Dėl vadovų kaitos – laboratorijos darbuotojų išgąstis

Deimantė Gruodė
2023-02-02
 „Įstaigoje psichologinis klimatas yra įtemptas“, – sako Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) profesinės sąjungos pirmininkas Renatas Liberis. Darbuotojus neramina nuolatinė vadovų kaita (praėjusią savaitę ir vėl buvo paskirtas naujas). O dar jie kaip velnias kryžiaus, baiminasi į pareigas galinčios sugrįžti buvusios pavaduotojos, kuri, jų teigimu, ilgus metus taikė mobingą.
Dėl vadovų kaitos – laboratorijos darbuotojų išgąstis
Seime vykusios spaudos konferencijos metu Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos profesinės sąjungos pirmininkas Renatas Liberis pristatė aplinkybes, kurios kelia nerimą ir abejones dėl įstaigos, bei joje dirbančių darbuotojų ateities. Manoma, kad laikinų vadovų kaita gali būti vykdoma siekiant nuslėpti anksčiau vykusius pažeidimus, dėl kurių yra kreiptasi į prokuratūrą.

Sveikatos apsaugos ministerija laikinąja laboratorijos vadove aną savaitę paskyrė NVSPL Virusologinių tyrimų poskyrio vedėją Svajūnę Muralytę. Ji pareigose pakeitė Eleną Lubienę, paskirtą laikinąja direktore praėjusių metų lapkritį, kai iš pareigų vėl buvo atleistas bylinėjimąsi dėl neteisėto atleidimo antrosios instancijos teisme pralaimėjęs Danas Bakša.
 
„Situacija tikrai prasta. Dėl to, kad ministerija praėjusią savaitę paskyrė vėl naują laikinąją vadovę ir tikslingai yra atliekami veiksmai, kaip grąžinti į pareigas buvusią direktoriaus pavaduotoją Rositą Mariją Balčienę. Įstaigoje psichologinė situacija įtempta, nes darbuotojai nesutinka su tuo, jog būtų grąžinta ilgus metus mobingu užsiėmusi direktoriaus pavaduotoja. Darbuotojai kreipėsi į Darbo ginčų komisiją su prašymu, kad būtų prijungti prie darbo ginčo. Bet šią savaitę vykusio posėdžio metu taip ir nebuvome prijunti prie posėdžio ir jau kalbama apie taikos sutartį“, – liūdnai kalbėjo NVSPL profesinės sąjungos pirmininkas Renatas Liberis.

 
Dešimtadalį įstaigos darbuotojų vienijančiai profsąjungai įtarimų sukėlė tai, kad dar nė nespėjusi apšilti naujai paskirta vadovė, R.Liberio teigimu, ėmėsi tiesioginių veiksmų, leidusių nušalinti teisininkus nuo minėto darbo ginčo proceso, kurioje figūruoja R.M.Balčienė, ir į jų vietą paskyrė kitus.
 
„Šiuo klausimu buvo kalbėta skyrių vedėjų lygmenyje, ir visi išreiškė susirūpinimą, kad į pareigas gali būti sugrąžinta buvusi pavaduotoja. Jeigu prieš tai buvę direktoriai matė, kad yra padaryta šiurkščių darbo drausmės pažeidimų, naujai paskirta vadovė jokių pažeidimų neįžvelgia. Nors buvo atlikti ir išoriniai, ir vidiniai tyrimai, o jų metu nustatyta daugybė etikos normų, darbo kodekso pažeidimų, ir galima nusikalstama veika“, – sako profsąjungos vadovas.
 
Maža to, pareigas palikus pavaduotojai, pasak jo, pasipylė skundų lavina laboratorijos atžvilgiu. „Net iki tokio lygio, kad laboratorija kaltinama nebūtais dalykais apie bombų ir amfetamino gamybą. Dėl kaltinimų tokia veikla buvo kreiptasis į įvairias institucijas: ir į Sveikatos apsaugos ministeriją, ir į Prokuratūrą, ir į Prezidentūrą...“ – pasakoja R.Liberis, spėdamas, jog prie to galimai prisidėjo buvusi pavaduotoja.
 
Paklaustas, kodėl įstaigai taip nesiseka su vadovais, profsąjungos atstovas beda pirštu į būsimą reorganizaciją, kuomet laboratoriją norima prijungti prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

 
„Dėl laikinų vadovų ministras per savo patarėją žiniasklaidoje pasisakė, kad jie paprasčiausiai neieškos pastovaus vadovo, kol nebus atlikta įstaigos reorganizacija. Bet tam nėra teisinio pagrindo, kadangi Visuomenės sveikatos centras yra viešąsias administracines paslaugas teikianti įstaiga, o laboratorija nėra tokio statuso įstaiga, kad tą būtų galima įvykdyti. Įstaigoje darbo atmosfera tapo toksiška ir bent kol kas susikalbėjimo su nauja direktore nėra. Nors ji pati pabrėžė, kad ministerija jai yra paskyrusi uždavinį pagerinti būtent psichologinį klimatą laboratorijoje. Visiems akivaizdu, kad ne toks yra pagrindinis jos uždavinys“, – sako jis.
 
Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministro patarėjas ir atstovas spaudai Tomas Bagdonas penktadienį žurnalistams sakė, kad tokie profesinės sąjungos kreipimaisi signalizuoja, jog įstaigoje yra daug įtampos ir ministerijai kyla klausimų, kaip užtikrinamas kasdienių funkcijų atlikimas, kurios pavestos institucijai.
„Todėl būtina spartinti įstaigos pertvarką, kuri patvirtinta Seimo, kad būtų užtikrintos tiek tinkamos darbo sąlygos darbuotojams, tiek sklandus pavestų funkcijų įgyvendinimas“, – sakė ministro patarėjas.


Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė:

- Situaciją vertinu neigiamai. Jeigu darbuotojai bijo vadovų, administratorių, aišku, nėra normalu. Kita vertus, manau, kad visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms tikrai reikėjo reorganizacijos. Jeigu būtų viena įstaiga, kuri prisiimtų atsakomybę už visų įstaigų ir visų funkcijų vykdymą, būtų racionaliau. Kad pertvarka vyktų sėkmingai, matyt, reikia ne laikinojo, o nuolatinio vadovo, kuris imtųsi atsakomybės už įstaigą ir jos darbuotojus. Jeigu kyla kokios įtampos kolektyve, ją suvaldyti pirmiausia yra vadovo kompetencija.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris