Kas aštuntas dalyvauja korupcijoje?

Aneta Vaitkienė
2022-11-24
Padėtis su sveikatos apsaugos sistemos skaidrumu Lietuvoje jau kur kas geresnė nei, tarkim, prieš ketverius metus. Tačiau medikų visuomenę kamuojantys skauduliai, tegu ir šiek tiek mažesni, vis dar išlieka.
Kas aštuntas dalyvauja korupcijoje?

Daugybė sistemos ydų
„Korupcinėse schemose sveikatos apsaugos sistemoje skirtingu mastu dalyvauja kas aštuntas iš mūsų“, – tokiais žodžiais praėjusią savaitę Seime vykusioje konferencijoje „Skaidrumas sveikatos sistemoje ir pagarbūs santykiai su pacientu – ką dar turime padaryti?“ sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pasveikino jos dalyvius.
 
„Mano pastangos nukreiptos į tai, kad būtų sukurti lygiateisiški santykiai tarp gydytojo ir paciento. Nes buvimas skirtingose galios pozicijose dažnai baigiasi korupcijos aktu“, – toliau tęsė jis. Konferencijoje dalyvavę Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Jaunųjų gydytojų asociacijos, pacientus vienijančių organizacijų, tiriamosios žurnalistikos atstovai bei patys renginio organizatoriai – Seimo Sveikatos reikalų komiteto ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai – išsakė nemažai priekaištų sveikatos apsaugos sistemai.

 
Čia ir įgytas beviltiškumas paciento bei gydytojo santykiuose, ir lygių galimybių pažeidimai, ir empatijos trūkumas, ir perteklinis gydytojų veiklos reguliavimas... Per gerokai ilgiau nei planuotas šešias valandas trukusią konferenciją buvo sočiai iškelta ir to, ir kito, ir dar daugybė kitų ne mažiau skausmingų sistemos ydų.
 
Pateikė Danijos pavyzdį
Nuotoliniu būdu apie korupcijos prevenciją Danijos sveikatos apsaugoje – remiantis statistika, Danijos viešajame sektoriuje korupcija šiuo metu yra mažiausia pasaulyje – papasakojo Kopenhagos universiteto ligoninės Glostrupo psichiatrinės sveikatos centro vyriausias gydytojas Darius Mardosas.
 

„Pasitikėjimas artimaisiais ir pasitikėjimas sistema yra tiesiog pagrindas, kad žmonės galėtų jaustis laimingi, – kalbėjo Kopenhagos universiteto ligoninės Glostrupo psichiatrinės sveikatos centro vyriausias gydytojas Darius Mardosas. – Pasitikėjimo pagrindas sveikatos apsaugoje – lygios galimybės visiems. Kiekviena atsakomybė už visuomenės gerovę yra danams įaugusi į kraują nuo pat vaikystės. Mes visi žinome: ne kaltininkai, o liudininkai yra didžiausia problema ne tik kovojant su patyčiomis visuomenėje, bet ir su korupcija. Danijoje keliami reikalavimai vadovų elgesiui. Nepriekaištinga reputacija tampa vis svarbesnė.“

 
Pragmatizmas ir faktai bei įrodymai, o ne emocijos ir nepotizmas, jo teigimu, yra be galo svarbu priimant sprendimus. „Mokslinis rangas ir priklausomybė partijai nelemia, kas gaus vadovaujančius postus, – pasakojo D.Mardosas. – Tik sveikatos apsaugos ministras su patarėju palieka postą po rinkimų, visi kiti – profesionalai. Visiems aišku, kad efektyvus vadovavimas yra lemiamas veiksnys to, kaip ligoninė tvarkosi. Ir vadovai vertinami pagal sukurtus rezultatus.“
 
Jis taip pat nupasakojo aiškias taisykles, liečiančias ne tik gydytojus, bet ir visus Danijos pareigūnus: kokias dovanas jie gali priimti Kalėdų ar jubiliejaus proga, kaip jiems gali atsidėkoti ligoniai. „Danija rimtai žiūri į interesų konfliktus sveikatos apsaugoje, – pabrėžė Kopenhagos ligoninės gydytojas. – Visi gydytojai turi deklaruoti savo papildomus darbus, akcijų paketus (jei turi medicininių akcijų). Danijoje daug geriau sureguliuoti santykiai su medicinos industrija, pavyzdžiui, firmos atstovas niekad negali pakviesti į konferenciją konkretaus gydytojo, prieš tai neatsiklausęs jo vadovo.“

 
Stambiajai korupcijai – nauja konferencija?
„Mes dabar kalbėjome apie smulkią korupciją, – konferencijos pabaigoje uždavė skaudų klausimą Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė, – bet šešėlyje yra išlikusi ir stambioji korupcija. Ne tik viešieji pirkimai, dar daug visokių dalykų. Kada kalbėsime apie ją?“ Ir konferenciją moderavęs vienas jos organizatorių, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, buvo priverstas pripažinti, kad, jei tik bus užklausa tokiai diskusijai, „...mes pasiruošę tą padaryti, galėsime pabendrauti“. Kita vertus, jis pridūrė, kad komiteto plane šiais metais kita konferencija nenumatyta.
 
Tad stambioji sveikatos apsaugos sistemoje tykanti korupcija, kuri, kaip ir smulkioji, nusipelnė to, kad jai būtų skirta atskira konferencija, greičiausiai turės palaukti naujųjų, 2023-iųjų, metų.

 
„Yra dalykų, kurių mes neaptarėme, – pripažino A.Matulas. – Tarkim, rezidentūros organizavimo klausimas... Aš jau ne kartą esu kartojęs, kad medikų specialybė – tai ne profesija, o pašaukimas, panašiai kaip kunigo. Norint būti kunigu, reikia aukotis. Lygiai taip pat medikai: norint dirbti šį darbą, reikia sugebėti, reikia turėti kantrybės, ištvermės. Išklausyti per dieną 30-40 žmonių istorijų psichologiškai yra sunku. Bet neturi būti tokių aplinkybių, kai gydytojo elgesys su pacientu nustoja būti žmogiškas. Ir aš labai linkėčiau visiems ištvermės, kantrybės ir vis dėlto... mes tarnaujame savo pašaukimui, pasirinkę specialybę patys, ir čia jau nieko nepadarysi.“ Ir visų politikų vardu jis medikų dar kartą atsiprašė už tai, kad per 30 metų buvo tikrai pridaryta nemažai klaidų.

 
Komentaras
Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narė Miglė Trumpickaitė:

- Viena korupcijos priežasčių – tai nepakankama kontrolė ir atsakomybė. Ir kai kalbu apie atsakomybę, noriu kreiptis į visus, kas mane girdi – politikus, vadovus, kiekvieną gydytoją ir slaugytoją, nes tai kiekvieno mūsų atsakomybė. Ir aš labai kviečiu jus sąmoningai suprasti, kad kiekvienas žingsnis, kurį padarote, jaučiasi visai sistemai. Ir kiekvienas politikas, kuris atvažiuoja į ligoninę ir prašo paslaugų „greičiau“, veikia visus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris