A. Sysas nuogąstauja dėl rengiamos žemo slenksčio paslaugų tvarkos: tai būtų legalizavimas

Milena Andrukaitytė, BNS
2022-01-24
Opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos atstovas Algirdas Sysas nuogąstauja dėl naujo rengiamo žemo slenksčio paslaugų teikimo aprašo.
A. Sysas nuogąstauja dėl rengiamos žemo slenksčio paslaugų tvarkos: tai būtų legalizavimas
A. Sysas

Pasak socialdemokrato, šiame apraše numatytas „saugesnio narkotikų vartojimo kambarys“ reikštų narkotinių medžiagų legalizavimą.
„Tai yra legalizavimas, nes teisia šviesiai parašyta, atsiranda nauja sąvoka „saugesnio narkotikų vartojimo kambarys“. Reikėtų pabrėžti, kad narkotikai uždrausti Lietuvoje“, – per spaudos konferenciją Seime pirmadienį sakė A. Sysas.

 
Žemo slenksčio paslaugos yra anoniminės sveikatos priežiūros paslaugos asmenims, vartojantiems švirkščiamuosius narkotikus, siekiant sumažinti su rizikinga elgsena susijusį infekcijų plitimą, perdozavimo ir mirties atvejų riziką, nusikalstamumą bei kitas neigiamas pasekmes.
Socialdemokratas kritikuoja naujame apraše numatytą narkotikų vartojimo kambarį, kuris būtų apibūdinamas kaip „asmens sveikatos priežiūros įstaigoje esanti patalpa, kurioje, siekiant sumažinti mirties nuo perdozavimo, infekcijų plitimo riziką ir kitas su vartojimu susijusias neigiamas pasekmes, sudaromos sąlygos, prižiūrint sveikatos priežiūros specialistams, vartoti narkotines ir psichotropines medžiagas“.
 
„Turbūt raktinis žodis čia yra vartoti, iš šio nedidelio sakinio kyla daug klausimų, į kuriuos ministras man neatsakė, ar priėmus šitą teisės aktą sveikatos įstaigose galimai bus naudoti nelegalias draudžiamas medžiagas, nes kokias narkotines medžiagas, apie tai nieko nerašo“, – teigė A. Sysas.
Klausimą dėl naujo žemo slenksčio paslaugų aprašo A. Sysas sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui uždavė per Vyriausybės valandą praėjusios savaitės Seime.

„Ar mes čia neperžengiame padorumo? Aš suprantu, kas čia turima mintyje, kad žmogus neperdozuotų, o jeigu perdozuos, kad padėtų. Bet mes į šią narkotikų vartojimo problemą įtraukiame sveikatos specialistus, kurie bus su jais, aš labai norėčiau jūsų nuomonės, ar mes nepersistengiame?“ – tuomet klausė A. Sysas.
 
Sveikatos apsaugos ministras atsakydamas teigė, jog tai yra „kultūringos skandinaviškos praktikos diegimas sveikatos gydymo įstaigose“, be to, pabrėžė, kad aprašas dar rengiamas ir tekstas nėra galutinis.
„Ar nepersistengiame, parodys, koks bus galutinis produktas, kokį turėsime galutinį teisės aktą ar tvarką, ar jo aprašą. Bet šiandien dirba platus spektras specialistų iš visų sričių. tikrai patikėkite, žiūrime ir skandinavišką praktiką“, – sakė A. Dulkys.
 
„Pati formuluotė arba galbūt raktiniai žodžiai sukelia padidintą emociją, bet esmė yra tiesiog kultūringos skandinaviškos praktikos diegimas sveikatos gydymo įstaigose ir apskritai kompleksinis požiūris į žmogų, ar tai būtų dėl narkotikų, ar tai būtų dėl socialinių klausimų. Mes visur dabar žiūrime, kad tie dalykai būtų integruojami“, – kalbėjo ministras.
Lietuvoje daugiau kaip dešimtyje miestų veikia žemo slenksčio paslaugų kabinetai, į kuriuos gali kreiptis visi švirkščiamųjų narkotikų vartotojai. Viena pagrindinių čia teikiamų paslaugų yra švirkštų ir adatų išdavimas, siekiant kontroliuoti per kraują perduodamų ligų, tokių kaip ŽIV, virusinių hepatitų, plitimą. 
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, žemo slenksčio kabinetų paslaugų gavėjai juose kasmet apsilanko maždaug  40–50 tūkst. kartų. Nuolatinių žemo slenksčio paslaugų gavėjų skaičius yra nepastovus, anksčiau siekdavo apie 1–2 tūkst. ar kiek daugiau, tačiau pastaraisiais metais šis skaičius mažėjo – 2019 metais registruoti 746 nauji paslaugų gavėjai, 2018 metais – 820.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Socialinių tinklų magija

  Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris