Ak­lų­jų re­a­bi­li­ta­ci­ja – tram­pli­nas į sa­va­ran­kiš­kes­nį gy­ve­ni­mą

www.lsveikata.lt
2023-06-16
„Jei ne ak­lų­jų re­a­bi­li­ta­ci­ja, šian­dien ne tik ne­tu­rė­čiau ga­li­my­bės ke­liau­ti po pa­sau­lį, dirb­ti, mo­ky­tis, bet ir te­le­fo­nu ar kom­piu­te­riu ne­si­nau­do­čiau“, – sa­ko 27-erių Do­vy­das Gir­džiū­nas, tvir­ti­nan­tis, kad ak­lie­siems skir­tos kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gos ga­li tap­ti tram­pli­nu į vi­sa­ver­tį so­cia­li­nį gy­ve­ni­mą. Nors ši pa­slau­ga ypač rei­ka­lin­ga ne­re­giams nuo gi­mi­mo ar pra­ra­du­siems re­gė­ji­mą, apie to­kią ga­li­my­bę kol kas ži­no per ma­žai jos nau­dą ga­lin­čių­ įver­tin­ti žmonių su negalia.
Ak­lų­jų re­a­bi­li­ta­ci­ja – tram­pli­nas į sa­va­ran­kiš­kes­nį gy­ve­ni­mą

„Me­di­kai – ar tai šei­mos gy­dy­to­jas, ar of­tal­mo­lo­gas – pir­mie­ji įver­ti­na pa­cien­to re­gą. Pas­ta­rie­ji pa­ma­tę, kad ne­ga­li pa­dė­ti pa­cien­tui ar at­lik­ta ope­ra­ci­ja ne­pa­tei­si­no lū­kes­čių, at­si­du­ria be­jė­giš­ko­je si­tu­a­ci­jo­je – lie­ka tik pe­čiais gūž­čio­ti, ne­tu­ri, ką dau­giau pa­siū­ly­ti, to­dėl ga­lė­tų pa­cien­tams re­ko­men­duo­ti kreip­tis į Lie­tu­vos ak­lų­jų ir sil­pna­re­gių są­jun­gą ir gau­ti čia so­cia­li­nę pa­gal­bą“, – sa­ko Lie­tu­vos ak­lų­jų ir sil­pna­re­gių są­jun­gos (LASS) pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas Vil­man­tas Bal­či­ko­nis.

Čia ne tik su­tei­kia­ma in­for­ma­ci­ja, ko­mu­ni­kuo­ja­ma su as­me­ni­mis, tu­rin­čiais re­gos su­tri­ki­mus, bet ir tei­kia­mos kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gos ak­lie­siems. „Mak­si­ma­li kom­plek­si­nių so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gų ak­lie­siems tei­ki­mo truk­mė – 30 ka­len­do­ri­nių die­nų. Pa­gal spe­cia­lis­tų ko­man­dos su­da­ry­tą pla­ną as­me­niui su re­gos ne­ga­lia, at­si­žvel­giant į kiek­vie­no as­mens su re­gos ne­ga­lia si­tu­a­ci­ją, ug­do­mi orien­ta­ci­jos erd­vė­je ir sa­va­ran­kiš­ko ju­dė­ji­mo (mo­bi­lu­mo) įgū­džiai, mokoma orien­tuo­tis už­da­ro­se ir at­vi­ro­se vie­to­vė­se, pa­žįs­ta­mo­se ir ne­pa­žįs­ta­mo­se erd­vė­se, kaip vaikš­čio­ti su bal­tą­ja laz­de­le, kom­piu­te­ri­nio raš­tin­gu­mo, ko­mu­ni­ka­ci­nių įgū­džių, kaip nau­do­tis iš­ma­niuo­ju te­le­fo­nu bei ki­to­mis tech­ni­nės pa­gal­bos prie­mo­nė­mis, su­pa­žin­di­na­ma su gar­si­nių kny­gų ga­li­my­bė­mis. Taip pat mo­ko­ma bui­ti­nių įgū­džių, to­kių kaip pa­si­ga­min­ti mais­tą, ap­si­tar­nau­ti, na­mus su­si­tvar­ky­ti ir vi­sų kas­die­nių da­ly­kų. Šias pa­slau­gas tei­kia spe­cia­lis­tų ko­man­da, ku­rią su­da­ro so­cia­li­nis dar­buo­to­jas, me­di­ci­nos psi­cho­lo­gas, spe­cia­lu­sis pe­da­go­gas (tif­lo­pe­da­go­gas) ir kom­piu­te­ri­nio raš­tin­gu­mo spe­cia­lis­tas“, – var­di­na tei­kia­mas pa­slau­gas V.Bal­či­ko­nis, pri­dur­da­mas, kad pa­slau­gą bū­tų ga­li­ma pri­ly­gin­ti gy­ve­ni­mą kei­čian­čiai so­cia­li­nei pa­gal­bai. Mat pra­ra­dus re­gė­ji­mą žmo­gui net ir pa­si­da­ry­ti ka­vos tam­pa bai­su.

„Me­di­kai pir­mie­ji įver­ti­na pa­cien­to re­gą. Pa­ma­tę, kad ne­ga­li pa­dė­ti pa­cien­tui ar at­lik­ta ope­ra­ci­ja ne­pa­tei­si­no lū­kes­čių, at­si­du­ria be­jė­giš­ko­je si­tu­a­ci­jo­je. O ga­lė­tų pa­cien­tams re­ko­men­duo­ti kreip­tis į Lie­tu­vos ak­lų­jų ir sil­pna­re­gių są­jun­gą, kur šie gau­tų so­cia­li­nę pa­gal­bą“, – sa­ko Lie­tu­vos ak­lų­jų ir sil­pna­re­gių są­jun­gos pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas Vil­man­tas Bal­či­ko­nis.

„Žmo­nės net ne­ži­no, kad yra to­kios prie­mo­nės, ku­rios žo­džiu nu­sa­ko karš­to van­dens ly­gį puo­de­ly­je, kad ne­per­pil­tum“, – prak­ti­ne pa­tir­ti­mi da­li­ja­si pa­šne­ko­vas.
So­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­ga nau­din­ga ne tik pra­ra­du­siems re­gė­ji­mą, bet ir dėl am­žiaus su­sil­pnė­jus re­gai. „Vy­res­nio am­žiaus žmo­nės daž­nai už­si­da­ro kam­ba­ry­je su ra­di­ju ar te­le­vi­zo­riu­mi ir taip pra­lei­džia li­ku­sį gy­ve­ni­mą. Bi­jo kur nors iš­ei­ti. Pa­grin­di­niai gy­ve­ni­mo po­rei­kiai gal ir pa­ten­ki­na­mi, bet oru­mo ir gy­ve­ni­mo įvai­ro­vės trūks­ta.“

Be to, kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos ak­lie­siems pa­slau­gos tai ne tik orien­ta­ci­jos erd­vė­je ir sa­va­ran­kiš­ko ju­dė­ji­mo (mo­bi­lu­mo), kas­die­nio gy­ve­ni­mo ir ko­mu­ni­ka­ci­jos įgū­džių, di­di­nan­čių sa­va­ran­kiš­ku­mą, ug­dy­mas, at­kū­ri­mas, bet ir as­mens su­pa­žin­di­ni­mas su ga­li­my­bė­mis da­ly­vau­ti pro­fe­si­nė­je re­a­bi­li­ta­ci­jo­je, pro­fe­si­jo­mis ir ama­tais, tin­ka­mais as­me­nims su re­gos ne­ga­lia.


Su­ži­no­jo iš drau­go ma­mos

Apie tai, kad yra tei­kia­mos spe­cia­li­zuo­tos pa­slau­gos as­me­nims su re­gos ne­ga­lia, ne­re­gys Do­vy­das Gir­džiū­nas sa­ko su­ži­no­jęs iš Lie­tu­vos ak­lų­jų ir sil­pna­re­gių są­jun­gos, o apie kom­plek­si­nes so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas ak­lie­siems – at­si­tik­ti­nai iš kla­sės drau­go ma­mos. Tie­sa, pras­tai orien­tuo­da­ma­sis ap­lin­ko­je jau­nuo­lis gy­ve­no ket­ve­rius me­tus.

Re­gė­ji­mą Do­vy­das, pa­kirs­tas li­gos, pra­ra­do bū­da­mas 21-erių. Kaip pats sa­ko, ta­da jam at­ro­dė, kad pa­sau­lis su­sto­jo. Prieš dve­jus me­tus at­ras­tos kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gos – it lan­gas į vi­sa­ver­tį gy­ve­ni­mą.
„Jei ne ak­lų­jų re­a­bi­li­ta­ci­ja, nei mes da­bar te­le­fo­nu kal­bė­tu­me, nei kom­piu­te­riu mo­kė­čiau nau­do­tis, nei su bal­tą­ja laz­de­le sa­va­ran­kiš­kai ga­lė­čiau vaikš­čio­ti“, – įgy­tus įgū­džius var­di­na jau­nuo­lis, šian­dien drą­siai nar­šan­tis po uos­ta­mies­tį.

Sėk­min­gai mo­ko­si ir dir­ba

Tie­sa, tai – ne vie­nin­te­liai lai­mė­ji­mai, ku­riuos jau­nam vy­rui su­tei­kė kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gos ak­lie­siems. Jų pa­gal­ba Do­vy­das iš­mo­ko orien­tuo­tis ap­lin­ko­je taip, kad be var­go įsi­dar­bi­no vie­no­je pa­ka­vi­mo įmo­nė­je.
„Po kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos dar nu­va­žia­vau į sa­na­to­ri­ją, o po jos, ga­li­ma sa­ky­ti, iš­kart at­si­dū­riau dar­be“, – pa­si­džiau­gė klai­pė­die­tis. Pa­si­ti­kė­ji­mas sa­vi­mi taip su­stip­rė­jo, kad ne­re­gys­tė ne­be­bu­vo pro­ble­ma im­tis ir moks­lų. Do­vy­das šian­dien ban­do įval­dy­ti ma­sa­žuo­to­jo spe­cia­ly­bę ir ti­ki­si ne­to­li­mo­je at­ei­ty­je dirb­ti šį dar­bą.

„Nuo bir­že­lio mė­ne­sio vi­sa gru­pė jau ei­na­me į prak­ti­ką. Ži­nau, kur ga­li­ma sėk­min­gai įsi­dar­bin­ti as­me­nims su re­gos ne­ga­lia, to­dėl ne­si­jau­di­nu dėl dar­bo per­spek­ty­vų“, – pa­si­ti­kė­ji­mo sa­vi­mi ne­sto­ko­ja pa­šne­ko­vas.
„Esu nu­si­tei­kęs en­tu­zias­tin­gai. Tu­riu daug drau­gų. Kiek­vie­ną die­ną tu­riu pas ką nu­va­žiuo­ti, su­si­tik­ti, ap­lan­ky­ti. Su ak­lų­jų są­jun­gos na­riais prieš ke­le­rius me­tus esa­me net į Mal­tą iš­vy­kę, – džiau­gė­si pa­sie­ki­mais Do­vy­das ir ra­gi­no kiek­vie­ną, su­si­dū­ru­sį su re­gos pro­ble­mo­mis, ne­nu­sto­ti gy­ven­ti. – Yra kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gos. Pa­si­nau­do­ki­te jo­mis, o po to pra­si­dės tik­ra­sis gy­ve­ni­mas.“

Sie­kia po­pu­lia­rin­ti pa­slau­gą

Nors pa­slau­ga ne­abe­jo­ti­nai rei­ka­lin­ga ir nau­din­ga, V.Bal­či­ko­nis ap­gai­les­tau­ja, kad vis dar men­kai ži­no­ma.
LASS at­sto­vas sa­ko, jog kol kas kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas žmo­nės at­ran­da per ra­di­jo ir te­le­vi­zi­jos lai­das. Ne­įga­lių­jų rei­ka­lų de­par­ta­men­tas prie So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos apie šią pa­slau­gą in­for­muo­ja sa­vi­val­dy­bes ir Ne­įga­lu­mo ir dar­bin­gu­mo nu­sta­ty­mo tar­ny­bą prie So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos, pra­šo pa­si­da­lin­ti in­for­ma­ci­ja apie pa­slau­gą su re­gos ne­ga­lia tu­rin­čiais as­me­ni­mis, kvies­ti juos pa­si­nau­do­ti ga­li­my­be gau­ti šią pa­slau­gą. 


Komentaras:
 
Ne­įga­lių­jų rei­ka­lų de­par­ta­men­to prie So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos di­rek­to­rė Eg­lė Čap­li­kie­nė:

- Jei norime, kad asmenys su regos negalia sužinotų apie kompleksines socialinės reabilitacijos paslaugas ir jomis pasinaudotų, taip sukurdami sau galimybę gyventi kaip galima kokybiškiau ir oriau, turime suremti pečius ir apie tai kalbėti. Todėl labai kviečiu visus sveikatos spe- cialistus susipažinti su komplek- sinių socialinės reabilitacijos paslaugų turiniu ir apie tai papasakoti ne tik savo kolegoms, bet ir pacientams.
Kai šeimos gydytojų komandoje dirbs atvejo vadybininkas, viliamės, prasiplės šeimos gydytojo kabinete galimybė sužinoti apie komplek- sinės socialinės reabilitacijos paslaugas. Informaciją taip pat galėtų suteikti medikai ir pirminėje medicininėje reabilitacijoje, kai žmogus siunčiamas po traumos ar operacijos. Kviečiame visus medicinos atstovus, susidūrusius su regos negalia turinčiais pacientais, nukreipti juos į VšĮ LASS pietvakarių centrą, kuris šiuo metu teikia kompleksines socialinės reabilitacijos paslaugas.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai taip pat galėtų skirti tam daugiau dėmesio bei inicijuoti pagalbos tęstinumą.  
 
Komentaras:

Neu­ro­fi­zio­lo­gas, psichologasVU prof. dr. Al­bi­nas Bag­do­nas:


- Esa­me at­li­kę ty­ri­mą, kad re­gos pra­ra­di­mas lai­ko­mas vie­nu di­džiau­sių ir sun­kiau­sių su­tri­ki­mų. Kai ku­rie tai ver­ti­na blo­giau nei psi­chi­kos su­tri­ki­mus.
Esa­me į fa­ta­liz­mą lin­ku­si tau­ta. Eg­zis­tuo­ja nuo­sta­ta, kad jei pra­ra­dai re­gė­ji­mą, pra­ra­dai gy­ve­ni­mą, to­dėl žmo­gui rei­kia pa­ro­dy­ti ge­ruo­sius pa­vyz­džius, kaip ak­lie­ji ga­li pui­kai pri­si­tai­ky­ti – net va­ži­nė­ti po pa­sau­lį.
Jei ana­li­zuo­tu­me žmo­nių, ku­rie re­gė­ji­mą pra­ra­do nuo ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro, gy­ve­ni­mus, ne­ma­žai jų Lie­tu­vo­je bai­gė aukš­tuo­sius moks­lus, ap­si­gy­nė di­ser­ta­ci­jas, dir­bo va­do­vau­ja­mą dar­bą – tai­gi pui­kiai pri­si­tai­kė. Tad, jei as­me­nims su re­gos ne­ga­lia pa­dė­tu­me su­for­muo­ti ele­men­ta­rius įgū­džius, jie ga­lė­tų vi­sa­ver­čiai gy­ven­ti.
Rei­kia plė­to­ti ak­lų­jų kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas. De­ja, Lie­tu­vo­je apie tai ma­žai šne­ka­ma.
As­me­nims su re­gos ne­ga­lia rei­kia pa­dė­ti iš­mok­ti, kaip ga­li­ma net tu­rint re­gė­ji­mo sun­ku­mų su­si­tvar­ky­ti bui­ty­je. 

Verta žinoti:

Tei­sę į ak­lų­jų kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas ga­li gau­ti as­me­nys su re­gos ne­ga­lia nuo 16 me­tų, ku­riems Ne­įga­lių­jų so­cia­li­nės in­teg­ra­ci­jos įsta­ty­mo nu­sta­ty­ta tvar­ka nu­sta­ty­tas ne­įga­lu­mo ly­gis, dar­bin­gu­mo ly­gis ir (ar) spe­cia­lių­jų po­raei­kių ly­gis. Pri­ori­te­tas gau­ti kom­plek­si­nes so­cia­li­nes re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­sau­gas tei­kia­mas dar­bin­go am­žiaus as­me­nims su re­gos ne­ga­li.
Šiuo me­tu kom­plek­si­nes so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas as­me­nims su re­gos ne­ga­lia tei­kia VšĮ „LASS piet­va­ka­rių cen­tras“,                                             ad­re­su Sa­va­no­rių pr. 206, Kau­nas.
 
Kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas su­da­ro:
• orien­ta­ci­jos erd­vė­je ir sa­va­ran­kiš­ko ju­dė­ji­mo (mo­bi­lu­mo) ug­dy­mo pa­slau­gos;
• kas­die­nių įgū­džių ug­dy­mo pa­slau­gos;
• ko­mu­ni­ka­ci­nių įgū­džių ug­dy­mo pa­slau­gos;
• me­di­ci­nos psi­cho­lo­go pa­gal­ba;
• pro­fe­si­nio kon­sul­ta­vi­mo ir orien­ta­vi­mo pa­slau­gos.
Vi­sos kom­plek­si­nės so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gos, mai­ti­ni­mas bei ap­gy­ven­di­ni­mas šių pa­slau­gų tei­ki­mo me­tu as­me­niui su re­gos ne­ga­lia ne­kai­nuo­ja. 


   Straips­nis pa­reng­tas ben­dra­dar­biau­jant su Ne­įga­lių­jų rei­ka­lų de­par­ta­men­tu


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Demencija sergantys žmonės tapo aktoriais

    Demencija sergantys žmonės tapo aktoriais

    Organizacijos „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ aktoriai sukūrė varjetė spektaklį „Saliono kabaretas“, ku...
    Ne­ap­si­ken­tė li­gų: te­ko bėg­ti į Is­pa­ni­ją

    Ne­ap­si­ken­tė li­gų: te­ko bėg­ti į Is­pa­ni­ją

    Va­sa­ra vai­kams – sma­giau­sias šėl­smo me­tas. Ta­čiau sep­ty­ne­rių J...

    Budinti vaistinė


    Mobiliosios vaistinės: pseudo priemonė ar naudinga iniciatyva?

    Mobiliosios vaistinės: pseudo priemonė ar naudinga iniciatyva?

    Apie tai, kad gyventojams yra sudėtinga atvykti įsigyti vaistų, yra kalbama ne vienerius metus. Vienas pasiūlymų – mobiliųjų...
    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...

    razinka


    Sveika šeima


    Implantams – reikalavimai, tamponams – jokių?

    Naujas tyrimas atskleidė, kad tamponuose yra toksiškų metalų, įskaitant šviną ir chromą, tad milijonai moterų galimai patyrė neigiamą poveikį sveikatai. Lietuvos akušeriai ginekologai teigia nusivylę tiek gamintojais, tiek šalies institucijų darbu: „Įvairiausiems dantų implantams taikomi tam tikri re...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tyrėjai: sapnas, galintis virsti realybe

    Kolumbijos universiteto mokslininkai testuoja vaistą, kuris, remiantis ankstyvaisiais tyrimais, gali pratęsti moterų vaisingumą penkeriais metais ir padėti joms gyventi ilgiau bei sveikiau. „Kiaušidžių senėjimas yra pagrindinis moterų senėjimo veiksnys. Šio tyrimo rezultatai – pirmieji žmonijos istorijoje &n...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ko­lek­ty­vi­nis pro­tas ar ban­dos jaus­mas?
    Henrikas Vaitiekūnas Ko­lek­ty­vi­nis pro­tas ar ban­dos jaus­mas?
    Nesisteminis revizionizmas
    Henrikas Vaitiekūnas Nesisteminis revizionizmas
    Pseudomokslas apie makalienę
    Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę

    Naujas numeris