Šakinė sutartis: nauja valdžia - naujos derybos

Giedrius Gaidamavičius
2021-02-18
Praėjusią savaitę vykęs Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovų ir medikų profesinių organizacijų susitikimas – įžanga į derybas su nauja ministerijos vadovybe. Kol kas pagrindinė tema – šakos kolektyvinė sutartis, kuri nustos galioti šių metų pabaigoje. Tačiau profsąjungų atstovai į derybas žada įtraukti daugiau klausimų, tarp kurių – atlyginimų didinimas bei krūvių reguliavimas.     
Šakinė sutartis: nauja valdžia - naujos derybos
Medikų profesinės sąjungos ir Sveikatos apsaugos ministerijos derybose dėl šakos kolektyvinės sutarties pagrindiniai akcentai – darbo krūvis ir atlyginimų didinimas.

Derybas būtina pradėti dabar
Apie prasidėjusias diskusijas su medikų profesinėmis sąjungomis praėjusį trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitete, pristatydama Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plano projektą, kalbėjo sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė: „Jau dabar turime spaudimą dėl šakinės sutarties pratęsimo iš mūsų medikų profesinių sąjungų. (...) Su darbo užmokesčiu yra daug darbo. Pirmiausia pradėsime nuo darbo sąlygų paketo, psichosocialinio klimato ir emocinės gerovės sutvarkymo, taip pat metinio vadovų vertinimo. Paskui, aišku, ir šakinė sutartis. Ji yra darbotvarkėje ir šiomis dienomis pradėjome apie tai diskutuoti.“
 
Užtikrinti motyvuojantį atlygį, susiejant jį su šalies vidutiniu darbo užmokesčiu, gerinti emocinį klimatą ir organizacinę kultūrą, valdyti darbo krūvį sveikatos sistemos darbuotojams įsipareigota gruodį patvirtintoje Vyriausybės programoje.
L.S. kalbinta Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė Aušra Volodkaitė nenorėjo sutikti, jog profsąjungos dėl šakos kolektyvinės sutarties pratęsimo vykdo spaudimą: „Metų pabaiga ateis gana greitai ir turbūt pats laikas dabar pradėti derybas.“

 
Atlyginimus kelia didindami krūvius
Pasiruošimas deryboms dėl šakinės sutarties ir buvo pagrindinė penktadienio susitikimo tema. Šiuo metu galiojančią sutartį 2018-aisiais pasirašė ne visos medikams atstovaujančios profesinės sąjungos. Tarp tokių – medicinos įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“. Jos pirmininkė Jolanta Keburienė teigė, jog viena priežasčių, dėl ko jos atstovaujama profsąjunga nepasirašė šakinės sutarties – darbo krūvio reglamentavimas. Esą vien darbo užmokesčio didinimas neišsprendžia krūvių problemos: „Įstaigos, kurios gauna pakankamai mažą finansavimą, bet turi išsilaikyti, atlyginimus kelia didindamos krūvį bei mažindamos darbuotojų skaičių. Didesnį kiekį pacientų turi aptarnauti mažiau slaugytojų. Tuomet kyla nepasitenkinimų, o slauga tampa logistikos paslauga.“  
 
„Solidarumo“ pirmininkė teigė norinti, kad nauja šakinė sutartis galiotų visam sveikatos priežiūros sektoriui, o ne siauram medikų ratui kaip dabar: „Jeigu tai yra medikų šakos sutartis, ji turėtų galioti ir privačiam sektoriui, ir valstybiniam. Dabar gi mes per skambiai ją vadiname.“
Kolektyvinę šakos sutartį pasirašiusi A.Volodkaitė teigė, jog apie galimus papildymus bus kalbama su organizacijos nariais. Ką norima konkrečiai tobulinti, pašnekovės teigimu, dar neaptarta, bet taisytinų dalykų yra: „Yra įvairių minčių dėl darbo krūvių, taip pat girdime daug su COVID-19 susijusių netenkinančių dalykų.“
 

„Jeigu tai yra medikų šakos sutartis, ji turėtų galioti ir privačiam sektoriui, ir valstybiniam. Dabar gi mes per skambiai ją vadiname“, - teigia „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė.

 
Derėsis dėl atlyginimų
Kita profesinėms sąjungoms aktuali tema – darbo užmokestis. Vis dėlto jų atstovai penktadienį vykusiame susitikime gerų naujienų neišgirdo. Kalbintos pašnekovės sakė, jog susitikimui pirmininkavusi sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė informavo apie lėšų trūkumą. Todėl A.Volodkaitės teigimu, profsąjungų atstovams pranešta – darbo užmokesčio kėlimas įšaldytas iki liepos 1 d.
 
„Situacija yra sunki ir darbuotojai nebus patenkinti tuo, kas vyksta“, – sakė LSSO prezidentė.

2017 m. tuometis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir profesinės sąjungos pasirašė susitarimą dėl medikų atlyginimų didinimo. Dėl didesnio darbo užmokesčio profsąjungų atstovai žada derėtis ir su nauja ministerijos vadovybe. Tiesa, konkretūs skaičiai dar nebuvo aptariami. J.Keburienė sako, jog tikslius skaičius tikimasi sužinoti iki rugsėjo pradžios.  
 
Regionų medikai tyli, nes...
Pinigai ir darbo krūviai – ne vienintelės problemos, kurias profsąjungų atstovai norėtų spręsti su nauja ministerijos vadovybe. J.Keburienė sako, jog ypač periferijos gydymo įstaigose vis dar gaji grasinimais ir baime persmelkta psichologinė atmosfera: „Didmiesčiuose, kur yra platus darbo vietų pasirinkimas, medikai drąsiau kalba, nes yra didesnė tikimybė įsidarbinti. Rajonuose, kur tik viena gydymo įstaiga, darbuotojai linkę prisitaikyti, tylėti ir tikrai sulaukia grasinimų.“
 

„Solidarumo“ pirmininkė taip pat kalbėjo ir apie greitosios pagalbos darbuotojus, tampančius pacientų nenorinčių priimti priėmimo skyrių įkaitais arba priverstus laukti, kol atgabentam pacientui bus atlikti tyrimai. Tokiu atveju greitosios pagalbos brigados vėluoja į kitus iškvietimus. „Norime, kad būtų reglamentuota, kiek laiko greitoji turėtų būti ligoninėje“ – sakė J. Keburienė.
Pašnekovės teigimu, gruodžio mėnesį per pandemijos piką išaugus iškvietimų skaičiui, greitosios pagalbos medikų darbo krūviai smarkiai padidėjo. Kai kurie darbuotojai dėl to sunkiai susirgo. Todėl jiems bus prašoma įteisinti specialias pertraukas.

 
SAM komentaras
Konkrečių įsipareigojimų dėl susitikimų su profesinių sąjungų atstovais dažnumo neturime, tačiau visa ministerijos vadovybė pasirengusi bendradarbiauti tiek su profsąjungomis, tiek su darbdavių atstovais, tiek ir su visais kitais socialiniais partneriais.
COVID-19 pandemija daro didžiulę įtaką visoms valstybės sritims – pajamoms, jų surinkimui, išlaidoms. Sveikatos sistema šiame kontekste yra išskirtinė, kuriai nediskutuotinai reikia skirti papildomų lėšų tiek su COVID-19 dirbančių medikų priedams finansuoti, tiek asmens apsaugos priemonėms, vakcinoms įsigyti. ir kt. Šiuo metu valstybės biudžetas yra deficitinis, todėl bet kokios papildomos išlaidos būtų daromos iš skolintų lėšų. Jų turi būti skiriama visoms sritims. Medikų vaidmuo suvaldant pandemiją yra išskirtinis, tačiau kiekvienas sprendimas turi būti pamatuotas.

Šiuo metu inicijuotos derybos dėl naujos kolektyvinės sutarties. Jei pavyks efektyviai susitvarkyti su COVID-19 pandemija, papildomų lėšų (darbo užmokesčiui – red. past.) iš PSDF numatyta skirti jau nuo liepos 1 d.
Diskusijas dėl nacionalinės sveikatos sektoriaus šakinės sutarties galiojimo išplėtimo tikrai verta pradėti. Visas sektorius vertas vieningo požiūrio, tačiau kad tokie sprendimai būtų priimti, reikalingas visų aplinkybių įvertinimas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris