Siūlo receptą nuo patyčių viruso

Aistė Upytė
2019-03-07
„Tabletė, purškalas, tepalas? Stebuklingo vaisto nuo patyčių nėra, tačiau didesnis visuomenės, ypač tėvų, taigi – kiekvieno mūsų, įsitraukimas gali padėti gydant smurtinio elgesio sukeltą skausmą“, – taip, pristatydamas visą kovą truksiančią socialinę viešinimo kampaniją „Vaistai nuo patyčių“, kalbėjo „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis.
Siūlo receptą nuo patyčių viruso
„Norėdami sumažinti patyčių paplitimą, turime keisti smurtinį elgesį palaikančias nuostatas visuomenėje. Nuo kiekvieno piliečio jautrumo ir pozicijos priklauso, ar skaudinantis elgesys bus pastebėtas ir sustabdytas“, - sako „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis.

Tūkstančiai skambučių
Patyčios išlieka vienu dažniausiai vaikų minimų sunkumų, dėl kurio jie ieško pagalbos ir palaikymo. Praėjusiais metais „Vaikų linija“ sulaukė 3291 skambučio, 148 pokalbių internetu ir 83 laiškų, kuriais vaikai ar paaugliai dalijosi skaudžiais patyčių išgyvenimais. Jau 16 metų kampaniją BE PATYČIŲ vykdanti „Vaikų linija“ įvairiomis priemonėmis ir būdais skatina stabdyti patyčias ir mažinti žeminančio elgesio paplitimą, kuris sukelia daug skausmo vaikams ir paaugliams.
 

„Patyčios yra rimta visuomenės sveikatos problema. Nuo šios agresijos kenčia, o taip pat prieš kitus ją naudoja šimtai tūkstančių vaikų Lietuvoje. Kai suserga žmogus, mes stengiamės jį gydyti įvairiomis priemonėmis, vaistais. Kai kalbame apie prastą visuomenės sveikatą, didelį agresijos mastą tarp mokinių, šiam smurtui sumažinti nėra išrasta jokių tablečių ar lašiukų, – pastebi „Vaikų linijos“ vadovas. – Norėdami sumažinti patyčių paplitimą, turime keisti smurtinį elgesį palaikančias nuostatas visuomenėje. Nuo kiekvieno piliečio jautrumo ir pozicijos priklauso, ar skaudinantis elgesys bus pastebėtas ir sustabdytas.“
 
Nors nėra specialių tablečių, kurių išgėrus dingtų noras žeminti ir skaudinti kitus, tačiau vaikai pagarbaus ir draugiško elgesio gali išmokti iš suaugusiųjų rodomo pavyzdžio. „Nors vykstančių patyčių nenupurkši gydančiu purškalu, jas sustabdyti gali aiškiai parodytas aplinkinių nepritarimas. Patyčių sukeltą skausmą numalšinti gali ne kažkoks stebuklingas tepalas, o nuoširdus pokalbis su vaiku, per kurį suaugusieji išklausytų ir bendradarbiautų su vaiku, sprendžiant patyčių situacijas. Ši kampanija įgalina kiekvieną tapti tuo vaistu, kuris padeda išgyti ir stabdyti patyčių virusą. Aktualus tėvų ir suaugusiųjų įsitraukimas, kad vaikai į juos galėtų kreiptis, atsiremti. Ir trečias dalykas – visuomenės nuostatos, kiek palaiko, kad žeminti yra gerai. Todėl kampaniją ir pavadinome vaistai nuo patyčių“, – kalbėjo tarnybos vadovas.
 
Patyčios ateina iš šeimų
Tai, kad pirmiausia savo pavyzdžiu būtina mažinti smurtinį elgesį, pabrėžė ir į kampanijos atidarymą atvykę žinomi žmonės. Patyčinėje atmosferoje užaugusios žurnalistės Renatos Šakalytės-Jakovlevos pastebėjimu, daugelis tėvų net nesuprasdami patys vaikams klijuoja etiketes ir taip skatina patyčias:

„Asmeninis pavyzdys, kurį perduodi savo vaikams, kaip gerasis užkratas plinta aplinkui ir vaikai pradeda patys tuo dalintis.“
 
Iniciatyvos „Dydis nesvarbu“ įkūrėja Giedrė Valavičiūtė įsitikinusi, kad ieškodami patyčių šaknų visų pirma turėtume atsigręžti į save. „Agresoriai ateina iš šeimų, kuriose jie yra pažeidžiami. Žmogus, besijaučiantis komfortiškai tiek su savimi, tiek aplinka, nesityčios iš kito. Jei turi skausmą savyje, norėsi tai perduoti ir kitam“, – kalbėjo ji.
Visą kovo mėnesį „Vaikų linija“ kartu su partneriais (tarp kurių – ir Švedijos bei Norvegijos ambasados) kviečia ne tik švietimo ir ugdymo įstaigas, kitas organizacijas bendruomenėms organizuoti ir vykdyti veiklas, skirtas patyčių prevencijai ir kitokio žeminančio elgesio stabdymui, bet ir prisijungti aktyvius žmones, padėti didinti tiek vaikų, tiek suaugusiųjų sąmoningumą patyčių tema.

 
Tarp kitko
„Vaikų linijos“ organizuojamas Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ ir socialinė viešinimo kampanija „Vaistai nuo patyčių“ prisijungia prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris