Lietuvoje gyvenančius Ukrainos ir Baltarusijos pensininkus siūloma gydyti nemokamai

Sniegė Balčiūnaitė, BNS
2019-06-10
Lietuvoje nuolat gyvenančius Ukrainos ir Baltarusijos pensininkus nuo 2020 metų siūloma gydyti nemokamai, net jeigu jie niekada čia nemokėjo privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Jų sveikata būtų draudžiama valstybės lėšomis, kaip ir Lietuvos pensininkų. 
Lietuvoje gyvenančius Ukrainos ir Baltarusijos pensininkus siūloma gydyti nemokamai

Seime skinasi kelią tokios „valstietės“ Vidos Ačienės parengtos Sveikatos draudimo įstatymo pataisos – Biudžeto ir finansų komitetas šią savaitę joms pritarė. Jeigu jas priims Seimas, biudžete reikės numatyti papildomai 690 tūkst. eurų.
Lietuvoje dabar gyvena apie 2 tūkst. ukrainiečių ir baltarusių pensininkų, BNS nurodė Sveikatos apsaugos ministerijos skyriaus patarėjas Kazys Rušinskas. 
 

Pasak V.Ačienės, parengti pataisas ją paskatino iki šiol neįgyvendintos Lietuvos sutartys su Ukraina bei Baltarusija, numatančios, kad pensinio amžiaus ukrainiečiai ir baltarusiai turi būti apdrausti privalomu sveikatos draudimu, jeigu jie nuolat gyvena Lietuvoje. Dabar Sveikatos draudimo įstatymas to nenumato.
Lietuvos sutartis su Baltarusija ratifikuota 1999 metais, su Ukraina – 2001 metais.  
Akmenės rajone į Seimą išrinkto „valstiečio“ Valiaus Ąžuolo teigimu, pataisos yra labai aktualios. Pasak jo, į Lietuvą atvyksta vis daugiau ukrainiečių. 
 
„Mes pritraukėme gydytojus ir iš Ukrainos, ir Baltarusijos ir situacija gaunasi tokia, kad dažniausiai atvažiuoja šeimomis, atsiveža pensininkus tėvus, kad ten nepaliktų, bet tie žmonės čia pakimba“, – komiteto posėdyje sakė V.Ąžuolas. 
Tuo metu konservatorius Mykolas Majauskas mano, kad tokia išlyga paskatins ukrainiečius ir baltarusius važiuoti į Lietuvą apsigyventi, kad nemokamai gydytųsi, nes čia „paslaugos reikšmingai geresnės“. 
„Ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems tų paslaugų vis daugiau reikia ir lyginant tų paslaugų kokybę Baltarusijoje ir Lietuvoje, gali būti didelė papildoma motyvacija važiuoti čia nesidraudus“, – sakė M.Majauskas.   
 

Tačiau Biudžeto ir finansų komiteto vadovas Stasys Jakeliūnas pabrėžė, kad tokia rizika „yra minimali“. 
„Man sunku įsivaizduoti, kad dėl sveikatos draudimo skirtumų čia masiškai pradėtų važiuoti gyventi pensininkai iš kitų šalių. Tada mūsų pensininkai kur turėtų važiuoti?“ – svarstė jis.     
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos vadovė Rita  Tamašunienė suabejojo, kad Baltarusijoje medicinos paslaugos prastesnės kokybės. 
„Yra kaip tik medicininis turizmas iš Lietuvos į Baltarusiją. Ir pažiūrėkite, kokie srautai. Reabilitacijos ir odontologijos paslaugų“, – nurodė R. Tamašuniene.     
 
Seimo teisininkai pataisas kritikuoja. Teisės departamento išvadoje abejojama, ar reikia valstybės lėšomis drausti kitos šalies pensininkus, kurie nekūrė Lietuvos socialinės-ekonominės gerovės, be to, būtų draudžiami ir pasiturintys pensininkai užsieniečiai.
Dabar Lietuvoje valstybės lėšomis draudžiamiems asmenims kasmet skiriama po 373,1 euro. 
Lietuvoje šiuo metu gyvena apie 800 vyresnių kaip 60 metų Baltarusijos ir Ukrainos piliečių vyrų ir apie 1050 vyresnių nei 55 metų moterų.  

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris