PSO ekspertas: judėjimo suvaržymas davė laiko kovojant su koronavirusu

www.lsveikata.lt
2020-03-19
Pasaulio sveikatos organizacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Bruce Aylward sako, kad karantinas yra gera priemonė kovojant su koronavirusu, tačiau jis neefektyvus jei nebus atliekami intensyvūs tyrimai dėl COVID – 19. Dažnai girdime, jog kinai virusą pažabojo dėl to, kad uždarė sienas ir apribojo žmonių judėjimą. Tačiau mokslininkų teigimu, tokie veiksmais tik davė laiko, o viruso plitimą sustabdė dažnas testavimas ir efektyvus sergančiųjų izoliavimas.
PSO ekspertas: judėjimo suvaržymas davė laiko kovojant su koronavirusu
„Pirmi simptomai primena peršalimą ar gripą. Daugelis to visai nesureikšmino ir gyveno įprastą gyvenimą. Taip sukurdami terpę virusui plisti. Šiuo atveju labai svarbu kuo anksčiau nustatyti visus galimus ligos nešiotojus ir juos griežtai izoliuoti“, - teigia Pasaulio sveikatos organizacijos generalinio direktoriaus pavaduotojui, epidemiologui Bruce Aylward.

Kinų pamoka kietiems
Ar pavyko Kinijai suvaldyti virusą? Tokį klausimą „New Scientist“ uždavė Pasaulio sveikatos organizacijos generalinio direktoriaus pavaduotojui, epidemiologui Bruce Aylward. „Valdžios atstovai tikina, jog situacija kontroliuojama. Kai paklausiau, ar atslūgo nerimas ir jie pasijuto saugesni, kai ligos atvejų skaičius ėmė mažėti, atsakymas buvo: ne. Jie teigia, kad ir toliau rūpinasi, jog ligoninėse būtų daugiau lovų, perka dar daugiau plaučių ventiliacijos aparatų, nes nerimauja, kad nieko panašaus nepasikartotų dar kartą.
Tiesa, kinai planuoja atšaukti visus kelionių draudimus, sugrąžinti žmones į darbus, mokinius ir studentus į ugdymo įstaigas. Tačiau jaučia, kad viruso proveržis gali bet kada pasikartoti, todėl jie turi būti pasiruošę į tai reaguoti žaibiškai“, - sako B.Aylward.

Kaip kinams pavyko tai suvaldyti? Šis klausimas turbūt kirba daugeliui. Pasak B.Aylward, jie ėmėsi tokių priemonių, kurių daugelis šalių nė nebandytų. Didžiajai daliai žmonių jos net atrodytų neįmanomos. „Jie pasinaudojo fundamentiniais visuomenės sveikatos metodais: pavyzdžiui, atvejo nustatymas ir visų asmenų, su kuriais jis kontaktavo, susekimas, kad būtų sustabdytas oro lašeliniu būdu plintantis virusas. Nors tai atrodo beveik neįmanoma. Virusas plinta greitai, suvaldyti jį įmanoma vakcina arba vaistais. Tai, ką padarė Kinija, pamoka epidemiologams. Atlikti daug testų, išaiškinti atvejus ir juos izoliuoti“,- sako B.Aylwar.


Davė laiko
Žvelgiant į Kinijos pavyzdį, atrodo, kad griežtos karantino sąlygos padėjo suvaldyti viruso plitimą. Tačiau mokslininkai tvirtina, kad tik karantinas problemos neišsprendžia. „Kalbant apie Kiniją, akcentuojamas netinkamas jos atsakas. Pirmas dalykas, ką jie darė, – bandė visais įmanomais būdais sumažinti plitimą, informuodami žmones apie ligą ir kaip pajutusiems pirmus simptomus atvykti tyrimui. Tačiau norėdami sustabdyti virusą, jie turėjo kaip įmanoma greičiau atlikti testus, identifikuoti sergančiuosius, taikyti jiems griežtas karantino sąlygas, atskiriant juos nuo šeimos narių. Ir svarbiausia izoliuoti ne namuose, bet ligoninėje, tuščiame stadione, sporto centre ar kitoje vietoje.
 
Šeimos nariai taip pat turėjo būti izoliuojami ir stebimi keturiolika dienų. Būtent intensyvus testavimas ir ligos atvejų išaiškinimas bei izoliavimas sustabdė viruso plitimą, o ne draudimai keliauti ar išeiti į lauką. Žmonių judėjimo sustabdymas viruso nestabdo. Jis peršoka nuo žmogaus ant žmogaus. Tiesa, užkardant judėjimą nepersikelia į kitas teritorijas. Draudimas žmonėms judėti davė laiko susitelkti į tikrai veiksmingas priemones. Kai kalbėjausi su italais, jie teigė uždarę miestus, riboja judėjimą. Mano atsakymas buvo: puiku, įgyvendinote sunkią dalį, bet dabar reikės padirbėti iš peties užtikrinant, kad kiekvienas ligos atvejis būtų efektyviai izoliuotas“, - sako B.Aylward.

Griežta sergančių izoliacija
Pasak epidemiologo, tai, kas šiuo metu vyksta Italijoje, gali pasikartoti ir kitose Europos šalyse, nes lengvi atvejai gydomi namuose. O kai kuriose šalyse tokie pacientai nėra net ir testuojami. „Jiems sakoma, jei kosėjate, pakilo temperatūra, tiesiog likite namuose. O jei ne? Problema, kad žmonės nežino, serga jie ar ne, nes jokia liga jiems nediagnozuota. Po kelių dienų žmonėms, kuriems nepasireiškė simptomai, nors jie gali ir būti ligos nešiotojai, pasidaro nuobodu sėdėti tarp keturių sienų. Jie išeina į lauką pasivaikščioti, apsipirkti, sutinka kitų žmonių ir užkrečia kitus. Jei žinotum, kad esi viruso nešiotojas, kur kas didesnė tikimybė, kad izoliuosiesi“, - įžvalgomis dalinasi epidemiologas.

Pasak B.Aylward, paprastai 60-80 proc. populiacijos serga lengva arba vidutinio sunkumo ligos forma. Bet jei šie žmonės nėra efektyviai izoliuojami ligoninėse, stadionuose, bendrabučiuose ar kur kitur, plitimo nesustabdysi. „Kinai tai gana greitai suprato ir ėmėsi veiksmų. Tiesa, jiems po to teko susidurti su kitu iššūkiu - kaip padaryti, kad izoliuoti žmonės nenuobodžiautų“, - sako B.Aylward.
Pasak epidemiologo, Italijos pavyzdys ir žinant, kad pirmi ligos atvejai fiksuoti šiaurėje, rodo, jog būtent rekomendacija žmonėms su lengvais ligos simptomais likti namuose buvo visiškai neveiksminga. „Pirmi simptomai primena peršalimą ar gripą. Daugelis to visai nesureikšmino ir gyveno įprastą gyvenimą. Taip sukurdami terpę virusui plisti. Šiuo atveju labai svarbu kuo anksčiau nustatyti visus galimus ligos nešiotojus ir juos griežtai izoliuoti“, - sako B.Aylward.


Patarimai
Anot profesoriaus Vytauto Kasiulevičiaus, Lietuva išvengs Italijos scenarijaus, jeigu artimiausią mėnesį laikysis šių principų:

1) absoliuti sienų ir oro erdvės kontrolė. Tik krovininio oro, jūrų ir sausumos transporto judėjimas iš šalies ir į šalies teritoriją.
2) socialinė distancija - 2 metrai bei asmeninė higiena.

3) jokių susibūrimų, kultūros, sporto ir mokymo veiklų, išskyrus ne daugiau kaip 10 žmonių darbo pasitarimus, užtikrinant bent 1 metro atstumą.
4) per pastarąsias 2 savaites visi iš užsienio šalių grįžę 2 savaites lieka namuose. Bet koks kvėpavimo takų susirgimas šiuo laikotarpiu traktuojamas kaip COVID-19 ir nedelsiant tiriamas pagal SAM nustatytus algoritmus. Didžiausia susirgimo tikimybė - pirmos 7 paros.

5) medicinos darbuotojų apsauga - pirmaeilis prioritetas užtikrinant sveikatos apsaugos sistemos atsparumą COVID-19. Visi dirbantieji privalo turėti visas būtinas apsaugos priemones, įskaitant FFP2 ar FFP3 respiratorius, pirštines, veido apsaugą bei specialią aprangą. Visi su galimai infekuotais pacientais dirbantys medikai nepaisant jų simptomų privalo būti tiriami kas 7 dienas, atliekant PGR mėginį. Lietuvai šiuo metu papildomai reikia ne mažiau kaip 100 000 individualios apsaugos komplektų, į kuriuos įeina jau anksčiau paminėtos priemonės, įskaitant ne žemesnės kaip FFP2 klasės (pageidautina FFP3) respiratorius.

6) Molekulinės diagnostikos (PGR) tyrimų apimtis šalyje turi būti didesnė negu 500 tyrimų per dieną iki protrūkio pabaigos, prioritetą skiriant rizikos grupėms t.y. buvusiems užsienio valstybių teritorijose, jų šeimos nariams bei artimiems kontaktams. Visų karščiuojančių pacientų testavimas naudojant PGR metodą siekiant išaiškinti COVID-19 prioritetą teikiant asmenims vyresniems nei 60 metų amžiaus, o taip pat 4 lėtinėms lėtinėmis ligomis sergantiems (Lėtinė obstrukcinė plaučių liga, hipertenzija, koronarinė širdies liga, diabetas)

Kokia užduotis rengiantis COVID-19 rudens sezonui?
Valstybė nedelsiant turi investuoti infekcinių ligų kontrolės, diagnostikos bei intensyvios terapijos pajėgumus ruošiantis naujam COVID-19 etapui.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica