Nauja prievolė kelia sumaištį

Greta Vanagienė
2025-04-04
„Bus sumaištis“, – taip atsiliepė Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos (LGVS) prezidentas dr. Kęstutis Štaras apie Sveikatos apsaugos ministerijos(SAM) įvedamą prievolę nuo balandžio mėnesio gydymo įstaigoms e.sveikatoje skelbti ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų konsultacijų grafikus. Esą naujoji tvarka gyventojams turėtų pagreitinti patekimą pas specialistus. O kaip bus iš tikrųjų? Pirmieji chaoso ženklai – šią savaitę užstrigusi e.sveikatos platforma.
Nauja prievolė kelia sumaištį
Nuo balandžio 15 d. įsigaliojus naujai SAM tvarkai, gydymo įstaigos turės iki einamojo mėnesio 25 d. e.sveikatoje skelbti gydytojų darbo grafikus, ne mažiau kaip 80 proc. vizitų laikų atveriant pacientams.

Daugiau darbo administracijai
 
Nuo balandžio 15 d. įsigaliojus naujai SAM tvarkai, gydymo įstaigos turės iki einamojo mėnesio 25 d. e.sveikatoje skelbti gydytojų darbo grafikus, ne mažiau kaip 80 proc. vizitų laikų atveriant pacientams. Likusius vizitus gydymo įstaigos galės rezervuoti skubiems ir kontroliniams vizitams.
 
Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas dr. Kęstutis Štaras įsitikinęs –naujoji tvarka patekimo pas gydytojus klausimo neišspręs, pacientų eilių nesumažins.
 

„Tai bus tik papildoma našta įstaigų administracijoms. Šioms reikės priskirti žmones, kurie minėtą sistemą turės administruoti. Dalis pacientų dėl vienokių ar kitokių priežasčių negalės atvykti. Vadinasi, po kelių mėnesių ar po dienos keisis registracijos pas gydytojus paveikslas“, – galimas rizikas įvardija Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas dr. Kęstutis Štaras.

 

Anot jo, dėl naujos tvarkos skelbti gydytojų grafikus nepatogu bus ir patiems specialistams.
„Gydytojai pagal Trišalės tarybos susitarimą turi mamadienius, sveikatinimo, tobulinimosi dienas, todėl naujoji tvarka apsunkins galimybę jomis laisvai disponuoti“, – aiškino jis.
 
Be to, daugelis gydytojų dirbdami keliose įstaigose nebeturės galimybės laisvai keisti darbo planų.
„Jei gydymo įstaigoje kas nors suserga, kolegą reikia pavaduoti. Paprastai gydytojai nusiima vizitų laikus iš papildomos darbovietės. Bus įvairių priežasčių, kurios sukels chaosą“, – įspėja LGVS prezidentas.
 
„Jau ir taip buvo nelengva vadovams užtikrinti trijų mėnesių grafikus. Diskutavome apie tai su ministre Marija Jakubauskiene ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininke Lina Šukyte-Korsake. Laikas parodys, koks bus rezultatas. Gal vertėjo dar palaukti ir pažiūrėti, kokios yra galimybės?“ – svarstė K.Štaras.
 
Sutapimas ar ne – sumaištį savaitės pradžioje kėlė vėl užstrigusi e.sveikatos platforma. Kaip skelbta e.sveikatos tinklalapyje, dėl sistemos trukdžių pacientai antradienį negalėjo prisijungti prie savo paciento paskyros. Buvo sutrikę ir duomenų mainai tarp e.sveikatos sistemų bei kitų sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų institucijų naudojamų sistemų. Tuo metu gydytojai, kol nebuvo atkurta sistemos veikla, negalėjo išrašyti elektroninių receptų, o pacientai – atsiimti receptinių vaistų vaistinėse.
 
Planuojama eiles skaidrinti
 

Kaip pristato SAM, e.sveikatos registracijos sistemoje nesant laisvų laikų pas specialistą konkrečioje įstaigoje, pacientas įsirašys į laukiančiųjų eilę ir gaus paslaugą, kol atsiras tolesnių registracijos laikų arba jau užsiregistravęs pacientas atsisakys konsultacijos.
 
Pasak SAM, šie pokyčiai leis užtikrinti patogesnį būdą planuojant vizitą pas gydytoją.
 
„Tai pirmiausia atvers pacientui daugiau laisvų vizitų laikų, suteikiant daugiau pasirinkimų ir platesnes galimybes greičiau patekti pas gydytoją. Tai svarbu siekiant eilių skaidrumo, nes visi galėsime matyti objektyvesnius duomenis, kokios eilės yra iš tikrųjų“, – išplatintame pranešime cituojama sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė.
 

K.Štaras žeria kritiką, sakydamas, kad naujoji tvarka nepagerins prieigos pas specialistus ir pacientams.
 
„Koks gali būti pasiektas skaidrumas, jei bus sumaištis?“ – retoriškai klausė jis.
 
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojamas paslaugas teikiančios įstaigos privalo naudotis e.sveikatos registracijos sistema ir laikytis teisės aktais nustatytų registracijos taisyklių. Kaip numato Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimai, jų nesilaikančioms įstaigoms nuo 2026 m. sausio 1 d. gali būti stabdomas licencijos galiojimas.
 
Ministerija primena, kad kreipdamiesi dėl planinės pagalbos ir turėdami siuntimą pacientai gali patys laisvai pasirinkti įstaigą, kuri turi sutartį su teritorine ligonių kasa, – tiek viešąją, tiek privačią, kurioje jie gali gauti reikalingą paslaugą be papildomo mokesčio. Sužinoti, kur teikiamos reikalingos paslaugos, galima Valstybinės ligonių kasos interneto svetainės skiltyje „Sveikatos priežiūros įstaigos ir paslaugos visoje Lietuvoje“.
 
Užsiregistruoti paslaugoms pacientai gali per e.sveikatos registracijos sistemą, telefonu arba atvykę į įstaigą.
Pagal dabar galiojančią tvarką sistemoje skelbiamas ne mažiau kaip trijų mėnesių paslaugų teikimo grafikas, jeigu mediko darbo grafikas pastovus.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    D.Bastytė: vitamino D trūkumą gali lemti ir genai

    D.Bastytė: vitamino D trūkumą gali lemti ir genai

    „Vitamino D trūkumą gali lemti ir genetiniai mechanizmai“, – teigia medicinos biologė dr. Daina Bastytė, dirbant...
    Prof. T.Poškus: dirbtinio intelekto indėlis – milžiniškas

    Prof. T.Poškus: dirbtinio intelekto indėlis – milžiniškas

    „Vis dažniau girdime: kai atsiras geriau veikiantis prietaisas, gydytojas taps nebereikalingas. Vis dėlto naujoves turime ve...

    Budinti vaistinė


    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...
    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...

    razinka


    Sveika šeima


    Miego paralyžius – akistata su košmarais

    „Miego paralyžiaus metu žmogus negali pajudėti, atsisukti ir apsižvalgyti, tačiau jaučia, kad nėra vienas. Dažniausiai atrodo, kad kambaryje tūno kažkoks blogis, kurio žmogus gali stipriai išsigąsti“, – pasakojo Vilniaus universiteto (VU) Psichologijos instituto docentas Tadas Stumbrys. Nemažai žmonių dalijas...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Balenciaga“: minimalistinė avalynė už kosminę kainą

    Pusė tūkstančio eurų už galimybę vaikščioti beveik basomis – siūlo „Balenciaga“, pristatanti šių metų rudens kolekcijos vos pėdas dengiančius sandalus „The Zero“. Nors diskusijos apie šį provokuojantį modelį netyla, barefoot (basakojė – liet.) avalynė, siekianti atkurti natū...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija

    Naujas numeris