Dėl vadovų kaitos – laboratorijos darbuotojų išgąstis

Deimantė Gruodė
2023-02-02
 „Įstaigoje psichologinis klimatas yra įtemptas“, – sako Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) profesinės sąjungos pirmininkas Renatas Liberis. Darbuotojus neramina nuolatinė vadovų kaita (praėjusią savaitę ir vėl buvo paskirtas naujas). O dar jie kaip velnias kryžiaus, baiminasi į pareigas galinčios sugrįžti buvusios pavaduotojos, kuri, jų teigimu, ilgus metus taikė mobingą.
Dėl vadovų kaitos – laboratorijos darbuotojų išgąstis
Seime vykusios spaudos konferencijos metu Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos profesinės sąjungos pirmininkas Renatas Liberis pristatė aplinkybes, kurios kelia nerimą ir abejones dėl įstaigos, bei joje dirbančių darbuotojų ateities. Manoma, kad laikinų vadovų kaita gali būti vykdoma siekiant nuslėpti anksčiau vykusius pažeidimus, dėl kurių yra kreiptasi į prokuratūrą.

Sveikatos apsaugos ministerija laikinąja laboratorijos vadove aną savaitę paskyrė NVSPL Virusologinių tyrimų poskyrio vedėją Svajūnę Muralytę. Ji pareigose pakeitė Eleną Lubienę, paskirtą laikinąja direktore praėjusių metų lapkritį, kai iš pareigų vėl buvo atleistas bylinėjimąsi dėl neteisėto atleidimo antrosios instancijos teisme pralaimėjęs Danas Bakša.
 
„Situacija tikrai prasta. Dėl to, kad ministerija praėjusią savaitę paskyrė vėl naują laikinąją vadovę ir tikslingai yra atliekami veiksmai, kaip grąžinti į pareigas buvusią direktoriaus pavaduotoją Rositą Mariją Balčienę. Įstaigoje psichologinė situacija įtempta, nes darbuotojai nesutinka su tuo, jog būtų grąžinta ilgus metus mobingu užsiėmusi direktoriaus pavaduotoja. Darbuotojai kreipėsi į Darbo ginčų komisiją su prašymu, kad būtų prijungti prie darbo ginčo. Bet šią savaitę vykusio posėdžio metu taip ir nebuvome prijunti prie posėdžio ir jau kalbama apie taikos sutartį“, – liūdnai kalbėjo NVSPL profesinės sąjungos pirmininkas Renatas Liberis.

 
Dešimtadalį įstaigos darbuotojų vienijančiai profsąjungai įtarimų sukėlė tai, kad dar nė nespėjusi apšilti naujai paskirta vadovė, R.Liberio teigimu, ėmėsi tiesioginių veiksmų, leidusių nušalinti teisininkus nuo minėto darbo ginčo proceso, kurioje figūruoja R.M.Balčienė, ir į jų vietą paskyrė kitus.
 
„Šiuo klausimu buvo kalbėta skyrių vedėjų lygmenyje, ir visi išreiškė susirūpinimą, kad į pareigas gali būti sugrąžinta buvusi pavaduotoja. Jeigu prieš tai buvę direktoriai matė, kad yra padaryta šiurkščių darbo drausmės pažeidimų, naujai paskirta vadovė jokių pažeidimų neįžvelgia. Nors buvo atlikti ir išoriniai, ir vidiniai tyrimai, o jų metu nustatyta daugybė etikos normų, darbo kodekso pažeidimų, ir galima nusikalstama veika“, – sako profsąjungos vadovas.
 
Maža to, pareigas palikus pavaduotojai, pasak jo, pasipylė skundų lavina laboratorijos atžvilgiu. „Net iki tokio lygio, kad laboratorija kaltinama nebūtais dalykais apie bombų ir amfetamino gamybą. Dėl kaltinimų tokia veikla buvo kreiptasis į įvairias institucijas: ir į Sveikatos apsaugos ministeriją, ir į Prokuratūrą, ir į Prezidentūrą...“ – pasakoja R.Liberis, spėdamas, jog prie to galimai prisidėjo buvusi pavaduotoja.
 
Paklaustas, kodėl įstaigai taip nesiseka su vadovais, profsąjungos atstovas beda pirštu į būsimą reorganizaciją, kuomet laboratoriją norima prijungti prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

 
„Dėl laikinų vadovų ministras per savo patarėją žiniasklaidoje pasisakė, kad jie paprasčiausiai neieškos pastovaus vadovo, kol nebus atlikta įstaigos reorganizacija. Bet tam nėra teisinio pagrindo, kadangi Visuomenės sveikatos centras yra viešąsias administracines paslaugas teikianti įstaiga, o laboratorija nėra tokio statuso įstaiga, kad tą būtų galima įvykdyti. Įstaigoje darbo atmosfera tapo toksiška ir bent kol kas susikalbėjimo su nauja direktore nėra. Nors ji pati pabrėžė, kad ministerija jai yra paskyrusi uždavinį pagerinti būtent psichologinį klimatą laboratorijoje. Visiems akivaizdu, kad ne toks yra pagrindinis jos uždavinys“, – sako jis.
 
Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministro patarėjas ir atstovas spaudai Tomas Bagdonas penktadienį žurnalistams sakė, kad tokie profesinės sąjungos kreipimaisi signalizuoja, jog įstaigoje yra daug įtampos ir ministerijai kyla klausimų, kaip užtikrinamas kasdienių funkcijų atlikimas, kurios pavestos institucijai.
„Todėl būtina spartinti įstaigos pertvarką, kuri patvirtinta Seimo, kad būtų užtikrintos tiek tinkamos darbo sąlygos darbuotojams, tiek sklandus pavestų funkcijų įgyvendinimas“, – sakė ministro patarėjas.


Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė:

- Situaciją vertinu neigiamai. Jeigu darbuotojai bijo vadovų, administratorių, aišku, nėra normalu. Kita vertus, manau, kad visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms tikrai reikėjo reorganizacijos. Jeigu būtų viena įstaiga, kuri prisiimtų atsakomybę už visų įstaigų ir visų funkcijų vykdymą, būtų racionaliau. Kad pertvarka vyktų sėkmingai, matyt, reikia ne laikinojo, o nuolatinio vadovo, kuris imtųsi atsakomybės už įstaigą ir jos darbuotojus. Jeigu kyla kokios įtampos kolektyve, ją suvaldyti pirmiausia yra vadovo kompetencija.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo pana...
  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  Vilma Grakauskienė – viena pirmųjų Lietuvos skubiosios medicinos rezidentų, tam tikra prasme mūsų skubiosios medicinos pioni...

  Budinti vaistinė


  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne kiekvienas žino, jog lygiai taip pat galima rūšiu...
  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Vienintelė Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) laiku – iki pirmadienio – sumokėjo Konkurencijos tarybos praėjusį gruod...

  razinka


  Sveika šeima


  „Tavo tėvas tikras bambeklis“

  Vaikų turintys tėvai tokius ir panašius pasisakymus naudoja dažnai net nesusimąstydami, ką juos girdėdami išgyvena vaikai. Jei vaikai panašius komentarus girdi dažnai ir dar iš abiejų tėvų, tai gali stipriai paveikti jų emocinę savijautą ir psichologinį funkcionavimą ilgalaikėje perspektyvoje, nes tai yra ...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Sukūrė vaikus iš dviejų... tėčių

  Kovo 6-8 dienomis Londone, Franciso Cricko institute vykusioje III tarptautinėje konferencijoje žmogaus genomo redagavimo klausimais buvo paskelbta, kad ateityje vyrų poros galimai galės susilaukti vaikų.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kas žandus laužo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas žandus laužo?
  Avys ir avigalviai
  Henrikas Vaitiekūnas Avys ir avigalviai
  Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai
  Henrikas Vaitiekūnas Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai

  Naujas numeris