Nacionaliniam vėžio institutui - du šeimininkai?

Evelina Machova
2020-04-23
Trečiadienį Vyriausybės posėdyje svarstant Nacionalinio vėžio instituto (NVI) pavaldumo klausimą premjeras Saulius Skvernelis pasiūlė, kad institutą valdytų dvi ministerijos – Švietimo, mokslo ir sporto bei Sveikatos apsaugos.
Taip, jo teigimu, būtų išlaikytas ir aukštas paslaugų lygis, ir įstaigos mokslinis potencialas. Kompromisas rastas? Algirdo Monkevičiaus nuomonė - kategoriška. Kolegos Aurelijaus Verygos posėdžiui pristatytas siūlymas, kad NVI priklausytų tik Sveikatos apsaugos ministerijai - „žalias“. Reikia diskutuoti. O dvigubas pavaldumas, A.Monkevičiaus teigimu, - tikrai gera mintis. Klausimas tik, ar ji virs kūnu?
Nacionaliniam vėžio institutui - du šeimininkai?

Tikslas - sustiprinti
Kaip Vyriausybės pasitarime teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Nacionalinis vėžio institutas turėtų būti pavaldus tik Sveikatos apsaugos ministerijai. Mat didžioji dalis jo teikiamų paslaugų yra gydymas. Maža to, dar ir trečio lygio. O mokslas... Na, jis sudaro mažą instituto veiklos dalį. Tiesa, su tokiais teiginiais nelabai sutiko A.Monkevičius. Pasak jo, pastaruosius kelerius metus institutas pasiekė puikių rezultatų. „Manau, jog dėl šio projekto dar reikia diskutuoti, kad jį parengtume gerai“, - teigė A.Monkevičius.
S.Skvernelis siūlė paieškoti būdų, kaip abi misterijos galėtų būti steigėjos bei kaip į šį procesą įtraukti ir Vilniaus universitetą, kuris irgi galėtų būti instituto dalininkas. „Šie sprendimai visų pirma turi būti nukreipti į pacientus. Kad jiems būtų suteikiamos kokybiškos paslaugos. Taip pat turi būti stiprinama mokslinė sritis. Turime pasistengti, kad mūsų sprendimai stiprią įstaigą, dar labiau sustiprintų“, - teigė S.Skvernelis.

Beje, siūlymai Nacionalinį vėžio institutą perduoti Sveikatos apsaugos ministerijos žinion sukėlė nemažai abejonių Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariui Juliui Sabatauskui. „Pirmiausia nerimą kelia tai, kad bandymai perimti Nacionalinį vėžio institutą vyksta nebe pirmą kartą. Tai rodo kažkieno nenumaldomą interesą ir siekį kontroliuoti šią įstaigą arba jos milijoninį finansavimą, skirtą itin jautriai ligonių grupei – onkologiniams pacientams – gydyti, taip pat moksliniams tyrimams atlikti. Šįkart valdantieji tokioms reorganizacijoms pasirinko ypatingą laiką, kai iki kadencijos pabaigos liko pusmetis. Vadinasi – dabar arba niekada. Kyla pagrįstų abejonių, ar nėra interesų konflikto dėl tokias reorganizacijas planuojančios Vyriausybės narių viešųjų ir privačių interesų derinimo. Teisingumo ministro tėvas yra Vilniaus universiteto Santaros klinikų generalinis direktorius, kuris gali būti, kad yra suinteresuotas, jog Nacionalinis vėžio institutas būtų prijungtas prie klinikų. Būtent toks ir yra dabartinių valdančiųjų planas“, – sako J.Sabatauskas.

Proga išskirtiniam sprendimui
Pirmadienio rytas Nacionalinio vėžio instituto administracijai prasidėjo šaltu dušu. Be jokių oficialumų, tiesiog iš spaudos sužinota apie planus trečiadienį Vyriausybės posėdyje ir vėl svarstyti NVI pavaldumo klausimą. Beje, jis į politinę areną, kaip koks auksinis standartas, iškeliamas bent kartą per metus. Tiesa, visi ankstesni svarstymai ir siekiai pakeisti instituto pavaldumą baigėsi niekuo. Tiksliau, liko kyboti ore...
Ne vienam turbūt kyla klausimas, kas gi būtų kitaip pakeitus minėtos įstaigos pavaldumą? Vieni liežuviai plaka, kad Sveikatos apsaugos ministerijai tapus NVI „šeimininke“ būtų įgyvendinta idėja, kurios vis nesiseka prastumti, – prijungti institutą prie Santaros klinikų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai institutas pavaldus apie dvidešimt metų. Ir praktiškai visi jai vadovavę ministrai spyriojosi vos tik iškildavo klausimas dėl pavaldumo perdavimo Sveikatos apsaugos ministerijai. Ir nenuostabu, juk NVI vertinamas puikiai: plečiama mokslinė veikla, paslaugų prieinamumas pacientams gerėja. Tad kam tą pavaldumą keisti?

„Vykdome mokslinę veiklą, taip pat teikiame ir onkologinio gydymo paslaugas, todėl mūsų pavaldumas nėra paprastas klausimas. Esame viena iš šešių įstaigų, teikiančių paslaugas onkologiniams pacientams, Lietuvoje. Bet tik viena akredituota Europos vėžio institutų asociacijos. Ši akreditacija reiškia, jog teikiame aukščiausio lygio gydymo paslaugas ir atliekame mokslinius tyrimus“, - sako Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai, laikinai vadovės pareigas einanti prof. habil. dr. Sonata Jarmalaitė.

 
„Tokio tipo įstaigų Lietuvoje daugiau nėra, todėl ir sprendimų, kaip finansuoti ir kaip spręsti pavaldumo klausimą, šiandien nėra. Europoje centrų, kur sutelktos geriausios gydymo ir mokymo praktikos, yra nemažai. Kiekviena šalis pavaldumo klausimą sprendžia skirtingai. Matyt, Lietuva taip pat pribrendo vieną kartą išspręsti klausimą dėl mokslo ir klinikos finansavimo. Galbūt tai proga priimti išmintingą bei išskirtinį sprendimą“, - svarstė prof. habil. dr. Sonata Jarmalaitė.
Pasak profesorės, mokslui skirtas biudžetas institutui formuojamas pagal mokslinę produkciją. „Jos daug ir už tai iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos gauname atitinkamą biudžetą – pusantro milijono eurų. Kitos lėšos atkeliauja iš vykdomų mokslinių projektų. Mus gąsdina, kad tapę tik Sveikatos apsaugos ministerijos įstaiga neteksime mokslui skirtų lėšų. Beje, dabar, kai prireikia investicijų, tarkim, įrangai atnaujinti iš ministerijų dažnai išgirstame atsakymus, kad mokslas - ne Sveikatos apsaugos, o gydymas - ne Švietimo ministerijos sritis. Jei abi ministerijos būtų dalininkės, šiuos klausimus galėtume spręsti kur kas geriau“, - įsitikinusi prof. habil. dr. S.Jarmalaitė.


Pliusas ir pacientams
Kad dvigubas pavaldumas būtų geriausia išeitis, jei jau taip norima keisti dabartinį, sutinka ir antradienį trumpoje spaudos konferencijoje kalbėję NVI Molekulinės onkologijos laboratorijos vedėjas Kęstutis Sužiedėlis, NVI Krūties chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas prof. Vitalijus Ostapenko bei Nacionalinės krūties ligų asociacijos prezidentė Aušra Bružienė.
K.Sužiedėlis teigė, šiandien onkologija nėra tik sveikatos paslaugų teikimas pacientams, tad ministro akcentas, jog įstaiga iš esmės finansuojama iš ligonių kasų, nėra argumentas ją perimti. „Mus neramu, nes dėl tokių bandymų gali nukentėti mokslinė veikla, vykdoma išskirtinėje įstaigoje, o tuomet, labai tikėtina, nukentės ir pacientams teikiamos paslaugos“, – sakė jis. Pasak prof. V.Ostapenko 2014-aisiais įstaiga gavo tarptautinę akreditaciją, tapo lydere Baltijos šalyse pagal prostatos ir krūties vėžio gydymo rezultatus, taip pat pirmauja pagal mokslinius tyrimus.


„Ar iš tikrųjų dabar yra laikas kalbėti apie mūsų įstaigos reorganizaciją, kai Lietuva, kaip ir pasaulis, kovoja su COVID-19? Jeigu tai daroma, kyla klausimas, kodėl?“ –  svarstė prof. Vitalijus Ostapenko.

 
A.Brūžienė teigė, kad pacientai tik Nacionaliniame vėžio institute gauna visą reikiamą pagalbą: nuo pirminių konsultacijų, diagnostikos, gydymo iki vėlesnio ilgalaikio stebėjimo, kai žmogus pasveiksta. Todėl kreipdamasi į politikus prašė negriauti gerai veikiančios sistemos.

 
Tarp kitko
Vyriausybės posėdyje premjeras S.Skvernelis teigė, jog iš Nacionalinio vėžio instituto gautas raštas, kuriame siūloma svarstyti, kad NVI savininko teises ir pareigas įgyvendintų dvi ministerijos – Švietimo, mokslo ir sporto ir Sveikatos apsaugos. Rašte teigiama, kad šiandien onkologija pasaulyje nėra tik asmens sveikatos paslaugų teikimo sritis. Kartu tai - ypač svarbi mokslo sritis, kurioje vykdomi modernūs tarpdisciplininiai tyrimai. Nuo jų pažangos priklauso ir onkologijos srities asmens sveikatos priežiūros teikiamų paslaugų kokybė bei veiksmingumas. Šį kreipimąsi NVI mokslo tarybos vardu pasirašė pirmininkė dr. Giedrė Smailytė. Premjero teigimu, toks siūlymas atrodo logiškas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica