Meras siūlo ir toliau dirbti iš namų

Ringailė Stulpinaitė-Gvildė
2020-06-15
Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo siūlymu net ir pasibaigus karantinui leisti darbuotojams vieną arba dvi dienas per savaitę dirbti iš namų. Pasirodo, yra kas tokią praktiką taiko jau ne pirmus metus.
Meras siūlo ir toliau dirbti iš namų

„Circle K Lietuva“ generalinis direktorius Skirmantas Mačiukas: 

- Manau, kad mero iniciatyva dėl dalinio nuotolinio darbo yra gera. Puiku, kad jis dalijasi gerąja patirtimi. Galbūt tokią praktiką išmėgins daugiau įmonių. Tiesa, mums ši idėja nėra nauja.
„Circle K Lietuva“ darbą iš namų taiko bene penkerius pastaruosius metus ir tai mums pasiteisino. Mūsų darbuotojai bet kada galėdavo pasiimti darbo iš namų dieną ar dienas, reikėdavo tik informuoti vadovą. Tiesa, būdavo apibrėžtas dienų skaičius per mėnesį, kiek taip galima dirbti. O šiuo metu esame nusprendę, kad ne daugiau, kaip pusė darbuotojų grįžta į biurą, yra tam skirtos vietos, išmatuoti atstumai, saugos priemonės. Tokiu būdu darbuotojai biure rotuojasi ir yra išlaikomi tinkami atstumai. Net jeigu į biurą norėtų grįžti daugiau darbuotojų, nepavyktų, nes turime registraciją pagal darbo vietų skaičių - kas pirmesnis užsiregistravo tą dieną dirbti biure, tas ir dirba. O likusieji dirba namuose. Tokią praktiką, suderinę su darbuotojais, ketiname tęsti visą vasarą ir dar ilgiau, jeigu to reikės.

 
Kelios dienos nuotolinio darbo per mėnesį darbo našumo kardinaliai nesumažina. Bet jeigu kalbame apie kelių mėnesių trukmę, kaip buvo įvedus karantiną, žinoma, tai nėra lygiai tiek pat efektyvus ir kokybiškas darbas, koks būtų mums įprastomis sąlygomis. Vis dėlto betarpiškas kolegų bendravimas duoda naudos, lemia greitesnius sprendimus ir mažesnes klaidas. Kolegos, dirbantys namuose, nespėja ar kartais pamiršta taip greitai vieni su kitais pasidalyti svarbia informacija. Tad kai esi komandos narys ir tavo darbo našumas priklauso nuo kitų komandų darbo ir našumo, ilgas sėdėjimas namuose nebus į naudą. Savo įmonės principuose esame įrašę ir tarp vadovų sutarę dėl tam tikrų ciklų – mėnesio atidarymas, mėnesio uždarymas, akcijų planavimas – tad pageidautina, kad tam tikrais ciklais tam tikri darbuotojai ateitų dirbti į biurą. Kita vertus, mūsų darbo specifika tokia, kad iš centrinio biuro nemažai darbuotojų važinėja po degalines, į verslo susitikimus, nesėdi nuolatos prie darbo stalo. 
Vis dėlto manau, jog kartojantis koronaviruso piko situacijai teks ieškoti sprendimų, kaip daugiau dedikuotų darbo vietų keisti rotacinėmis arba efektyviau dirbti nuotoliniu būdu.
 
„Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Baltijos šalyse Andrius Baranauskas:

- Per karantiną dirbome nuotoliniu būdu, ir kai jau buvo leista grįžti dirbti į biurus, vadovavomės Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis. Buvo laikas, kai grįžę į biurus darbuotojai turėjo dirbti su kaukėmis ir pradžioje buvo leidžiama grįžti tik ketvirtadaliui, po to jau pusei darbuotojų. Kol kas dauguma administracijos darbuotojų vis dar dirba iš namų, na, o pardavėjai jau didžia dalimi grįžo į „Tele2“ salonus, kad galėtų aptarnauti klientus. Mūsų pozicija yra tokia, kad net ir pasibaigus karantinui bus sudaryta galimybė dirbti iš namų. O šiandien net ir rekomenduojame kolegoms rinktis darbą iš namų su sąlyga, kad jie susitvarko su nuotoliniu darbu. Biure dirbti galima, bet neprivaloma.
 

Mes, kaip ir daug kitų įmonių, per karantiną pamatėme, kad tikrai yra darbo pozicijų, kurias sėkmingai galima įgyvendinti ir nuotoliniu būdu. Tiesa, suprasdami, kad darbuotojams, turintiems vaikų, iš namų dirbti ne visada yra paprasta, ypač kol buvo uždaryti darželiai, buvome atidarę virtualų darželį. Kasdien į virtualias pamokėles prisijungdavo darbuotojų vaikai, o tėvai turėjo galimybę valandą ar dvi padirbti efektyviau arba skirti laiko sau. Ar taikysime nuotolinio darbo praktiką ilgalaikėje perspektyvoje, sunku pasakyti. Bet išmokome daug ir prisitaikėme neblogai.

 
Specialisto komentaras 
NVSC epidemiologė Daiva Razmuvienė:

- Mero pasiūlymas net ir po karantino organizuoti dalinį darbą iš namų yra teisinga. Tai tinka ir dabar, vasarą, nes vis dar kasdien registruojami nauji koronaviruso atvejai ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Dabar, atidarius oro ir žemės kelius, vėl pasitaiko ir įvežtinių atvejų. Rizika, kad ir nedidelė, užsikrėsti COVID-19 išlieka net ir atšaukus karantiną, nes pats koronavirusas juk niekur nedingo. Tad įvertinus visas galimybes ir rizikas, manau, būtų tikslinga kai kuriems darbuotojams leisti dirbti iš namų vieną ar dvi dienas per savaitę, jeigu tai įmanoma jų darbo srityje. Be to, susibūrimai ir toliau nebus rekomenduojami, tad tas pats galioja ir kalbant apie didelius biurus, kur didelis žmonių tankis.
 
Žinant, kad koronavirusas yra itin paveikus ir sukelia sunkius klinikinius simptomus tiems žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu, tam tikromis širdies, kvėpavimo sistemų ligomis, dalinis nuotolinis darbas tikrai būtų pagirtinas sprendimas. Kiek žinau, tokią praktiką taiko ir kitos užsienio šalys.
Manau, kad viena ar dvi dienos per savaitę nuotoliniu būdu tikrai nelems darbo kokybės prastėjimo. Galiausiai ir pats žmogus turi suvokti, jog tai nėra laisvadieniai ar atostogos. Darbas turi būti atliktas - tiesiog ne biure, o namuose. Kita vertus, kad žmonės nepradėtų masiškai dirbti iš namų, gal darbdaviams reikėtų juos rotuoti tiesiog mažinant darbuotojų tankį biuruose. Tiesa, kad būtų išvengta užsikrėtimo įvairiomis ligomis – koronavirusu ar gripu – neužtektų dirbti iš namų tik vieną ar dvi dienas per savaitę, nes šių ligų inkubaciniai periodai yra ilgesni. Tuomet reikėtų rotacijos būdu daliai darbuotojų leisti ilgesnius darbo namuose periodus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris