Skandalą įžiebusiems - direktoriaus komandos kirtis

Deimantė Gruodė
2019-04-11
Konkurse antroje vietoje likusiam Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) direktoriui Algimantui Pamerneckui - vėl smūgis į paširdžius. Pačiu netinkamiausiu metu, kuomet Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sprendžia, kam patikėti ligoninės vairą, - žurnalistus pasiekė anoniminis laiškas, pasirašytas įpykusių įstaigos darbuotojų. Jame it pūliai vienas po kito veržiasi kaltinimai nepakeliamomis, tiesiog vergiškomis darbo sąlygomis. Direktorius tokius kaltinimus kategoriškai atmeta.
Skandalą įžiebusiems - direktoriaus komandos kirtis
Po paviešinto anoniminio skundo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktorius Algimantas Pamerneckas surengė spaudos konferenciją, kurios metu visus kaltinimus kategoriškai neigė.

Bijo keršto
„Prieš darbą išgeri kelis puodelius kavos nusiteikdamas, kad eini į karą. Tai – nenormalu“, - apie psichologinę darbo atmosferą atviravo ligoninėje sutiktas vienas skyriaus vadovų, kurio užklausėme, ar minėtas skundas turi kiek pagrindo. Kaip sako anonimu panoręs likti medikas, jis vienas tų išlikusiųjų skyriaus vadovų, nes per ketverius penkerius metus daug kompetentingų žmonių esą išėjo neatlaikydami direktoriaus spaudimo.
Ilgametis ligoninės darbuotojas beda pirštu ir į nekultūringą direktoriaus elgesį.
 
„Įsivaizduokite, vadovas vaikšto ir nesisveikina su kitu vadovu. Jei jis ateina į skyrių ir pamato poste sėdinčią slaugytoją, nes tą minutę ši tiesiog neturi darbo, visi vaistai pacientams suleisti... blogai. Kiek buvo skundų, kai jis negražiais žodžiais išplūdo slaugytojas. Šios ėjo skųsti į Etikos komisiją, bet ten viskas buvo gražiai užglaistyta“, - tvirtino skyriaus vedėjas.
Paklaustas, jei visa tai yra tiesa, kodėl jis nenori atskleisti tapatybės, vedėjas įvardija dar vieną direktoriaus ydą: šis esą kerštingas.
„Visiems nusibodo ši situacija: pralaimėjai konkursą – išeik. Jei šis vadovas išliks poste, tuomet darbą paliksiu aš“, - grasino vedėjas.

 
Taupo iki išprotėjimo
Skandalas prasidėjo nuo anoniminio skundo. „Gyvename ir dirbame vergovinėje santvarkoje, kur taikomas pastovus psichologinis teroras, žeminimas, menkinimas“, – tvirtinama „15 min.“ žurnalistams atsiųstame laiške, kuris pasirašytas Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės darbuotojų vardu.
Jame vienas po kito žeriami kaltinimai nežmoniškomis darbo sąlygomis. Chirurginės operacijos, net planinės esą atliekamos naktimis. Ligoninės medicinos personalas, kaip tvirtinama, turi vos pusvalandžio pietų pertrauką, kuri neapmokama. Darbe prastas mikroklimatas, nepakeliami darbo krūviai, gydytojų, ypač slaugytojų ir slaugytojų padėjėjų trūkumas... Taip pat tvirtinama, kad per dabartinio direktoriaus kadenciją administracinis personalas išsipūtė tris kartus, o dirbančiojo maždaug tiek susitraukė. Nepasitenkinimas reiškiamas ir griežtam taupymo režimui, kuomet darbuotojai esą verčiami taupyti netgi darbo pirštines.
 
Visus šiuos kaltinimus įstaigos vadovas A.Pamerneckas kategoriškai neigia.
Po paviešinto skundo įstaigos vadovas surengė spaudos konferenciją žadėdamas, kad jos metu bus atsakyta į visus rūpimus klausimus.
Direktorius gynėsi rodydamas lenteles su blizgančiais skaičiukais, iš kurių matyti, kad atlyginimai darbuotojams kilo, o darbo krūviai – reguliuojami. Kaip patikino A.Pamerneckas, visos planinės operacijos ligoninėje vyksta nuo 7 iki 15 val., naktimis – tik skubios. Darbo dienomis per parą vidutiniškai atliekama apie 60 planinių operacijų ir apie 10–15 skubos tvarka.
 
Medikai atprato... dirbti?
Vadovą spaudos konferencijoje vieningai palaikė ir į jo pusę stoję skyrių vadovai.
Operacinio anesteziologijos skyriaus vedėja, gydytoja anesteziologė reanimatologė Jolita Šustickienė dalijosi pastebėjimais, kad anksčiau vadovams mažiau rūpėdavo medicinos darbuotojų darbas, jo efektyvumas, o dabartinis vadovas, jos žodžiais tariant, labai rūpinasi ir domisi. „Sakyčiau, tėviškas, ūkiškas rūpestis. Ateina, domisi, kas vyksta. Rodoma daug dėmesio, galbūt kai kuriems žmonės nepatinka, kad jie matomi“, - spaudos konferencijoje pasisakė medikė.
Maža to, ji suskaičiavo anestezijos slaugytojos išdirbtą darbo laiką šių metų sausio–vasario mėnesiais.
 

„Statistika įdomi: kad žmogui išdirbus visą darbo laiką pagal nustatytą darbo grafiką, lieka nuo 22 iki 30 proc. visiškai laisvo laiko. Retorinis klausimas: ar mes ateiname į darbą dirbti, ar ilsėtis? Ar norime darbe žiūrėti filmus, naršyti feisbuke ir užsiiminėti rankdarbiais, ar mes privalome suteikti paslaugą pacientui?.. Toks jausmas, kad žmonės atprato dirbti. Ateina į darbą kavutės pagerti, paplepėti“, – kalbėjo Operacinio anesteziologijos skyriaus vedėja, gydytoja anesteziologė reanimatologė Jolita Šustickienė.

 
Dėl didelių darbo krūvių problemos nekelia ir kito skyriaus vedėjas, traumatologas Artūras Zubrickas.
„Budėjau sekmadienį, aptarnavau septyniasdešimt pacientų. Į tualetą nenuėjau ir nekeliu problemos. Tai - mano pareiga. Jei žmogui per sunku, tegul jis dirba pusę paros. Kitas išeina, nes jam per sunku. O trečias prašo daugiau krūvio. Klausiu, ar paveši? Pavešiu. Tie, kurie šį darbą myli, išeina pažaliavę, bet po dviejų dienų vėl nori į jį grįžti“, – pasakojo A.Zubrickas.

 
Visada yra nepatenkintųjų
Jei viskas taip gražu, kas parašė paslaptingąjį skundą apie RVUL ir jį išsiuntė žurnalistams?“ - po konferencijos paklausiau A.Zubricko. Traumatologas tvirtina, kad iš jo skyriaus rašančiųjų nebuvo ir beda pirštu į operacinį bloką, kur darbas iš tiesų sunkus, alinantis ir naktinis.
„Mikroklimatas – toks sąlyginis dalykas. Jei mato, kad užkrauna papildomą darbą, kyla nepasitenkinimo banga. Bet kad planinis darbas vyksta naktimis, kaip minėjo, tikrai ne tiesa. Būna visokių situacijų, kad užsitęsia operacija, bet tai – pavieniai atvejai. Nemanau, kad anesteziologas, kuris duoda narkozę, sutiktų ateiti nakčiai į planinę operaciją.
 
Pietų pertrauka irgi yra. Taigi žmonės pietauja. Skunde yra daug netiesos“, - tvirtina jis.
„Ką jums pažadėjo vadovas, kad jį taip palaikote?“ - paklausiau. „Ogi nieko – mes su juo ne draugai. Tik paprašė ateiti į konferenciją. Jis – reiklus, griežtas, nėra familiarus, neleidžia atsipalaiduoti, jo ranka jaučiasi. Ligoninėje elgiasi kaip ūkininkas, žiūri, kad įstaiga dirbtų kaip laikrodis. Visada yra patenkintų ir nepatenkintų. Svarbiausia – kad tai netrukdytų darbui. Jei atsiranda kokios nors srovės, intrigos – jau blogai“, - sakė įstaigos vedėjas.

 

Komentaras
RVUL darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jelena Jurėnienė: 

- Kalbant apie darbuotojų skundus dėl prasto mikroklimato darbe, tokių pasisakymų tikrai gaunu. Bet yra tikrai sunku vertinti, negali ateiti pas vadovą ir pasakyti, kad mūsų darbuotojas blogai jaučiasi. Reikėtų atlikti didelius tyrimus, - netgi visos Lietuvos mastu, - kaip darbuotojai jaučiasi sveikatos priežiūros įstaigose.
Galbūt po šio susitikimo vadovas neprieštarautų tokį tyrimą atlikti.
Didžiausios problemos – tai yra dideli darbo krūviai, tiesioginių vadovų nepagarbus elgesys su darbuotojais.

 
Tarp kitko
Konkursas RVUL direktoriaus pareigoms užimti baigėsi praėjusių metų liepą. Jį laimėjo dabartinė Karoliniškių poliklinikos vadovė dr. Jelena Kutkauskienė. Tačiau konkurso rezultatus A.Pamerneckas apskundė teismui esą konkurso atranka buvo neskaidri, todėl konkurso rezultatai – neteisėti. Visgi ten nieko nepešė: Vilniaus miesto apylinkės teismas A.Pamernecko skundą atmetė. Tačiau istorija tuo neužsibaigė.
Šių metų vasarį VTEK nusprendė, kad J.Kutkauskienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas. J.Kutkauskienės ateitis naujose pareigose RVUL išlieka miglota.
 
„Šiuo metu yra vertinama informacija, susijusi su konkurso laimėtojos patikimumu eiti vieno aukščiausių ligoninių lygmens vadovo pareigas. SAM, kaip ir visada, sieks užtikrinti, kad ligoninėms vadovautų tik aukščiausius skaidrumo reikalavimus atitinkantys asmenys. Sprendimai, susiję su RVUL nuolatinio vadovo paskyrimu, bus priimti artimiausiu metu“, – žurnalistams atsakymą pateikė ministerijos atstovė Gabrielė Banaitytė.
Beje, spaudos konferencijos metu paklausti, ar laukia naujosios vadovės –darbuotojai patiko, kad jiems nėra skirtumo, kas vadovaus. „Gali ateiti vadovauti kad ir Dalia Grybauskaitė“, - šyptelėjo jie.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris