Pernai daugiau vaikų atsidūrė gyvybės langeliuose

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS
2021-01-28
Pernai Lietuvoje gauta daugiau pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus, nors pačių pažeidimų fiksuota mažiau nei ankstesniais metais, o gyvybės langelyje atsidūrė net 10 mažylių, sako vaiko teisių specialistai.
Pernai daugiau vaikų atsidūrė gyvybės langeliuose

„Tendencija, tai, ką mes matome 2020 metais, nepriklausomai nuo visų situacijų, kad buvo karantinas, kad (...) tas pranešėjų ratas susitraukė, pranešimų skaičius dėl galimo pažeidimų skaičius išaugo net 22 procentais lyginant su 2019 metais“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė Vaiko teisių apsaugos tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Vis dėlto vaiko teisių pažeidimų pernai, lyginant su ankstesniais metais, nustatyta mažiau. Pasak tarnybos vadovės, tai nulemti galėjo ir karantinas, gerokai apsunkinęs darbuotojams tirti tokius atvejus ir teikti šeimoms pagalbą.
„Nežymiai bet smurto prieš vaikus 2020 metais yra mažiau pagal skaičius. (...) Karantinas dėl mūsų uždaro gyvenimo ir izoliacijos neatspindi realios situacijos, kokio ir kiek to smurto buvo šeimose“, – teigė ji.
2019 metais nustatyta 3843 smurto prieš vaikus atvejų, o 2020 metais – 2841.
 

Pasak jos, svarbu yra tai, kad žmonės yra vis mažiau pakantūs vaiko teisių pažeidimams, be to, apie juos praneša ir patys vaikai. Tarnyba tai vertina kaip augančio pasitikėjimo ja ženklą.
„Žmonės yra jautresni, mažiau pakantūs ir greičiau reaguoja. Nebėra abejingi situacijai – tai labai svarbus ženklas“, – pastebėjo I. Skuodienė.
Ji akcentavo, jog pranešimas nebūtinai reiškia pažeidimą.
Iš viso sulaukta 39 tūkst. 430 pranešimų apie smurtą prieš vaikus, kai metais anksčiau – 32 tūkst. 105.
Daugiausia pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus gauta Šiaulių apskrityje: 5027. I. Skuodienės duomenimis, tarnybos atstovai bendravo su kas aštuntu šios apskrities vaiku.
 
Gyvybės langeliuose atsidūrė daugiau vaikų
Pernai metai išsiskyrė gyvybės langeliuose paliktų naujagimių skaičiumi: pasak I. Skuodienės, palikta dešimt vaikų, kai 2019 metais fiksuoti keturi tokie atvejai, o 2018 metais – trys.
„Mes manome, kad tai yra nesaugumas, nepasitikėjimas, finansinių resursų neturėjimas, emocinės paramos neturėjimas, konfliktinė situacija šeimoje“, – apie priežastis, kodėl naujagimiai dažniau atsidūrė gyvybės langeliuose, kalbėjo I. Skuodienė.
Vilniuje ir Šiauliuose palikta po tris vaikus, Kaune – du, Alytuje ir Klaipėdoje – po vieną.
Vaiko teisių specialistai prašo gimdymą priimančių akušerių atkreipti dėmesį į gimdyvės būklę ir pastebėjus, kad ši labai liūdna ar apatiška arba priešingai – rodo labai stiprias emocijas, nepalikti jos vienos ir nukreipti pagalbos.

 
Vaiko teisių specialistai džiaugiasi sprendimu sunkumų turintiems vaikams leisti grįžti į mokyklas bei įspėja, kad įstaigos turėtų būti pasirengusios teikti psichologinę pagalbą vaikams, kai šie pradės grįžti į mokyklas.
Jie pastebi, kad karantino metu paaštrėjo vaiko bendravimo su abiem tėvais problemos, ypač jeigu gyvenama skirtingose savivaldybėse.
Be to, sudėtinga situacija šeimose, kurių nariai turi priklausomybių.
„Labai reikalinga pagalba priklausomybę turintiems žmonėms. Viena iš pagrindinių problemų yra priklausomybės, konfliktinės situacijos, socialinių įgūdžių stoka“, – sakė tarnybos vadovė.
 

Didmiesčiuose – rafinuotas smurtas
Vaiko teisių apsaugos tarnybos duomenimis, dažniau pranešama apie smurtą miestuose nei kaimiškose teritorijose. Vis dėlto I. Skuodienės vertinimu tai reiškia veikiau didesnį miesto gyventojų nepakantumą smurtui.
„Vilniuje situacija skiriasi tuo, kad miesto gyventojai yra aktyvesni, neabejingesni, turi didesnį žinojimą“, – sako Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Gedas Batulevičius.
Pasak jo, miestuose dirbantys vaiko teisių specialistai susiduria su „rafinuotu, intelektualiu smurtu“, apie trečdalis atvejų susiję su tėvų skyrybomis.
 
Jis pastebi, kad vaikai yra nuteikinėjami prieš vieną iš tėvų, jiems tenka teisiniu keliu reikalauti galimybės pasimatyti su vaiku.
„Vaikas nėra įrankis, per kurį galiu nubausti buvusį sutuoktinį. Vaikas yra atsakomybė“, – pabrėžė vaiko teisių specialistas.
„Kita didelė problema, aktuali visoje Lietuvoje, yra priklausomybės ir su tuo susijusios pasekmės: psichologinis, fizinis ir seksualinis smurtas“, – sakė G. Batulevičius.
2021 metais tarnyba žada daugiau dėmesio skirti paaugliams ir jų problemoms, nes pastebima, kad būtent ši grupė patiria daugiausiai smurto.
Tarnyba žada siekti didinti visuomenės pasitikėjimą ja, taip pat užmegzti glaudesnį ryšį su vaikais: ruošiamasi steigti Vaikų tarybą, kur tarnybos atstovai su vaikais aptars jiems kylančias problemas.
Pasak I. Skuodienės, tarnyba siekia ne tik reaguoti į problemas, kai jos šeimose iškyla, bet padėti šeimoms.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atidėta kardiologinė pagalba – it tiksinti bomba

  Atidėta kardiologinė pagalba – it tiksinti bomba

  Rizika sveikatai dėl pavėluoto kreipimosi į gydymo įstaigą dažnai yra nepalyginamai didesnė, nei pavojus užsikrėsti koronavirusine...
  Staigi gydytojo netektis prislėgė visus

  Staigi gydytojo netektis prislėgė visus

  Turėjusi būti eilinė darbo diena Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro gydytojui kardiologu...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveika šeima


  Vakcinos vaikams: kada vėluoti negalima

  Pandemija turi ir teigiamų dalykų – nepaprastai išaugo susidomėjimas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems skirtais skiepais. Deja, nerimą kelia su metais vis labiau menkstantis skiepijimas dviem svarbiomis vakcinomis. 

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indai atsparesni COVID-19?

  Indijoje, turinčioje gerokai per milijardą gyventojų, koronavirusas buvo sutiktas su didžiule baime. Ir ne veltui: per pandemijos laiką COVID-19 šalyje užsikrėtė arti 11 milijonų žmonių ir net per pusantro šimto tūkstančių mirė. Tačiau pastaruoju metu šalyje stebimas nuolatinis naujų atvejų mažėjimas, mokslininka...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica