Raganų medžioklė prasideda

Margarita Meškaitė
2020-06-04
„Tai yra raganų medžioklė“, - tiesiai šviesai sako medikai po to, kai Nacionalinis visuomenės sveikatos centras dėl tariamų infekcijos kontrolės pažeidimų Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje kreipėsi į prokuratūrą. Šios akiratyje atsidūrė ir dar kelios kitos sveikatos priežiūros įstaigos (Klaipėdoje ir Marijampolėje), kuriose taip pat kilo koronaviruso protrūkis.
Raganų medžioklė prasideda

Seimo narys Eugenijus Gentvilas:

- Vadovas visada atsakingas už tai, kas vyksta jo valdose. Tačiau nuo pat pradžių nedirbdamas ligonininėje ir nesilankęs gydymo įstaigose tuo metu, mačiau nenuoseklią operacijų vadovo poziciją. Jis sakė: kaukės nereikalingos, paskui persigalvojo - jos būtinos. Dezinfekcinio skysčio neleis gaminti privačiam verslui, paskui jau leido. O kur dar aiškių instrukcijų nebuvimas, kaip elgtis, nuolat kintančios taisyklės.
Dabar, kai jau visos instrukcijos sudėliotos, ir Visuomenės sveikatos centras nustato, kad vienoje ar kitoje gydymo įstaigoje nebuvo tinkamai dėvimos apsaugos priemonės, su jomis elgiamasi netinkamai, siūloma kreiptis į prokuratūrą. Bet pažiūrėkite, kas vyko pirminėje fazėje! Kitaip sakant, nieko nevyko, dezinfekcinio skysčio nėra, kaukių nėra, respiratorių nėra, kombinezonų nėra, ventiliavimo priemonių irgi nėra. Tada nepradėjo jokių kreipimųsi į prokuratūrą. Tik paskui, kai centrinė valdžia viską sureguliuoja ir atranda kokius nors nukrypimus gydymo įstaigose, sako, vadovai kalti, kreipkimės į prokuratūrą dėl pažeistų režimo sąlygų. Kodėl kaltė tik gydymo įstaigų vadovų, kurie galbūt ko nors ir neužtikrino per pastarąsias savaites, bet jokios kaltės ir jokios atsakomybės nėra iš operacijų centro pusės, kai pusantro mėnesio vyravo chaosas.

 
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Raimundas Martinėlis:

- Jeigu būna kokio nors nusikaltimo sudėtis ar įtarimai, tik tada teisėsaugos institucijoms yra teikiami tokie pareiškimai. Todėl kreipiantis į prokuratūrą reikia suformuoti aiškius kaltinimus tiems įstaigų vadovams. Iš pradžių ir ministerija sakė, kad visus aprūpins apsaugos priemonėmis ir viskas yra užsakyta, o po to, kai nesugebėjo įstaigų jomis aprūpinti, pradėjo ieškoti kaltų, kad vadovai nepasiruošę. Vadovai kaip tik stengiasi ir įstaigos turėjo nemažai išlaidų įsigydami vienkartines apsaugos priemones. Kaip tik Sveikatos reikalų komitete paklausiau, kaip bus kompensuojama įstaigoms už patirtas išlaidas, įsigyjant vienkartines apsaugos priemones ir infrastruktūros pritaikymą, deguonies sistemos įdiegimą. Ministerija buvo sakiusi, kad viską darykite, po to pateiksite sąskaitas ir bus apmokėta. Bet dar ir šiandien renka bei skaičiuoja gydymo įstaigų patirtas išlaidas. Įstaigos vis dar negauna žadėtų kompensacijų. Taigi, kaltinti vadovus, manau, nėra teisinga. Tai - medikų bendruomenės kiršinimas. Man susidarė įspūdis, kad Sveikatos apsaugos ministerija ieško kaltų, užuot koordinavusi ir organizavusi bendrą darbą. Taigi ministerijos atstovai galėtų pasitarti su medikų, pacientų organizacijomis, kurių tikrai yra nemažai, ir kurios nori pateikti rekomendacijas. Jie skundžiasi, su jais niekas nesitaria, jų nuomonės niekas neklausia. O po to kaltina!
 
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Tai yra visiškai neadekvatus, ciniškas veiksmas epidemijos metu, kada gydytojai įsitempę, išgyvena dėl savo ir šeimos narių sveikatos. Ne vieną jų iš tų įstaigų, dėl kurių kreiptasi į prokuratūrą, pažįstu asmeniškai. Vadovaujantis tokia logika, turėtų būti perduoti teisėsaugai ir ministro Aurelijaus Verygos veiksmai dėl padarytų klaidų, kada buvo teigiama, kad nereikia apsaugos kaukių, jų nešiojimas yra perteklinis dalykas, o po to jau privalomas. Po to, kai nebuvo aprūpinta apsaugos priemonėmis ir meluota, kad jų yra pakankamai. Visus šiuos veiksmus reikėtų skųsti vadovaujantis tokia logika. Jeigu yra kokie nors įtarimai, grubūs pažeidimai, po karantino galbūt galima aiškintis. Bet jokiu būdu ne dabar, kada medikai kovoja, kada pasaulyje jie yra gerbiami. Tai vertinu kaip eilinį ministro bandymą pažeminti, apkaltinti įstaigų vadovus. Ne laiku ir ne vietoje daromas gestas - vietoj pagalbos, kada žmonės turi susitelkti židinio pašalinimui, bandoma kreiptis į prokuratūrą.
 
Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda:


- Mano turimais duomenimis, ligoninėje ir STT atlieka tyrimus, ir prokuratūra, ir dar vyksta įvairūs tarnybiniai vertinimai. Jeigu institucijos tuos tyrimus atlieka, matyt, pagrindą tam turi. Aš savo ruožtu esu pavedęs atlikti patikrinimą mūsų sudarytai komisijai, kitą savaitę bus pateiktos išvados, tada vertinsiu galutinai.
Gal ir gerai, kad objektyviai teisėsauga įvertins situaciją ligoninėje, ar buvo kokios nors nusikalstamos veikos požymių, ar ne. Mes savo ruožtu vertiname iš administracinės pusės, ar nebuvo padaryta kokių nors pažeidimų. Vis dėlto ligoninė yra neeilinė įstaiga, tad norėtųsi, kad tyrimai ilgai nesitęstų, nes tas neapibrėžtumas ir vykstantys tyrimai ramybės neprideda.
 
Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris:


- Tai yra raganų medžioklė. Iš pradžių medikai buvo kalti, kad įvežė koronaviruso infekciją, po to – kad ją platino ir kažkas susirgo. O kas buvo iš pradžių? Vaikščiokite be kaukių, nieko čia tokio, jūs patys privalote turėti apsaugos priemonių. Bet buvome pliki basi. O dabar ministerija nori nuo savęs nusimesti kaltę ir ją uždėti ant kitų. Iš viso kaltų čia nereikia ieškoti, liga yra liga ir ji nesirenka. Ar koronavirusu užsikrėtė, o gal užsikrėtė gripu ar sloga nuo gydytojo – dabar kiekvienas ieškokime kas nuo ko užsikrėtė!
Labai paprasta apkaltinti vadovus. Tai galima pavadinti psichologiniu smurtu. Lyg atrodo, kad mums tai yra visai nesvarbu ir tik ministerijos ar kokių nors vadovų dėka mus spausdami jie padaro tvarką. Dar yra ir žmogiškasis veiksnys. Apmokai, išmokai naudoti apsaugos priemones, o darbuotojas kaukės neužsideda. Kiekvieną kartą gi nestovėsi prie darbuotojo. O gal pacientas ne nuo mediko užsikrėtė, o nuo šalia gulinčiojo ar lankytojo - kaip dabar tai įrodyti?

 
P.S.
Kaip sekasi vykdyti ligoninių, kuriose kilo koronaviruso protrūkis, ikiteisminius tyrimus, pasiteiravome Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėjos Elenos Martinonienės.
„Šiuo metu renkami tyrimui reikšmingi duomenys. Turime būti kantrūs, sulaukti, kol bus pranešta apie galutinius proceso sprendimus, kai surinkus visus ikiteisminiam tyrimui reikšmingus duomenis bus priimti vienoki arba kitokie sprendimai“, - sakė atstovė. Moteris taip pat pažymėjo, kad kai kuriose ikiteisminiuose tyrimuose jau yra pasistūmėta į priekį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

   Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

   Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
   Hipotonikai vasaros nelaukia

   Hipotonikai vasaros nelaukia

   „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

   Budinti vaistinė


   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

   razinka


   Sveika šeima


   Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

   Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   „Lauktuvės“ iš Nepalo

   Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Šešios dienos poliklinikose
   Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
   Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
   Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
   Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
   Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

   Naujas numeris
   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica