priprasti ir prie e.dokumentų sveikatos srityje“, - įsitikinusi S.Gricienė.
 
Entuziazmas sušlubavo
Dar praėjusių metų gegužę SAM, gniauždama rankose papildomas lėšas, aiškino norinti atnaujinti e. receptų sistemą, sukurti psichikos duomenų tvarkymo priemones, integruoti nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių duomenų informacinę sistemą, stiprinti asmens duomenų saugą, sukurti mobiliąją programėlę pacientams.
„E. sveikatos sistema yra sukurta ir veikia, tačiau siekiant didinti jau sukurtų sistemos priemonių patrauklumą bei padaryti ją patogesnę ir tinkamesnę, numatyta e.sveikatos sistemos plėtra ir tobulinimas“, – tuomet žurnalistams sakė S.Gricienė. Šiandien, rezultatai rodo, darbai pagreičio dar neįgavę.
„Be reikalo dar šnekam, psichikos sveikatos modulis dar nėra sukurtas, jis bus tik šių ar net kitų medų pabaigoje. Kada tai bus – nėra aišku, kalbame apie tai jau seniai, bet žinote, kaip pas mus viskas vyksta...“ – teigė Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas.

 
Bus papildomų naujovių
SAM džiaugiasi ir praneša, kad be visų žadėtų e.sveikatos sistemos tobulinimo darbų nuo balandžio mėn. vidurio pradės veikti ir papildoma naujovė – vaistų sąveikų tikrinimo funkcija išrašant elektroninius receptus. Specialistai aiškina, kad gydytojams išrašant naują e. receptą sistema iš karto parodys suderinamumą su paciento vartojamais kitais gydytojo paskirtais vaistais.
„Esame įsitikinę, kad ši sistema ne tik bus papildomas saugiklis pacientų sveikatai, bet ir naudingas pagalbininkas medikams, kuriems nereikės gaišti laiko ieškant informacijos, kai pacientas vartoja kelis skirtingus vaistus, kai skiriami vartoti nauji vaistai ar galima reta vaistų sąveika. Juolab dažnai pacientui vaistus skiria keli gydytojai. Nuo šiol visa tai bus matoma ir patikrinama sistemoje“, – sakė viceministrė Kristina Garuolienė.

 
Politiko komentaras
Seimo Sveikatos komiteto pirmininkė Asta Kubilienė:


Formuojama nuomonė, kad elektroninė sveikatos sistema neveikia, yra nesąžininga. Pikta, jei viešinamas vienas atsitiktinis atvejis ir skalambijama, kad niekas negerėja.
Galbūt elektroninė sistema ir užstringa. Trukdžių pasitaiko, bet tai yra technika. Žinau, kad priešinamasi tokioms sistemoms, bet rezultatai yra geri – žmonės išmoksta ir prisitaiko prie naujovių. Medikai yra išsilavinę, progresyvūs žmonės, supranta, kad reikia judėti į priekį.
Manau, žiniasklaida nori pasimėgauti tuo, kad yra trikdžių, bet man tai nesuprantama.
 

Pacientų nuomonė
Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė:

- Trikdžiai kaip buvo, taip ir toliau tęsiasi. Pacientai ir gydytojai vis sako tą patį: kai tik reikia išrašyti kelis receptus, sistema užstringa.
Kažin kiek dar milijonų reiks skirti, kad e.sistema imtų sklandžiai veikti?
Neįsivaizduoju, kaip gydymo įstaigos be dar papildomų lėšų įsigyvendins numatytas naujienas. Be pinigų nieko nepadarysi. Ar nebus taip, kad girdime tik daug pažadų, o sistema toliau neveiks? Tiek čia visko pažadėta, bet viskas po rinkimų subliūkš.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris