Savižudybių prevencijai Šakių rajono savivaldybėje – išskirtinis dėmesys
Aigustė Tavoraitė
2018-10-25
Apibendrindama pastaraisiais mėnesiais Šakių rajono savivaldybėje pagal projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“ organizuotus mokymus ir supervizijas įstaigos gydytoja vyr. specialistė Evelina Avlas džiaugėsi, jog sveikatos raštingumas šiuo klausimu rajone auga.
Šakių rajono savivaldybėje organizuoti mokymai įtraukė daug bendruomenės narių.
„Apmokyta didelė grupė žmonių, mokymus vedė psichologai profesionalai, mokantys puikiai prakalbinti žmogų. Matau didelę to naudą, smagu išgirsti praktikas ir patirtis, itin daug duoda galimybė diskutuoti, išsikalbėti. Tokius atsiliepimus girdžiu tiek iš socialinių darbuotojų, tiek įvairių kitų mokymuose dalyvavusių profesijų atstovų. Jie jaučiasi daug drąsiau galėdami suteikti pagalbą. Be abejo, konkrečių rezultatų dar reikės palaukti ateityje, bet, tikiu, kad žmonėms žinant, kur gali kreiptis, kad gali gauti pagalbą, savižudybių tikrai turėtų mažėti“, – kalbėjo specialistė.
Ji pabrėžė, jog labai svarbu nepalikti žmogaus vieno su liūdnomis, niūriomis mintimis. „Todėl tiek šie, tiek vadinamųjų „vartininkų“ mokymai yra labai svarbūs, suteikiantys žinių, informacijos, kur galima nukreipti tokį asmenį. Galbūt jo mintys nebūtinai savižudiškos, bet jau esant depresijos apraiškoms jį reikia kažkaip palaikyti, motyvuoti“, – sakė E.Avlas.
Savivaldybės gydytoja pridūrė, kad mokymai įtraukė ir daugiau bendruomenės narių: „Supervizijose dalyvavo ir dvasininkai, visi norintieji sunkiai tilpo.“
Specialistė pabrėžė, kad šiemet savivaldybėje vyksta labai daug įvairiausių mokymų savižudybių tema. Pavasarį mokymus organizavo ir visuomenės sveikatos biuras, surengti „Asist“ ir „Safetalk“ mokymai. „Savivaldybės pozicija yra tam skirti didelį dėmesį, dar pernai dėl to sudaryta savižudybių prevencijos darbo grupė“, – sakė E.Avlas ir pridūrė, kad Šakių rajonas priklauso padidintos savižudybių rizikos zonai.
Tarp kitko
Projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“ organizuoja VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir UAB „Eurointegracijos projektai“. Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo. Projekto tikslas – įgalinti projekte dalyvaujančias savivaldybes savarankiškai spręsti savižudybių prevencijos iššūkius ir veiksmingai naudoti turimus psichosocialinės paramos sveikatos priežiūros išteklius. Mokymų ir supervizijų metu siekiama įdiegti reagavimo į savižudybių riziką algoritmą tam, kad būtų aiškus visų institucijų vaidmenų pasiskirstymas, pagalba būtų sisteminga, o ne epizodinė.
Visi algoritmo grandyse esantys asmenys išklausys mokymus apie savižudybių prevenciją, riziką, pirminės emocinės pagalbos teikimą. Galiausiai bus teikiamos konsultacijos-supervizijos apie sunkius atvejus, pagalbos galimybes, patį algoritmo veikimo principą. Projekto metu kiekvienoje savivaldybėje apmokyta nuo 140 iki 212 įvairių seniūnijų specialistų, bendruomenės atstovų, seniūnijų darbuotojų, savivaldybių specialistų ir policijos pareigūnų.
Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.
Komentuoti: