Diana Nausėdienė: medikų saugumas nepakankamas

www.lsveikata.lt
2020-04-06
„Italijos scenarijus rodė, kas nutiks kritiniu atveju, kuomet susiklostys didžiulis kraujo išteklių poreikis, o potencialių donorų skaičius mažės geometrine progresija“, - sako pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė.
Diana Nausėdienė: medikų saugumas nepakankamas
„Kiekvienam medikui, slaugei, sanitarui, slaugytojai, kiekvienam sveikatos apsaugos grandyje esančiam Žmogui tariu: „Ačiū, kad esate ir darote nepaprastai svarbų darbą. Būkite stiprūs ir išlikite sveiki“, - sako Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. LR Prezidentūros kanceliarijos nuotr./R.Dačkus.

- Ponia Diana, kaip gimė iniciatyva kurti kraujo donorų banką?
- Pandemijai įgavus pagreitį su komanda svarstėme veiklos prioritetus naujomis sąlygomis ir generavome idėjas tikslinėms iniciatyvoms. Buvo svarbu, ką galime konkretaus nuveikti, siekiant suvaldyti tiek asmeninės psichologinės, tiek viešosios panikos eskalaciją Valstybėje. Mąstėme, kokiems efektyviems žingsniams galėtume sutelkti visuomenę ir kokį veiksmą galėtų atlikti kiekvienas pilietis asmeniškai padėdamas bendruomenei ir medikams. Buvo svarbu inicijuoti veiklą, kurioje pilietis būtų sprendimo priėmėjas ir parodyti kelią, kaip galima ne tik nesijausti bejėgiu, bet imtis asmeninės atsakomybės už savo ir savo vaikų, ir artimųjų, ir bendrapiliečių ateitį. Juk taip puiku, kai galime nešvaistyti energijos, piktintinantis trūkumais, o galime savo asmeniniais pasirinkimais ir aktyviais veiksmais imti ir sukurti stabilesnę ateitį, susiburti į mobilią pilietinę bendruomenę, sutelktai kovojančią už Valstybės sustiprinimą. Taip gimė strateginio ištekliaus – Kraujo atsargų – kaupimo idėja. Atrodė svarbu, kad kiekvienas dar sveikas pilietis pagalvotų apie kraujo išteklių rezervo sudarymo būtinybę tam atvejui, kai didžiulė masė žmonių sirgs, pakirsti viruso sukeltų komplikacijų, ar bus priversti likti saviizoliacijoje karantine prevenciškai, nes turėjo kontaktų su infekuotais žmonėmis ir nebegalės atvykti juo pasidalinti. Ateitis neatrodė optimistiškai. Italijos scenarijus rodė, kas nutiks kritiniu atveju, kuomet susiklostys didžiulis kraujo išteklių poreikis, o potencialių donorų skaičius mažės geometrine progresija.

Akivaizdu buvo, kad turime ieškoti partnerių ir būdų kraujo atsargų kaupimui ir valdymui. Nuvykome į Kraujo centrą veiksmų koordinavimui. Išaiškėjo, kad dalis kraujo komponentų išlieka gyvybingi tik kelias dienas, tad mums būtina, kad žmonės iš anksto pagalvotų apie sąmoningą donorystę, iš anksto pasiryžtų duoti kraujo asmeniškai ir būtų pasirengę mobilizuotis bet kuriuo momentu, vos tik kraujo bankui pritrūks kraujo atsargų. Todėl paskelbėme informaciją, kas gali tapti kraujo donorais, pagrindines indikacijas, kuomet juo negalima tapti, ir pakvietėme piliečius registruotis Kraujo centre į potencialių kraujo donorų sąrašą. Tai svarbu operatyviniam krizės suvaldymui, nes turėdamas šį sąrašą, Kraujo centras turi galimybę greičiausiu įmanomu būdu tikslingai kreiptis į potencialų donorą ir skubiai paimti iš jo kraujo, susiklosčius ekstremaliai situacijai. Paprognozuokime. Kitų šalių patirtis rodo, kad galime sulaukti ir antrinės pandemijos bangos, tad sąrašo būtinybė darosi dar aktualesnė. Prašykime Dievo pagalbos, kad jo neprireiktų ir ugdykime piliečių sąmoningumą, kol dar turime tam galimybių ir laiko.

 
- Ar iki tol esate buvusi kraujo donore? 
Būdama studentė esu davusi kraujo, bet donore netapau. Dabar pandemijos akivaizdoje pati susimąsčiau apie jos svarbą ir ėmiausi sąmoningos iniciatyvos. Esu pirmoji iniciatyvos sąraše ir laukiu tik signalo iš Kraujo centro, kada turėčiau atvykti priduoti kraujo, nes poreikis visų kraujo grupių komponentų rezervų sudarymui darosi vis aktualesnis.
 
- Šiuo metu pirmosiose fronto linijose, kovojant su klastingu virusu, stovi mūsų medikai. Jūsų nuomone, ar jų saugumas užtikrinamas pakankamai? Ką dar dėl jų galėtume padaryti?
- Medikų saugumas nepakankamas. Pandemija atvėrė ir akivaizdžiai parodė dešimtmečiais (pabrėžiu dešimtmečiais) negydytas sveikatos apsaugos ir trumparegiško valdymo opas, apnuogino operatyvaus administravimo ir tiekimo problemas, iškėlė „lyderius ir pranašus“, kurie iš savanaudiškų paskatų ėmė parazituoti pandemijos akivaizdoje ignoruodami ir konstitucinę valstybės sąrangą, ir demokratijos pagrindus.
Norėčiau paskatinti visas visuomenines iniciatyvas, o ypač tas, kurios veiksmingos ir gali būti atliekamos, nelendant į piliečių kišenes. Tas, kurios neparalyžuotų, nedubliuotų, o efektyviai papildytų vyriausybės darbą. Man svarbu inicijuoti ir palaikyti tuos pilietinius veiksmus, kurie neskaldo mūsų pajėgų, o sutelkia visas visuomenės grupes tikslingai kovai su pandemija. Savanorystė gali būti etiška. Registruokimės į potencialių donorų sąrašą. Dalinkimės savo krauju, kuris bus perpiltas ir susirgusiam medikui, ir sunkiam ligoniui. Medikui nereiks stresuoti, kad kraujo tiesiog pritrūks ir jis bus priverstas stovėti bejėgis prie ligonio lovos. Medikui susirgus, jo kolega galės atlikti reikiamą ir būtiną operaciją, nes turės reikiamos grupės kraujo komponentą. Išvaduokime mediką nuo bejėgiškumo jausmo. Kovokime bendrai ir su visuotinio bejėgiškumo mitu. Veikime tikslingai. Identifikuokime ir analizuokime sistemos opas, kad prie sisteminių sveikatos apsaugos problemų grįžtume, kai bendrapiliečių gyvybei ir medikų sveikatai nebegrės tiesioginis, realus pavojus.
 

- Jūsų nuomone, ko reikia, kad sustabdytume šio viruso plitimą? 
Maksimali saviizoliacija, kruopštus karantino ribojimų laikymasis, sąmoningas, griežtai tikslingai suplanuotas judėjimas, skirtas tik būtiniausiems poreikiams patenkinti. Šios priemonės padeda mažinti viruso sklaidą. Dezinfekuokime tik tai, ką parsinešame namo iš parduotuvių, saugiai atsikratykime pakuočių perkeldami viską į namų tarą be užkrato. Būkime atidūs ir saugokime gerą ūpą, generuokime pozityvias emocijas, ieškokime privalumų naujose situacijose. Mylėkime savo artimuosius ir rūpinkimės jais su šilčiausiais jausmais. Bus mažiau sergančių ir medikai bus saugesni ir stipresni.
 
- Ar Lietuvos gyventojai pakankamai rimtai žiūri į šalyje įvestą karantiną? Kaip patartumėte žmonėms išgyventi šį laikotarpį? Kaip tą laiką išnaudojate ir Jūs, kai nei kelionės, nei renginiai nėra organizuojami, o visas bendravimas nusikelia į virtualią erdvę?

-Jau atsakiau kokių principų laikausi aš asmeniškai šiuo sunkiu visiems laikotarpiu. Pandemija pakoregavo visų planus. Mes, kaip LT PP institucija, buvome priversti atšaukti tarptautinę konferenciją į kurią turėjo atvykti Lenkijos, Vokietijos, JAV pirmosios ponios. Joje buvo ruošiamasi rimtai kalbėti apie psichologinę sveikatą, neįgaliųjų problemas, vaikų teisių užtikrinimą, įskaitant ir ekonominės jų gerovės garantijas per tinkamą profesinę jaunimo edukaciją. Taip pat neįvyko planuota konferencija dirbančių neįgaliųjų klausimais. Bijau, kad pandemija sutrukdys surengti „Ankstukų“ paramos akciją. Planavome gegužės mėn. sukviesti medikus ir ankstukų šeimas į prezidentūrą , norėjome jiems padėkoti už profesionalumą ir pasiaukojimą. Naudodamasi proga noriu pasakyti kiekvienam medikui, slaugei, sanitarui, slaugytojai, kiekvienam sveikatos apsaugos grandyje esančiam Žmogui: „Ačiū, kad esate ir darote nepaprastai svarbų darbą. Būkite stiprūs ir išlikite sveiki.“
 
- Simboliška, kad artėja Šv.Velykos. Kaip šiai šventei Jūs ruošiatės namuose? Kokias tradicijas puoselėjate?
- Tradiciškai visada grįždavome į Tėvų namus. Mes su dukromis dažydavome kiaušinius, o šeimos vyrai juos blizgindavo tradiciniams velykiniams pusryčiams, kurie įgydavo tik Velykoms būdingą nuostabų šviesaus dvasinio atgimimo pažadą. Tai būdavo šiltas pasibuvimas su pačiais artimiausiais.
 
- Kaip Jūsų gyvenimas pasikeitė tapus pirmąją ponia. Ar jau apsipratote su didžiuliu visuomenės dėmesiu, kuris, kaip įsivaizduoju, yra nemenkas išbandymas bet kuriam žmogui? Ar turite pirmosios ponios idealą ir kokią žinią norite nešti ja tapusi? 
Taip, turiu. Man idealu būtų išlikti tikru žmogumi pačiomis sunkiausiomis sąlygomis. Būti kartu su Lietuvos Žmonėmis vienybėje ir stiprybėje, mylėti Artimą savo taip, kaip patį save ir nepagailėti atiduoti jam savo Kraujo lašą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica