Nacionalinio kraujo centro žinutė moterims

Evelina Machova
2019-05-03
Praėjusį savaitgalį Nacionalinio kraujo centro (NKC) merginų komanda pirmą kartą išbandė jėgas „Moterų ralyje“. Paklaustos, kaip sekėsi, atsakė, jog puikiai. Pasisėmė gerų emocijų ir ralio dalyvėms pasiuntė svarbią žinią: norite švytinčios odos? Tam nereikia brangaus kremo, tereikia tapti neatlygintinomis kraujo donorėmis.
Nacionalinio kraujo centro žinutė moterims
Pirmą kartą „Moterų ralyje“ dalyvavusi Nacionalinio kraujo centro merginų komanda sako, jog tokios progos skleisti neatlygintinos kraujo donorystės idėjas neatsisakys ir kitąmet. Komandos narės Agnė Kaminskienė, Ieva Linkevičiūtė, Edita Urbonienė, Skaistė Marija Gailiušytė.

Pirmas, bet ne paskutinis
Kad Nacionalinis kraujo centras pasirenka vis įdomesnius būdus neatlygintinai kraujo donorystei skatinti, - ne naujiena. Kaip ne kartą sakė laikinai centrui vadovaujanti Ignė Klangauskienė, jų tikslas - būti matomiems visur: perkant mineralinį vandenį, ruošiantis į krepšinio rungtynes ar žiūrint televizorių, kur žinomi žmonės, tapę neatlygintinais kraujo donorais, ragina sekti jų pavyzdžiu. Šį kartą Nacionalinio kraujo centro merginos žinią apie neatlygintiną kraujo donorystę nusprendė skelbti dalyvaudamos savaitgalį sostinėje vykusiame „Moterų ralyje“.
„Nepadarėme daug klaidų, vairavome saugiai, viskas buvo puiku. Tarp pirmakarčių, kurios važiavo ralyje, esame per vidurį. Manau, tai - puikus rezultatas. Tikrai dalyvausim ir kitąmet“, - sako viena NKC komandos narių juristė Agnė Kaminskienė.

 
Sėkmingas bandymas
A.Kaminskienės teigimu, dalyvavimas ralyje - puiki galimybė paskatinti vairuojančiuosius tapti neatlygintinais kraujo donorais. „Nuolat ieškome galimybių neatlygintinos kraujo donorystės idėjoms skleisti. Subūrėme dvi komandas: viena dalyvavo ralyje, kita Lukiškių aikštėje surengė neatlygintinos kraujo donorystės akciją“, - sako NKC darbuotoja.
Artėjanti vasara, kai prasideda atostogų metas, Nacionaliniam kraujo centrui tampa tikru iššūkiu, mat gydymo įstaigos neatostogauja ir kraujo komponentų joms reikia tiek pat kaip ir kitais metų laikais. O kartais net ir daugiau. „Apie neatlygintiną donorystę stengiamės kalbėti visus metus, kad visuomenei tai taptų įprastu reiškiniu. O vasarą kraujo komponentų išties prireikia daugiau, nes į gatves išvažiuoja motociklininkai, daugiau keliaujame automobiliu, tad ir avarijų pasitaiko dažniau. Todėl visuomenės informavimas apie kraujo komponentų poreikį, donorystės naudą tiek recipientui, tiek kraujo davėjui yra labai svarbu“, - sako A.Kaminskienė.

NKC medicinos gydytoja Ieva Linkevičiūtė, kuri, beje, buvo ir viena komandos narių, teigė, kad ralyje surengtos donorystės akcijos rezultatai geri. „Dirbome penkias valandas, kraujo dovanojo 48 donorai. Nors prieš akciją buvo baimių, ar bus geras oras, ar pavyks žmones sudominti, viskas pavyko puikiai. Net patys taip gerai nesitikėjome. Beje, pastaruoju metu pastebime tendenciją, ypač tarp jaunimo, kad neatlygintina kraujo donorystė aktyvėja“, - džiaugiasi medikė.


Naudinga moterims
Paklausta, kas dažniau - vyrai ar moterys - dovanoja kraujo, NKC medikė sako, jog apylygiai. Tiesa, moterys rečiau grįžta pakartotinai. To priežastys įvairios. Į klausimą, ar turi pagrindo kartais kylantys nuogąstavimai, kad vyrams donorystė neturi jokios įtakos, nes iš principo jie fiziškai stipresni, o moterims reikėtų būti atsargesnėms, I.Linkevičiūtė sako: „Tai - tai vienas mitų. Galiu užtikrinti, jog donorystė nei vyrams, nei moterims tikrai nekenkia. Maža to, jei aptiktume sveikatos negalavimų, kraujo neimtume ir patartume apsilankyti pas šeimos gydytoją. Atvirkščiai, donorystė yra palanki sveikatai ir teikia naudą.“

Apie neatlygintiną kraujo donorystę sklandantys mitai po truputį nunyksta. Vis dėlto smalsu, ar teiginiai, jog neatlygintina kraujo donorystė moterims padeda išsaugoti jaunystę, turi nors dalelę tiesios? „Organizmas netekęs dalies kraujo stengiasi jį kuo greičiau kompensuoti suaktyvindamas naujų ląstelių, įskaitant ir kamieninių, kurios reikalingos ne tik kraujodaros sistemai, gamybą. Iš kamieninių pasigamina ir visos kitos ląstelės, pavyzdžiui, odos. Taigi taip skatinama regeneracija, ir tai gali lemti tiek geresnę savijautą, tiek ir išvaizdą“, - sako gydytoja. Vadinasi, moterys, vis investuojančios į įvairias odą jauninančias procedūras, galėtų grožį puoselėti kur kas pigiau ir dar su gera misija.
Taigi, mielos moterys, vis dar nedrįstančios dovanoti kraujo, nedelskite – vos vienu bakstelėjimu padarykite du gerus darbus: pasirūpinkite savimi ir išgelbėkite kelias gyvybes.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris