Lietuvos medikams atstovaujančių organizacijų kreipimasis „Dėl socialinių garantijų medikams dirbantiems su COVID-19 infekuotais pacientais“

www.lsveikata.lt
2020-03-12
Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komitetui
Lietuvos Respublikos Vyriausybei
Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijai
Lietuvos Respublikos Prezidentūrai
Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai
Lietuvos Respublikos Finansų ministerijai
LIETUVOS MEDIKUS ATSTOVAUJANČIŲ ORGANIZACIJŲ KREIPIMASIS
Lietuvos medikams atstovaujančių organizacijų kreipimasis „Dėl socialinių garantijų medikams dirbantiems su COVID-19 infekuotais pacientais“

Dėl socialinių garantijų medikams dirbantiems su COVID-19 infekuotais pacientais
COVID-19 epidemija tapo iššūkiu viso pasaulio bendruomenėms. Dar 2020 01 30 Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė COVID-19 epidemiją tarptautinio masto problema. Nuo to laiko situacija pablogėjo, 2020 03 11 paskelbta COVID-19 pandemija. Iki šiol Lietuva dar nėra ženkliau paveikta šios pandemijos, tačiau modeliuojant net optimistiškiausius scenarijus reikšmingo COVID-19 išplitimo Lietuvoje atmesti negalima. Dalis Lietuvos sveikatos priežiūros darbuotojų jau dirba pavojingomis sąlygomis ir neišvengiamai tokių medikų bus vis daugiau.

Mes, Lietuvos medikus atstovaujančios organizacijos, pabrėžiame, kad pandemijos paveiktų šalių sveikatos priežiūros sistemos patiria didžiulį krūvį, o sveikatos sistemos darbuotojai - riziką savo sveikatai ir gyvybei.
Kinijos nacionalinė sveikatos komisija dar šio mėnesio pradžioje paskelbė, jog Kinijoje COVID-19 užsikrėtė daugiau kaip 3300 sveikatos priežiūros specialistų. Tai sudaro beveik 5 proc. visų sergančiųjų.

Skelbiama ir apie medikų mirtis. Susirgus vienam medikui, besirūpinančiam užsikrėtusiųjų sveikata, sveikatos sistema patiria dvigubą krūvį – netenkama vieno darbuotojo, galinčio pasirūpinti infekuotais pacientais, ir pačiam darbuotojui prireikia kitų medikų pagalbos.
Šios grėsmės akivaizdoje svarbu atkreipti dėmesį, kad medikai yra vienintelė profesinė grupė, kuri negali išvengti COVID-19 sergančių žmonių, dalis jų privalo tiesiogiai kontaktuoti su sunkiausiai sergančiais ir labiausiai užkrečiamais pacientais, bent keletą valandų per dieną praleisti infekuotose patalpose.

Šiuo metu tiesiogiai su COVID-19 dirbantys sveikatos priežiūros specialistai negauna jokių papildomų socialinių garantijų, o turėję rizikingą kontaktą ir gavę laikiną nedarbingumą patiria finansinių nuostolių.

Dėl šių priežasčių kviečiame visuomenę ir atsakingas institucijas tinkamai įvertinti beprecedentę, vienai profesinei grupei kylančią grėsmę ir atsižvelgti į sveikatos apsaugos darbuotojų reikalavimus:
1. Palaikome Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos (LSADPS) reikalavimą pripažinti COVID-19 ypatingai pavojinga užkrečiama liga;
2. Užtikrinti, kad sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, teikiantys sveikatos priežiūros paslaugas pacientams, sergantiems ypatingai pavojingomis užkrečiamomis ligomis (COVID-19 liga), ar vykdantys epidemijų profilaktikos priemones ypatingai pavojingų ligų židiniuose būtų draudžiami ir jiems pilna apimtimi būtų taikomas Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 32 bei 33 straipsniai;
3. Sveikatos priežiūros darbuotojams, kuriems laikiną nedarbingumą sukėlė priežastys, susijusios su profesinių pareigų atlikimu, besirūpinant COVID-19 infekuotu pacientu, laikinojo nedarbingumo metu būtų mokama 100 proc. jų darbo užmokesčio;
4. Prašome iš valstybės biudžeto skirti papildomą finansavimą sveikatos priežiūros įstaigoms pasiruošti COVID-19 epidemijai, kad būtų suteikta geriausia pagalba pacientams, sudarytos galimybės izoliuoti pacientų srautus bei sumažinta užsikrėtimo sveikatos priežiūros įstaigose tikimybė ir sudarytos tinkamos darbo sąlygos medikams.


Mes, Lietuvos medikai, esame pasiryžę teikti besąlygišką ir profesionalią pagalbą, tačiau pabrėžiame, kad kokybiškiausias paslaugas gali suteikti tik saugiai besijaučiantis, motyvuotas darbuotojas. Kviečiame visas atsakingas institucijas nepamiršti pasirūpinti tais, kurie kasdien rūpinasi mūsų pacientais.

Kreipimasis pasirašytas elektroniniu būdu:
Lietuvos medikų forumo Valdybos pirmininkas ir Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas Valdas Pečeliūnas

Lietuvos medikų sąjūdžio Valdybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė
Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė Kristina Norvainytė
Santaros klinikų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vaidas Dirsė
Santaros klinikų slaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Mingaudas Busevičius
Nacionalinio vėžio instituto darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Regina Jarošienė
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojų profesinės sąjungos pirmininkas Gintaras Varanauskas
Santaros sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Živilė Andrukonienė
Lietuvos slaugytojų organizacijos Santaros klinikų pirminės grupės pirmininkė Virginija Rožėnaitė
Lietuvos šeimos profesinės sąjungos valdybos pirmininkė Toma Kundrotė
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

   Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica