Agnė Bilotaitė: „Man yra nejauku“

Deimantė Gruodė
2019-04-04
Seimo narė Agnė Bilotaitė (37 m.) socialiniame tinkle pranešė džiugią žinią, kad laukiasi antrojo vaikelio, su kuo ją sveikiname. Bet ar politikė jaučiasi saugi vaikštinėdama Seimo koridoriais, kur neseniai šmirinėjo skiepų priešininkai, vadinamieji antivakseriai? Jų buvo prisikvietęs parlamentaras Dainius Kepenis, kuomet Seime organizavo konferenciją-diskusiją skiepų klausimu.
Agnė Bilotaitė: „Man yra nejauku“
„Konkursų atidėjimai - nelabai aiškūs, jie tikrai nedidina pasitikėjimo sistema. Priešingai, kelia dar daugiau abejonių: galbūt tinkami žmonės dar nepasiruošę, arba galbūt dar planuojama, kad atitinkami asmenys patektų būtent į šias pareigybes“, - sako Seimo narė Agnė Bilotaitė.

- Kaip jaučiatės vaikštinėdama Seimo koridoriais, kur ką tik šmirinėjo prieš skiepus nusiteikę asmenys?
- Žinoma, nejauku. Juolab kad pati priklausau rizikos grupei. Bet pasiskiepyti negaliu. Kur žmonių susibūrimai – neapsisaugosi. Bet kai yra grėsmė ir toleruojama, kad ji toliau didėtų dėl politikų užsispyrimo, kartais, sakyčiau, riboto ar siauro mąstymo, labai liūdna.
 
- Kaip suprantu, savo vaikus skiepysite?
- Mano požiūris vienareikšmis: reikia skiepytis. Jei ir Pasaulio sveikatos organizacijos yra tokios rekomendacijos. Ką šiandien matome, - tymų protrūkį, - tai neatsakingo požiūrio, liberalizmo pasekmė. Galvodami apie savo ir artimųjų sveikatą, privalome būti atsakingi ir tokios diskusijos neturėtų būti toleruojamos, juolab kad tendencijas ir prieš skiepus nukreiptus judėjimus matome ne vienoje šalyje. Socialiniai tinklai jiems ypač padeda burtis. Bet valstybė turėtų aiškiai pasakyti, kad visi gyvename bendruomenėje ir turėtų būti atsakomybė. Valstybiniai darželiai ar kitos institucijos turėtų pareikalauti, kad vaikas būtų paskiepytas. Teko girdėti pavyzdžių ir apie Jungtines Amerikos Valstijas, kai atvažiuoja žmonės su šeimomis gyventi ir jų vaikai yra nepriimami į mokyklą. Reikalaujama pasiskiepyti iš naujo, nepaisant to, kad yra pateikiami dokumentai kaip įrodymas, kad vaikas paskiepytas, ir yra visi reikalingi skiepai. Gal tai per griežtas požiūris, esu prieš reikalavimus dvigubai skiepyti. Bet kokios nors taisyklės turi būti.
 

- Kita tema. Seime teikiate įstatymo pataisas, kurių dėka pasibaigtų laikinųjų vadovų laikai. Įstaigos būtų įpareigotos konkursus į laisvas vietas skelbti ne vėliau kaip per šešis mėnesius.
- Atvejai, kuriuos matome, pavyzdys – Nacionalinis transplantacijos biuras (be vadovo liko prieš dvejus metus – red.) paskatino inicijuoti įstatymo pataisas, kuriomis būtų įtvirtinti tam tikri terminai, per kuriuos būtų skelbiamas konkursas ir pavaduotojai keletą metų nebūtų laikinai einantys vadovo pareigas.
Pavieniai atvejai, patenkantys į viešumą, leidžia teigti, kad tų problemų kur kas daugiau yra būtent sveikatos sektoriuje.
Džiaugiuosi, kad Seimas pritarė po pateikimo pataisai ir dabar laukia svarstymo kelias.
 
- Kaip vertinate tai, kad buvo paskelbti keturių įstaigų vadovų konkursai ir staigiai atšaukiami dėl... įsivėlusių klaidų. Ar girdėjote ką nors panašaus?
- Man nepatinka tokie dalykai, kai nėra aiškumo. O ir pasitikėjimo, kalbant apie viešąjį sektorių, labai trūksta. Nauji žmonės, kurie dalyvauja konkursuose, dažnai atsiliepia skeptiškai apie skaidrumą. Jei neturi užnugario, sako, net neverta dalyvauti. Tokie konkursų atidėjimai - nelabai aiškūs, jie tikrai nedidina pasitikėjimo sistema. Priešingai, kelia dar daugiau abejonių: galbūt tinkami žmonės dar nepasiruošę, arba galbūt dar planuojama, kad atitinkami asmenys patektų būtent į šias pareigybes. Tai nėra gerai, nes konkursai turėtų būti organizuojami skaidriai ir kompetentingiausi žmonės turėtų ateiti vadovauti įstaigoms.
 
- Valstybinės ligonių kasos vadovo konkursą laimi žmogus, kuris prieš tai – sutapimas ar ne – ėjo ministro vyriausiojo patarėjo pareigas. Ar čia viskas gražu?
- Iš tikrųjų, kai kalbame apie korupciją ir jos suvokimą, visi korupcijos žemėlapiai, kuriuos sudaro Specialiųjų tyrimų tarnyba, rodo, jog viena didžiausių problemų – būtent saviškių protegavimas, jų atsiradimas tam tikrose pozicijose. Tai įvardijama kaip viena didžiausių problemų, kurią mato žmonės. Matyt, tuo yra, labai gaila, bet piktnaudžiaujama. Tik norėtųsi paraginti žmones, kurie dirba tose srityse, įtarus, kad vyksta neskaidrūs dalykai, apie tai informuoti ir pranešti.
 
Aha, informuokite ir praneškite, o po to skriskite iš darbo vietos...
- Suprantu, kad žmonės bijo dėl darbo vietos, dėl savo ateities. Bet šiuo metu veikia mechanizmas, apsaugojantis, suteikiantis asmeniui anonimiškumą ir kitas garantijas. Tiesiog raginu žmones netylėti ir kalbėti. Nes iš išorės visko gali taip giliai nematyti. Galima, aišku, pasižiūrėti į vadovų konkursus detaliau, bet greičiausiai viskas bus sutvarkyta formaliai teisingai ir bus per sudėtinga rasti kokių nors kabliukų. Bet, matyt, tie susitarimai, politinė įtaka egzistuoja.
 

- Priklausote Seimo Antikorupcijos komisijai. Negi ministrui nesinori užduoti klausimų?
- Vadovauju sveikatos darbo grupei Seimo Antikorupcijos komisijoje. Tad ministrui yra keletas klausimų, susijusių su viešaisiais pirkimais ir dėl minėtų konkursų. Artimiausiu metu sušauksime darbo grupės posėdį, tik mūsų komisija dabar yra įdomiai veikianti, nes nebeturime pirmininko – tik pavaduotoją. Nepaistant to, galėsime tęsti darbus ir buvo tokia mintis kitą savaitę surengti darbo grupės posėdį.
 
- Kaip galvojate, ar ministras tiesiog nesusitvarko su darbu, ar, kaip minėjote interviu pradžioje, ieškoma naujų žmonių į tam tikras pozicijas?
- Labai sunku pasakyti, kokie yra motyvai. Sveikatos apsaugos sritis yra tokia, kurioje labai daug interesų, didžiuliai finansai ir ne paslaptis, kad čia yra daug pagundų, kas gali būti susiję su neskaidriais dalykais.
Matyt, Antikorupcijos komisijai reikės ministrą pasikviesti ir aiškintis. Detaliau žiūrėti priežastis, kodėl tokie dalykai vyksta. Čia atskiro parlamentinės kontrolės tyrimo reikalaujantis dalykas.

 

Dosjė
2006 m. Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakultete įgijo politikos mokslų bakalauro kvalifikacinį laipsnį. Studijų metais praktiką atliko Užsienio reikalų ministerijos Vidurio ir Pietryčių Europos skyriuje.
2004 m. per mainų programą buvo išvykusi studijuoti į Vokietiją, Miuncheno Bundesvero akademiją.
2012 m. Mykolo Romerio universitete apsigynė teisės magistrą.
2003 m. su šeima įsteigė įmonę, užsiimančią krovinių vežimu vidaus keliais, įmonės administratorė.
Partijos Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai narė.
Nuo 2006 m. Tėvynės sąjungos Vakarų regiono vadybininkė.
2007 m. Seimo nario Jurgio Razmos, po pusmečio – Seimo nario Sauliaus Pečeliūno padėjėja.
Nuo 2006 m. aktyviai dalyvauja Socialinių problemų sprendimo asociacijos veikloje, viena iš šios organizacijos įkūrėjų.
Nuo 2007 m. TS-LKD Klaipėdos skyriaus moterų bendruomenės pirmininkė. Nuo 2008 m. Seimo narė.
Laimėjo 2016 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris