Koncertina jauniesiems medikams?

Sima Kazarian
2021-10-28
„Šita pilnatis kaip niekada veikia stipriai ir užtikrintai. Šįkart blankia šviesa ji užkabino Seimo Sveikatos reikalų komiteto narius, mat šie paserviravo seną, pašvinkusį, tik mikrobangėje pašildytą Andriukaičio netikrą zuikį – rezidentai turi atidirbti motinai tėvynei!“ –  taip savo „Facebook“ paskyroje sureagavo Cinišku chirurgu prisistatantis Edgaras Kulikauskas į siūlymą valstybės lėšomis rezidentūrą baigusiems medikams privalomai kelerius metus atidirbti Lietuvoje.
Koncertina jauniesiems medikams?
Politikų ketinimai priversti valstybės lėšomis rezidentūrą baigusius medikus privalomai kelerius metus atidirbti Lietuvoje, jaunųjų gydytojų nuomone, yra netoleruotini

Ir taip dirba
Rezidentai nėra tik studentai naudojantys mokesčių mokėtojų pinigus – rezidentūros metu jie ir dirba, dauguma – universitetinėse ligoninėse. Kaip LRT radijui kalbėjo Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) valdybos pirmininkas Karolis Kilčauskas, rezidentai vyksta ir į regionus, tačiau universitetams jie yra nepamainomi žmogiškieji ištekliai, todėl lengviau važiuoti į provinciją „ne rezidentūros rėmuose dirbant virš etato krūvio“.
 
JGA Seimo Sveikatos komiteto narius vadina tiesiog veidmainiais. „Šią savaitę dar kartą pamatėme specialistų planavimo problemos ignoravimo, baimės iš dviejų universitetų atimti autonomiją ir sveikatos sistemos strategijos nebuvimo pasekmes“, – skelbė JGA ir priekaištavo, kad valstybė pirmiausiai sumoka universitetams, kurie neužtikrina pakankamos edukacijos kokybės, o su rezidentu neretai elgiasi kaip su savo nuosavybe.

 
Anot vyresniojo gydytojo rezidento Benedikto Jonuškos, normalu, kai rajono ligoninės ir savivaldybės stengiasi pritraukti jaunus specialistus siūlydamos apmokėti rezidentūrą su sąlyga ten atidirbti, tačiau kai tai tampa prievarta – netoleruotina. Šią poziciją paremia ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
 
„Demokratinis modelis“
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas teigia, kad aštrūs jaunųjų gydytojų pasisakymai jo nuomonės nekeičia, nors kad idėja palaikymo Seime nesulauks – neatmeta. „Klausiate, ar neperžengta riba? Tikrai ne. Daugybę interviu per dieną turiu duoti šia tema ir visiems kartoju – šis siūlymas racionalus, jis buvo ir praėjusioje kadencijose, gal ryškiausiai jį kėlė Andriukaitis. Latvija, Vengrija, Graikija, atskiros Vokietijos žemės turi pritaikiusios šį modelį.
 
Jeigu mokesčių mokėtojai suneša pinigus už šių žmonių išsilavinimą, tai reikia gerbti“, – savimonę žadino politika ir pridūrė, kad dar nenuspręsta, kiek metų reikėtų atidirbti tėvynės labui. „Gal ketverius, gal pora, o gal vienerius. Žinoma, tai nelies tų studentų, kurie jau dabar yra rezidentūroje“, – dėstė pašnekovas. K.Kilčiauskas teigė, kad Graikijoje tokia sistema neegzistuoja, o Latvijos sveikatos apsaugos sistema tokia problemiška, kad jokiu būdu negalėtų būti pavyzdžiu Lietuvai.
 
Paklaustas, ar siūlymas nėra diskriminacinis kitų specialybių atžvilgiu, A.Matulas aiškino, kad mediko profesija ypatinga ir reikalauja išskirtinių priemonių, ypač, kai regionuose jų taip trūksta. „Tai demokratinis modelis, nematau čia jokio lažo, – įsitikinęs politikas.

 
Medicinos studentai negali suvokti ir priekaištų, kad renkasi geriau apmokamas specializacijas, užuot pasirinkę dirbti šeimos gydytoju regione. Jie teiraujasi, ką sveikatos apsaugos sistemos formuotojai patys padarė algų, mokesčių, popierinio darbo, pagalbinio personalo, krūvių klausimais. „Bandote pridengti jaunais specialistais, siųsdami juos sudegti į visokius kalabybiškius. Andriukaičiui šitas fintas nepaėjo – jums irgi nepaeis. Gana lunatikuoti, medicinos studentai jums nėra nieko skolingi, sienų koncertina neapjuosit“, – reagavo E.Kulikauskas.

 
Komentaras

Laisvosios rinkos instituto tyrimų vadovė Guoda Azguridienė:

- Skamba keistai ir neadekvačiai, nes draudimas laisvai pasirinkti darbo vietą, prieštarauja šiuolaikinio demokratinio pasaulio vertybėms. Reikėtų pasvarstyti, kodėl baigę studijas medikai nenori dirbti ten, kur jų rankų laukiama? Gal problemos slypi pačioje sveikatos apsaugos sistemoje, jos sąrangoje, tarpusavio santykiuose, darbo sąlygose?
 
Jei medikams bus draudžiama patiems spręsti, kur jie dirbs, problemos tai neišspręs, tik jų padaugins. Jaunuoliai arba nesirinks šios profesijos, arba išvyks dar būdami studentai, nes Europoje medicinos darbuotojų trūksta visur. Bus dviguba žala – ir medikų neturėsime, ir žmonės bus išprovokuoti emigruoti. 
 
Problemą matau uždelstoje aukštojo mokslo reformoje, kuri turi daug aspektų, mokslas už mokslą – vienas jų. Lietuvoje tebėra daug valstybės finansuojamų vietų, dėl to neplėtojama ir nebręsta studijų paskolų rinka, kurioje studentai galėtų rasti įvairių kreditavimo pasiūlymų ir pasirinkti juos pagal jiems tinkamas sąlygas. Juk jei studentai patys galėtų rinktis iš kreditavimo sutarčių su skirtingomis sąlygomis (tarp jų galėtų būti ir tokių, kur susitariama atidirbti tam tikrą laiką konkrečioje gydymo įstaigoje), būtų nauda abiem pusėms. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Sėklidžių vėžys išlieka labai aktuali tema, svarbi tai amžiaus grupei, kai tikrai dar negalvojama apie jokias ligas, juo la...
  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  „Vilniaus narkotinių medžiagų rinkos tendencijos panašios į Europos rinkos. Vyrauja sintetiniai kanabinoidai ir sinte...

  Budinti vaistinė


  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai terapeutas – miškas

  Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – r...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Stop internetui ar „skrolinam“ toliau?

  Antraštėse paprastai internetas piešiamas neigiama spalva: kelia depresiją, nerimą, trikdo miegą. Tačiau naujausias tyrimas rodo, kad viskas gali būti priešingai, o asmenų, besinaudojančių internetu, gerovės lygis aukštesnis už tų, kurie internetu nesinaudoja.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Sparnuotieji spąstai
  Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

  Naujas numeris