COVID-19 grimasos: Lietuvoje pacientų miršta daugiau?
Roma Macijauskaitė
2021-01-21
Jungtinėje Karalystėje miršta apie 40 procentų ventiliuojamų COVID-19 sergančių pacientų, o Lietuvoje (procentiškai) – bene dvigubai daugiau. Statistika iškalbinga. Kodėl taip yra, aptarta ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje.
Seimo nario Lino Slušnio vertinimu, kovidinė situacija parodė ir tai, kad mūsų ligoninėse stinga žmogiškųjų resursų. Keliose ligoninėse dirbantys gydytojai, deja, vienu metu negali būti iškart visose.
Trūksta slaugytojų
Greta minėtos statistikos yra ir kita – Lietuvoje stebimas gerokai didesnis nei Didžiojoje Britanijoje kovidu sergančiųjų mirštamumas per pirmą parą.
Posėdyje aiškintasi, kokios priežastys lemia tokius statistinių rodiklių skirtumus ir pateikti sprendimo būdai.
Šį klausimą iškėlęs Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Linas Slušnys teigia, kad ši statistika puikiai žinoma ir patiems Lietuvos reanimatologams, iš kurių ir ateina šie duomenys.
„Inicijavau šį klausimą, nes tie skaičiai man pasirodė keistai dideli. Covid-19 išryškino mūsų sistemos bėdas, o pagrindinė ta, kad, ko gero, savo laiku taupydami lėšas neužtikrinome, kad viena lova reanimacijoje turėtų bent jau vieną slaugytoją. Ir kai reikėjo staiga išplėsti lovų skaičių, slaugytojų toje vietoje tikrai nepadaugėjo. O juk reanimacijoje slauga yra labai svarbi, susijusi ir su paciento nuolatiniu kilnojimu, vartymu. Jei viena slaugytoja aptarnauja šešis pacientus, ji vos spėja vaistus suleisti, užregistruoti, surašyti, tad darbas su pacientu sunkiai vyksta“, – kalbėjo Seimo narys.
Domėdamasis šia tema L. Slušnys, kuris yra psichiatras, kalbėjosi su reanimatologu Roku Tamošausku, daug metų dirbančiu tretinio lygio ligoninėje Jungtinėje Karalystėje, ir gydytojas jį patikino, kad sunkios būklės žmogui nuolat reikia jausti kito žmogaus atramą, tai, kad jis yra prižiūrimas. Jungtinėje Karalystėje, pasak ten dirbančio gydytojo, ligoninės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose esantiems ligoniams skiriamas didžiulis dėmesys, apie juos sukasi daug specialistų.
Reiks politinio sprendimo
Linas Slušnys mano, kad galimiems pokyčiams prireiks politinio sprendimo.
„Nes yra Lietuvoje tokių reanimacijos skyrių, kurių, jei neklystu, lovų „apyvarta“ – šeši aštuoni pacientai per metus. Kas tai per reanimacija? Arba jei dvi reanimacijos lovos turi vieną dirbtinio ventiliavimo aparatą – kaip tai gali egzistuoti? – kelia klausimus L.Slušnys, suprantantis, kad sprendžiant situaciją ir siekiant padidinti ligonių išgyvenamumą reanimacijos skyriuose, teks spręsti resursų perskirstymo, klasterių organizavimo klausimus. – Turime susitaikyti, kad už kiekvieno posūkio po ligoninę neturėsime“.
Seimūno vertinimu, kovidinė situacija parodė ir tai, kad mūsų ligoninėse stinga žmogiškųjų resursų. Keliose ligoninėse dirbantys gydytojai, deja, vienu metu negali būti iškart visose.
Taip pat, L.Slušnio teigimu, reikės galvoti apie ilgalaikę strategiją, kaip didinti slaugytojų kompetenciją, kad jos įgautų daug daugiau galios skyriuose, ką matome Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: