Savižudybių prevencijos pamokos Lazdijų rajono savivaldybėje
Aigustė Tavoraitė
2018-10-31
Prieš kelias savaites Lazdijų rajono savivaldybėje užbaigtas mokymų ir supervizijų ciklas, įgyvendinant projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvų plėtra Lietuvos savivaldybėse“, tik patvirtino, jog mokymosi ir diskusijų šia tema niekada nebus per daug.
Savižudybių prevencijos mokymai Lazdijų rajono savivaldybėje.
Mokymuose dalyvavusi psichologė Daiva Česnulevičienė patvirtino, kad atsiliepimai apie juos – patys geriausi. „Tema labai aktuali, buvo puikiai parinkti lektoriai. Ir nors turi tam tikrų žinių šia tema, tikrai buvo įdomu, labai naudinga, ypač superzivijų diena, atvejų dalinimasis“, – sakė ji.
Pašnekovė pastebėjo, kad žmonių įsitraukimas buvo didžiulis. „Susirinko įvairių sričių atstovai. Iš daug nuskambėjusių klausimų buvo galima suprasti, kad žmonėms tai aktualu ir įdomu. Manau, kad tokios supervizijos turėtų būti organizuojamos savivaldybėje nuolatos, atvykti žmonės, turintys daug patirties, susidūrę su daug atvejų, jie būtų nagrinėjami, gal atsirastų atvejų, kuriuos galėtume pristatyti ir mes. Tai turėtų būti daroma sistemingai“, – pastebėjimais dalijosi D.Česnulevičienė.
Jos manymu, dar aiškesnis vaizdas, kaip reikėtų teikti pagalbą, susidėlios sukūrus reagavimo į savižudybes algoritmą savivaldybėje. „Kai jis įsigalios, bus aišku, kas, kokie dar žmonės turi būti įtraukti. Tai ateityje turėtų užkirsti kelią tiems atvejams, kurie vis dar įvyksta“, – sakė psichologė.
Lazdijų rajono savivaldybėje seniūnijos specialistų ir bendruomenių atstovų iniciatyviniai grupei skirti mokymai, seniūnijų komandos mokymai vyko dar rugpjūčio mėnesį, o supervizijos organizuotos prieš porą savaičių.
Tarp kitko
Projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“ organizuoja
VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir UAB „Eurointegracijos projektai“. Projekto tikslas – įgalinti projekte dalyvaujančias savivaldybes savarankiškai spręsti savižudybių prevencijos iššūkius ir veiksmingai naudoti turimus psichosocialinės paramos sveikatos priežiūros išteklius. Mokymų ir supervizijų metu siekiama įdiegti reagavimo į savižudybių riziką algoritmą tam, kad būtų aiškus visų institucijų vaidmenų pasiskirstymas, pagalba būtų sisteminga, o ne epizodinė.
Visi algoritmo grandyse esantys asmenys išklausys mokymus apie savižudybių prevenciją, riziką, pirminės emocinės pagalbos teikimą. Galiausiai bus teikiamos konsultacijos-supervizijos apie sunkius atvejus, pagalbos galimybes, patį algoritmo veikimo principą. Projekto metu kiekvienoje savivaldybėje apmokyta nuo 140 iki 212 įvairių seniūnijų specialistų, bendruomenės atstovų, seniūnijų darbuotojų, savivaldybių specialistų ir policijos pareigūnų.
Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.
Komentuoti: