Šauktinių sveikata žymiai prastesnė nei savanorių

Aida Žemaitytė
2018-01-29
Paskelbus naujus, šių metų, šauktinių sąrašus, jaunuoliai plūsta į karinės medicinos tarnybas. Šaukiamųjų jaunuolių sveikata pradėta tikrinti iš karto, t.y šaukiamajam apsilankius ar suderinus su Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos atstovais, paskiriama sveikatos tikrinimo data. Deja, statistika rodo, kad vos daugiau nei pusės jaunuolių, kviečiamų į Lietuvos kariuomenę, sveikata yra tam tinkama. O gal toks jaunimo sveikatos būklės lygis – nieko keisto?
Šauktinių sveikata žymiai prastesnė nei savanorių
Statistika negailestinga: kone pusė šauktinių negali atlikti pareigos Tėvynei dėl sveikatos sutrikimų. Tačiau gydytojų tai nestebina, mat jie žino bendrą visos šalies situaciją – auga daug sėdinčių, mažai judančių vaikų, jaunuolių karta. Tad ir sveikatos būklė yra adekvati jų pasirinktam gyvenimo būdui.

Krašto apsaugos ministerijos nuomone, šauktinių sveikatos lygis atspindi visos visuomenės sveikatos lygį. Pernai tinkami nuolatinei privalomajai pradinei karo tarnybai pripažinti 60 proc. šauktinių, netinkami – 35 proc., o likusiems 5 proc. tarnyba buvo kuriam laikui atidėta dėl ūmių ligų ar traumų. Praktiškai pastebėta, kad šaukiamieji pagal sąrašą, palyginus su savanoriškai į tarnybą ateinančiais jaunuoliais, turi daugiau nusiskundimų, todėl jų ištyrimas užtrunka ilgiau.
 

L.S. skaičius
60
- tiek proc. šauktinių pernai pripažinti tinkami nuolatinei privalomajai pradinei karo tarnybai.

 
Dr. J.Basanavičiaus karo medicinos tarnybos karo medicinos gydytojas kapitonas Darius Urbonas teigia, kad dažniausiai jaunuoliai netinkami tarnybai dėl psichikos ir psichologinių problemų bei vidaus ligų (bronchų astmos, širdies ydos, pirminės hipertenzijos ir pan.). Kiek mažiau – dėl kelių skirtingų sveikatos sistemų bei chirurgijos-ortopedijos, traumatologijos pobūdžio ligų (ryški plokščiapadystė, ryškūs stuburo iškrypimai).

Karinės medicinos komisijos atstovų duomenimis, vertinant sergamumą, pastaraisiais metais didėja vaikų (0-17 metų), sergančių cukriniu diabetu, toliaregyste, lėtiniu otitu, stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligomis, artropatijomis. Lyginant su 2016 m., šiek tiek sumažėjo vaikų sergančių anemijomis, epilepsija, astma, deformuojančiomis dorsopatijomis.

 
Komentaras
Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba vadovas Arūnas Balčiūnas:

- Tikrai pastebime, kad sveikatos būklė yra skirtinga lyginant dvi grupes, tai yra jaunuolius, kurie savo noru ateina į privalomąją karinę tarnybą ir tuos, kurie atitinka šauktinio kriterijus bei privalomai kviečiami pagal sudarytą sąrašą.
Taigi jaunuoliai, kurie savo noru ateina atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą, yra žymiai geresnės sveikatos, palyginti su šauktiniais pagal sąrašą. Manyčiau, taip yra dėl to, jog asmenys, patys pareiškę norą atlikti pareigą Tėvynei, yra gerokai aktyvesni, gyvena fiziškai judresnį gyvenimo būdą, daugiau sportuoja, turi mažiau žalingų įpročių ir panašiai. 
Žvelgiant į trejų metų tendencijas (kol kas ilgesnio periodo neturime), jaunuolių, savanoriškai užsirašiusių į karinę tarnybą, procentaliai sveikatos būklė nežymiai, bet prastėja. Pavyzdžiui, 2015 m. tinkamų turėjome 85 proc., 2016 m. – 81 proc. ir 2017 m. – 77 proc. 
 
O šaukiamų pagal sąrašą jaunuolių sveikatos būklė žymiai prastesnė, tačiau stabili: 2015-2017 m. svyravo nuo 45 iki 47 proc. 
Apibendrinant galima sakyti, kad savanoriškai atėjusių atlikti karinę tarnybą sveikata yra kone dvigubai geresnė nei šaukiamų pagal sąrašą. 
Kiek esu bendravęs su karinės medicinos specialistais, jiems didelio šoko dėl gana prastos jaunuolių sveikatos būklės nėra. Kodėl? Nes gydytojai žino bendrą visos šalies situaciją – auga daug sėdinčių, mažai judančių vaikų, jaunuolių karta. Tad ir sveikatos būklė yra adekvati jų pasirinktam gyvenimo būdui. 


 
Karinės medicinos ekspertizės metu atliekami šie tyrimai:
širdies veiklos tyrimai (EKG, širdies kraujagyslių sistemos funkcinių tyrimų testavimas, AKS monitoravimas);
kvėpavimo sistemos tyrimas (spirometrija);
kraujo, šlapimo laboratoriniai tyrimai ir kt.;
echoskopiniai tyrimai (pilvo organų, širdies ir kt.);

endoskopiniai (gastrofibroskopijos, kolonoskopijos) tyrimai;
rentgenologinis tyrimas;
klausos tyrimas;
akių tyrimai (regos aštrumo nustatymas, regos korekcijos parinkimas, akies dugno, optinių akies terpių apžiūra ir kt.).

 
Šauktinis gali būti netinkamas tarnybai, jeigu turi:
širdies kraujagyslių ligų (hipertenzija, širdies ligos);
regėjimo sutrikimų;
judamojo aparato ligų (plokščiapėdystė, stuburo iškrypimai);
epilepsijos, intelekto sutrikimų.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. T.Poškus: dirbtinio intelekto indėlis – milžiniškas

      Prof. T.Poškus: dirbtinio intelekto indėlis – milžiniškas

      „Vis dažniau girdime: kai atsiras geriau veikiantis prietaisas, gydytojas taps nebereikalingas. Vis dėlto naujoves turime ve...
      Gy­ven­ti ne tik il­gai, bet ir svei­kai

      Gy­ven­ti ne tik il­gai, bet ir svei­kai

      Kas ne­no­ri gy­ven­ti il­gai ir svei­kai? Ne pa­slap­tis, kad straips­niai apie ste­buk&s...

      Budinti vaistinė


      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...
      Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

      Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

      Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...

      razinka


      Sveika šeima


      Nenustatyta disleksija žlugdo vaiko savivertę

      „Moksliniais tyrimais nustatyta, jog vaikai, turintys kalbos ir kalbėjimo, dėmesio bei atminties sutrikimų ikimokykliniame amžiuje, gali patirti skaitymo bei rašymo sunkumų mokykloje. Vienas mitų, kad disleksija yra išaugama“, – teigia Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tabletė viltį praradusioms moterims

      „Naujasis gydymas gali iš esmės pakeisti endometriozės gydymo būdus, grąžindamas kontrolę į pacientų rankas ir kartu užtikrindamas naudą mokesčių mokėtojams“, – teigia Jungtinės Karalystės Nacionalinio sveikatos ir priežiūros kompetencijos instituto vaistų vertinimo direktorė Helen Knight. Vaistas „Ryeq...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
      Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
      Planuoto elgesio teorija
      Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
      Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
      Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

      Naujas numeris