Lauko darželiai laukia jų veiklos reglamentavimo

Ignas Sičiūnas
2018-04-13
Dar viena į šalį atkeliavusi mada - lauko darželiai, propaguojantys vaikus ugdyti gryname ore, atkreipė valdžios dėmesį.
SAM pateikė Sveikatos apsaugos įstatymo pataisas, kurios turėtų tiksliai reglamentuoti tokių darželių veiklą. Iki šiol teisinis reguliavimas buvo orientuotas tik į patalpose pagrindines veiklas vykdančias ugdymo įstaigas.
Lauko darželiai laukia jų veiklos reglamentavimo
Lauko darželį lankantys vaikai nuolat būna gamtoje. Šių įstaigų auklėtiniai mokosi, žaidžia, valgo ir netgi miega lauke.

Sveikina iniciatyvą
Lauko darželį lankantys vaikai nuolat būna gamtoje. Šių įstaigų auklėtiniai mokosi, žaidžia, valgo ir netgi miega lauke.
Žinomiausias ir pirmas toks Lietuvoje darželis „Lauke“. Veiklą jis pradėjo prieš ketverius metus. Ši ugdymo įstaiga įsikūrusi Vilniuje, netoli Pūčkorių atodangos, Pavilnių regioniniame parke. L.S. pakalbintas darželio įkūrėjas ir vadovas Žilvinas Karpis teigė sveikinantis sprendimą reglamentuoti tokių ugdymo įstaigų veiklą:
 

„Tai buvo mūsų svajonė – siekiame būti pripažinti ir įtraukti į šį reglamentą; kad būtų apibrėžta, kaip vykdyti ikimokyklinį ugdymą lauke. Iki šiandien tebuvo reglamentuota tik, kaip tai daryti viduje. Buvo likę neaiškumų, kiek iš to, ką darai ugdymo lauke metu, yra teisėta, kiek ne. Taigi, naujos pataisos mums labai padės. Daugeliu atveju bus tiesiog įtvirtinama tai, kaip jau ir iki šiol dirbome.“
Ž.Karpis teigia ruošiamame reglamente neįžvelgiantis jokių neracionalių reikalavimų, tačiau pripažįsta sulauksiantis iššūkių – reikės ieškoti daugiau pedagogų. Mat grupes darželyje sudaro daugiau kaip 6 vaikai, o kol kas grupės turi po vieną auklėtoją. O pagal siūlomas pataisas, vienam darbuotojui turi tekti ne daugiau kaip 5–6 vaikai.

Europoje populiarūs 
Kitose Europos šalyse, ypač Skandinavijoje, Švedijoje, lauko darželiai yra pakankamai paklausūs. Čia veikia daugiau kaip 200 lauko darželių. Pirmosios tokio pobūdžio ugdymo įstaigos pradėjo kurtis Danijoje, vėliau ir kitose Skandinavijos šalyse.


Komentaras
Apie lauko darželių pliusus ir minusus, galimas rizikas L.S. pasiteiravo vaikų gydytojo, Lietuvos pediatrų draugijos pirmininko pavaduotojo doc. dr. Vaidoto Urbono:


- Pritarčiau tokių darželių veiklai bei aiškesniam jos reglamentavimui. Buvimas lauke turi daug teigiamų dalykų ir labai mažai neigiamų. Net ir apniukusią dieną vaikas būdamas lauke iš saulės spindulių gauna vitamino D. Taip pat įrodyta, kad lauke laiką leidžiantis žmogus pasižymi geresniu apetitu, nei nuolat būnantis patalpoje. Ne mažiau svarbu yra ir tai, kad vaikas lauke vaikšto, daug juda. Galiausiai lauke aktyviai vyksta grūdinimasis. Nėra įrodytas nė vieno imunitetą stiprinančio vaisto efektyvumas, o štai grūdinimasis lauke yra išties efektyvus. Prie to prisideda ir tai, kad vaikai lauko darželiuose ir po žemę pasiknaisioja, ir ne visada švaraus maisto į burną įsideda.

Kita vertus, jeigu vaikas serga tokiomis lėtinėmis ligomis kaip astma, šienligė, o lauke tuo metu – pats žydėjimo metas, jis tikrai geriau jausis patalpoje nei lauke.
Be to, jeigu vaikas neseniai sirgo peršalimo ligomis, gerklės, ausų ar plaučių uždegimu, ne pamažu, o staigiai „įmestas“ į šaltesnę lauko darželio aplinką, jis tikrai vėl susirgs. Nesutikčiau, kad buvimas vėsiame ore yra vienareikšmiškai teigiamas. Svarbu viską daryti protingai, tai yra po truputį. Negalima leisti patirti temperatūrų šoko. Be to, pavojinga yra ne vien labai žema temperatūra, bet ir labai aukšta. Leistina būti lauke temperatūra turėtų būti reglamentuota, tačiau tai neprivalo būti griežtai apibrėžtas reglamentavimas, nes kiekvieno vaiko organizmo atsparumas yra skirtingas.


Be to, nemanau, kad vaikai būtinai turėtų ir miegoti lauke. Pakankamai žemoje temperatūroje atsiranda rizika ne tik peršalti, bet ir pakenkti inkstams. Nors lauko darželiuose miegojimo vietos paprastai būna apsaugotos nuo kritulių ar tiesioginių saulės spindulių, to nepakanka. Dar svarbiau yra temperatūra.
Tėvams, apsisprendusiems leisti vaikus į lauko darželį, patarčiau atidžiai stebėti atžalas – ar neblogėja jų sveikata. Jeigu vaikas iki tol buvo linkęs dažnai sirgti, nepatarčiau bandyti jo „perlaužti“. Dažnai sloguojančio vaiko organizmas pajėgus užsigrūdinti, tačiau tai sėkmingai įvyksta tik tuomet, kai tai daroma pamažu. Staigus atsidūrimas daug vėsesnėje, nei buvo įprasta aplinkoje, naudos mažylių sveikatai tikrai neatneš.

 
Tarp kitko
Pagal naujai rengiamą reglamentavimą lauko darželyje turės būti sudaryta galimybė apsaugoti vaikus nuo vėjo, kritulių ir tiesioginių saulės spindulių. Turės būti įrengtas tualetas, sudaryta galimybė nusiplauti rankas tekančiu vandeniu, šaltuoju metų laiku vaikams turi būti sudaryta galimybė sušilti. Jei vaikų poilsis, miegas organizuojamas lauke, kiekvienam vaikui turi būti skirtas individualus inventorius, atitinkantis oro sąlygas, o vieta, skirta vaikų miegui, turi būti apsaugota nuo vėjo, kritulių ir tiesioginių saulės spindulių. Vaikų poilsiui, miegui organizuoti reikalingą inventorių leidžiama pateikti jų tėvams.
Lauko darželiai bus įpareigojami parengti ir patvirtinti veiksmų planą vaikų saugumui užtikrinti, esant ekstremalioms oro sąlygomis ir su veiksmų planu supažindinti lauko darželį lankančių vaikų tėvus.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris