Ar Lietuvoje reikalinga privaloma vakcinacija nuo COVID-19?

Ringailė Gvildė
2021-08-02
Įvesti privalomą vakcinaciją ar toliau laukti, kol sąmoningumas nugalės ir kada nors pasieksime reikiamą visuomeninį imunitetą, kad pandemija nustotų plitusi? L.S. pasidomėjo, ką apie privalomą vakcinaciją mano skirtingų sričių atstovai.
Ar Lietuvoje reikalinga privaloma vakcinacija nuo COVID-19?

Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė:

- Visuomenės interesas pandemijos metu yra aukščiau individo. Pažiūrėkime, kaip elgiasi latviai. Jie priėmė įstatymą, numatantį teisę darbdaviui atleisti darbuotoją iš darbo, jei šis nesivakcinuoja iki nurodyto laiko. Vakcinacija apsaugo nuo mirties ir sunkios COVID-19 formos, mažėja ir viruso plitimas, tai – nepaneigiami faktai. Tačiau yra žmonių, kuriems jokie faktai negalioja, jie turi įsitikinimus, emocijas, kartais stokoja išsilavinimo. Pagal pasiskiepijusių skaičių matome, kiek turime sąmoningų piliečių ir kiek nesąmoningų.
 
Su pastaraisiais reikia kalbėti tokiais būdais, kokius jie supranta – karantinu ir suvaržymais vengiant vakcinuotis. Be privalomos vakcinacijos visuomeninio imuniteto nepasieksime. Mūsų visuomenė ilgą laiką buvo infantilizuojama ir už ją buvo prisiimama atsakomybė. Gal jau gana? Dabar viešojoje erdvėje klausiama, kas atsakys už skiepo šalutinius reiškinius? O kas atsakys, kad tu susirgsi ir tave reikės gydyti? PSDF biudžetas nėra guminis ir, jei visas lėšas skirsime nusprendusiems nesivakcinuoti gydyti, kitam lėšų neliks: nei prevencinėms programoms, nei medikų algoms. Yra toks posakis: net vaikštant vandeniu būsite apkaltinti nemokėjimu plaukti. Ta mintimi siūlyčiau vadovautis Vyriausybę, kurią vis tiek skalpuos už bet kokį poelgį, ir vakcinacijos atžvilgiu imtis ryžtingesnių veiksmų.

 
Lietuvos vežėjų sąjungos prezidentas Stasys Ugianskis:

- Jeigu yra politinis susitarimas, kad kovojame su pandemija, vadinasi, kito kelio, išskyrus privalomą vakcinaciją, nėra. Kitaip spekuliacijos niekada. Laisvė rinktis – skiepytis ar ne – tezė kvailiams. Gana tyčiotis vieniems iš kitų, nes tai neduoda jokio rezultato.
 
Didžiausia bėda, kad mus bandoma skirstyti: čia – vežėjai, čia – kepėjai, mokytojai, medikai, kiti darbuotojai ir panašiai. Kam to reikia? Mes visi vienodi žmonės – virusas puola ne tam tikros specialybės atstovą, o žmogų, taigi taisyklės turi būti vienodos. Pasakysiu skambiai, bet aiškiai: istorija kartojasi ir esame priversti priimti krikščionybę, kad neužkapotų kryžiuočiai. Sakydamas, jog nesiskiepydami būsime užkapoti, turiu galvoje ir virusą, ir visuomenės kritiką.
 
„Euromonitor“ duomenų analitikas Vaidotas Zemlys – Balevičius:

- Taip, manau, kad vakcinacija nuo COVID-19 yra vienintelė išeitis pagaliau suvaldyti pandemiją. Tikslas, kad pasiskiepytų visi ir turime to tikslo link judėti. Ar paskelbę privalomą vakcinaciją neturėsime dėl to problemų, atmetimo reakcijos, jau kitas klausimas. Bet faktas, kad visuotina vakcinacija yra vienintelė išeitis. Jeigu būtų kitų būdų su pandemija kovoti efektyviai, žinoma, galėtume rinktis juos. Kol kas nėra.
 

Jeigu žmonės dirba kontaktinį darbą ir nesiskiepija, jie tampa grėsme visuomenei, gali užkrėsti kitus. Kodėl juos turime toleruoti? Ši vakcina tarsi darbo higiena, kaip tikrinimas alkotesterius statybų aikštelėje. Juk negalime statybose leisti dirbti išgėrusiems asmenims, nes jie kels pavojų ir sau, ir kitiems. Lygiai ta pati taisyklė tinka kalbant apie COVID-19. Negalime leisti dirbti žmonėms, kurie kels riziką ne tik savo, bet ir kitų sveikatai.
 
Visi mato atvejų kilimą ir niekas nenori karantino, bet tie, kurie sako, kad vakcinacija nėra išeitis, nesiūlo alternatyvų. Nenori nei vakcinos, nei karantino, nei testuotis, tik kad nebūtų karantino, suvaržymų ir ribojimų. Jie nori, kad už juos kas nors išspręstų problemą, o patys nepajudins nė piršto. Taip, žmogiškiau yra kalbėti ir įtikinti visuomenę vakcinų nauda, bet kad tai neveikia ar veikia nepakankamai, faktas. Vadinasi, tenka imtis paskutinės priemonės – privalomos vakcinacijos. Paprasta.
 
Seimo narė Agnė Širinskienė:

- Ne kartą esu sakiusi, kad vakcinacijos rodiklių augimo turi būti siekiama ugdant piliečių sąmoningumą. Deja, to nedarėme trisdešimt metų, nesklaidėme baimių, nebuvo rūpinamasi mitų paneigimu ir panašiai. Dabar žmonės yra bauginami, vakcinuotis verčiami kone prievarta, bet toliau nieko nedaroma dėl jų švietimo. Vis dėlto švietimas ir nuoseklus, aiškus, argumentuotas kalbėjimas apie vakcinų naudą aktualus net tik dėl pandemijos.
 
Vaikų vakcinacijos rodikliai taip pat prastėja, tad komunikacija būtų geriausias, ilgalaikis ir tvariausias sprendimas. Išleisti milijonai tariamai vakcinacijos kampanijai, bet galbūt nebuvo pasirinktos tinkamos žmonių grupės, reikėjo iš karto orientuotis į pažeidžiamiausius ir labiausiai abejojančius, pasitelkti influencerius ir, jei reikia, kunigus, kaip tą darė Izraelis ir kitos šalys. O kuomet skiepų reikalaujama prievartiniais metodais, jie grįžta bumerangu. Kai tokia didelė korupcija šalyje, atsiras gebančių klastoti dokumentus, kuriuose bus nurodoma, jog vakcinuotas, o realaus vaizdo mes neturėsime. Prievarta mielas nebūti, tai paskutinis šiaudas, kuris vis tiek realios naudos neduos.
 
Šiaulių meras Artūras Visockas:

- Manau, kad mūsų Vyriausybė dabar yra aklavietėje ir gali būti, kad kito varianto tiesiog neturės, o tai rodo, kad nueita netinkamu keliu, nes politikai visuomet privalo turėti sprendimų pasirinkimą. Yra nesusikalbama su žmonėmis ir visuomenė smarkiai supriešinama, kuomet dalis jų atvirai vadinama antivakseriais, plokščiažemininkais ir panašiai. Tokiu būdu kasdien atsiranda vis daugiau žmonių, kurie pereina į priešingą nei valdžiai norėtųsi pusę. Neužmezgamas dialogas su tais, kurie potencialiai galėjo skiepytis. Reikėjo daugiau ir kantriau dirbti. Tikrai nepakanka, kad merai per televizorių kviestų skiepytis, ne taip dirbami kantrieji darbai.
 
Sekime Islandijos pavyzdžiu, kur vyksta nuosekli atvira komunikacija ir vyriausybė aiškina, jog net ir pasiskiepijus delta atmaina grėsminga, tad saugotis reikia. O sveikatos apsaugos ministras Dulkys sako, jog į ligoninę patenka devyni iš dešimties nesiskiepijusių, tarsi vakcinuotiems jau niekas negresia. Nustokime gąsdinti, kalbėkimės. Jėgos naudojimas įvedant privalomus skiepus bus niekam nenaudingas ir nemalonus. Viena vertus, linkiu, kad šis planas pavyktų, nes jeigu žlugs, bus dar daugiau nusiteikusių prieš vakcinas. Kad negrįžtų bumerangu.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

   A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

   Lietuvoje tėra vos du trys vaikų reumatologai, mažiesiems pacientams atliekantys ultragarso tyrimus. Tarp jų – gydytoja vaik...
   Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

   Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

   Gydytojas urologas Marius Anglickis Lietuvoje pradėjo Baltijos šalyse unikalias varpos implantacijos operacijas. Vienas pir...

   Budinti vaistinė


   Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

   Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

   Nuo penktadienio „Camelia“ vaistinių tinkle visoje Lietuvoje galima atsispausdinti galimybių pasą. Tai bus dar papildo...
   Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

   Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

   Gyventojai, siekdami apsisaugoti nuo COVID-19 bei kitų užkrečiamųjų virusinių ligų, linkę vis labiau įsiklausyti į sveikatos speci...

   Sveika šeima


   Šeimų psichoterapeutė: šiandien viskas techniškiau

   Grožio ir seksualumo standartai, kuriuos mums diktuoja žiniasklaida, troškimai, kuriuos turime „patirti“, iš išorės primestos fantazijos – visa tai atitolina mus nuo savęs ir neleidžia mėgautis intymumu su partneriu. Apie tai, kodėl taip atsitinka ir kaip atsispirti spaudimui, psychologies.ru ka...

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19

   Dar rugpjūčio pabaigoje Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung pasidžiaugė, jog šalyje nuo COVID-19 pasiskiepijo kone 80 proc. gyventojų. Kodėl ši šalis taip greitai rinkosi pasiskiepijusių procentus? Pasirodo, Singapūras vos pradėjęs skiepijimą iš karto ėmėsi ir kontrolės. Nepasiskiepijai? Nei...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Obstipacija: naujas rekordas?
   Henrikas Vaitiekūnas Obstipacija: naujas rekordas?
   Skaičių magija
   Henrikas Vaitiekūnas Skaičių magija
   Raudoną kraują pakeis mėlynas?
   Henrikas Vaitiekūnas Raudoną kraują pakeis mėlynas?

   Naujas numeris   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica