Aūūū, kur jūs, karo medikai?

Deimantė Gruodė
2018-01-29
Anot Krašto apsaugos ministerijos (KAM), šiuo metu jaučiamas itin didelis sveikatos priežiūros specialistų poreikis. Visais įmanomais būdais stengiamasi juos - nuo šeimos gydytojų iki psichiatrų - prisišaukti į Karo medicinos tarnybą. Ministerija žada kelti ir atlyginimus, tačiau įspėja, kad viskas priklausys nuo šalies ekonominės situacijos bei krašto apsaugos sistemai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų.
Aūūū, kur jūs, karo medikai?
Faktas
Krašto apsaugos ministerijai ypač trūksta šeimos gydytojų (net 26), taip pat anesteziologų reanimatologų (7), chirurgų (7), ortopedų traumatologų (5), odontologų (3) bei psichiatrų (3). Taip pat reikalingi vidaus ligų gydytojai, otorinoloringologai, neurologai, dermatovenerologai, klinikinės fiziologijos gydytojai.

  
Drastiškai trūksta specialistų
„Lietuvoje trūksta medicinos darbuotojų, ne išimtis ir Karo medicinos tarnyba – daugumoje regionų jaučiamas gydytojų stygius“, - sako Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos vadė pulkininkė leitenantė Jolita Sesartienė.

„Dabar yra daugiau karių, tad atsirado ir didesnis medikų poreikis. Tačiau naujų pritraukti sunku. Kadangi čia reikia ir specifinių žinių. Ką čia slėpti, bendrojoje praktikoje arba civiliame gyvenime medikai turi galimybę gauti papildomų darbų ar paskatų. O krašto apsaugos sistemoje atlyginimas fiksuotas, čia dirba kariškiai, tad atlyginimo dydis priklauso nuo karinio laipsnio“, - sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė ir priduria, jog reikia skubiai peržiūrėti karo medikų atlyginimų struktūrą.

 
Lemia karinis laipsnis
 „Karo medicinoje medikų atlyginimas priklauso nuo turimo laipsnio. Kadangi aukštesnių karinių laipsnių skaičius yra apribotas, prioritetas atiduodamas kariams, karininkams, o medikams aukštesnių laipsnių nebelieka ir dingsta jų motyvacija. Viena galimybių, kad tokiems specialistams dėl atlyginimų būtų taikomos išimtys“, - sako Seimo narys Juozas Olekas.
Parlamentaras patikina, kad kai jis vadovavo Krašto apsaugos ministerijai, toks karo medikų trūkumas nebuvo juntamas.
 
„Manau, kad su karo medicina reikia plačiau supažindinti būsimuosius medikus, nes tai - labai įdomi sritis. Be kasdienių įgūdžių, dar prisideda ir specifiniai. Misijose pasitaiko ir retesnių ligų, su kuriomis nesusidursi dirbdamas civilinėje srityje, pamatysi tolimųjų kraštų ligas, įgausi tarptautinės patirties.
Mano nuomone, karo medikų atlyginimai kai kuriais atvejais net didesni, bet jie gal dar nėra ypač patrauklūs. Tad jei dabar daug ką darome dėl gydytojų atlyginimų, kartu reikia didinti atlyginimus ir karo medikams. Kito kelio nėra“, - sako J.Olekas.
 
Atlyginimus kėlė, bet nepakankamai
Kaip informavo Krašto apsaugos ministerija, nuo praėjusių metų spalio 1 d. karių atlyginimai jau padidėjo 5 procentais. O įgyvendinant Vyriausybės programą, planuojama, kad profesinės karo tarnybos karių atlyginimas nuosekliai bus didinamas etapais: I etapas 2017–2018 m. - 15 proc., II etapas 2019–2020 m. – 15 proc. Tačiau ministerija įspėja, kad šis tarnybinio atlyginimo didinimas priklausys nuo bendros šalies ekonominės situacijas ir krašto apsaugos sistemai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų.
 
„Atkreipiame dėmesį, kad Karo medicinos tarnyboje dirbančių gydytojų atlyginimai nėra didesni nei civiliniame sektoriuje. Be to, karo gydytojo, kaip ir kitų karių, tarnybos dienos ir suminė savaitės tarnybos trukmė nėra apribota ir priklauso nuo tarnybos poreikių, todėl dažnai tarnybos laikas trunka daug ilgiau negu netarnaujančių gydytojų. Karo gydytojams yra keliami papildomi reikalavimai – jie dirba ne tik kabinete, bet ir dalyvauja kariniame rengime, įvairiose tiek nacionalinėse, tiek tarptautinėse pratybose. Taip pat jie turi būti pasirengę išvykti ir dalyvauti tarptautinėse operacijose. Kaip ir visi kariai, karo gydytojai, paramedikai, gydytojo padėjėjai kasmet turi išlaikyti fizinio parengimo testus“, - sako plk. ltn. J.Sesartienė.
 
Anot jos, siekiama stiprinti profesinę karo tarnybą ir visiems kariams bei darbuotojams sudaryti kuo palankesnes darbo sąlygas.
„Karių sveikatos priežiūros siekiamybė tokia pati kaip civiliniame sektoriuje: pacientui prieinama (aktualu tuose padaliniuose, kurie dislokuoti ne mieste) ir atitinkanti aukščiausius standartus (tai yra pakankamas kiekis kvalifikuoto personalo, moderni medicininė įranga ir pilnai elektroninė medicininių įrašų sistema) sveikatos priežiūra“, - sako J.Sesartienė.
 
Tarnauja dvidešimt psichologų
Krašto apsaugos ministerijai itin opus karių psichologinės sveikatos klausimas. Pastaruoju metu girdėtas ne vienas atvejis, kai tarnaujantis asmuo prieš save pakėlė ranką.
„Kasmet fiksuojami keli karių savižudybių atvejai. Deja, šiai problemai spręsti psichologų ar psichiatrų darbo vietų didinimo nepakanka – reikalingos nuoseklios, ilgalaikės ekonominės ir socialinės priemonės valstybės mastu“, - sako Karo medicinos tarnybos Karo psichologų skyriaus viršininkė kapitonė Danutė Lapėnaitė.
Anot jos, šiuo metu Lietuvos kariuomenės karo medicinos tarnybos Karo psichologijos skyriuje tarnauja 20 psichologų, kurie rūpinasi karių psichologine gerove.
 
„Kariams pagal poreikį teikiamos individualios ir grupinės psichologinės konsultacijos, periodiškai vykdomas jų švietimas ir mokymas įvairiomis psichologinėmis temomis, teikiamos kitos psichologinės paslaugos. Psichologai išdėstyti regioniniu principu, siekiant, kad psichologinė pagalba būtų kuo arčiau kario. Taip pat kariai turi galimybę gauti psichologinę pagalbą visą parą veikiančiu karių psichologinės pagalbos telefonu ar elektroniniu paštu“,- sako D.Lapėnaitė.

 
Tarp kitko
Paramediko ar gydytojo padėjėjo, turinčio jaunesniojo eilinio laipsnį (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 780 Eur per mėnesį.
Paramediko ar gydytojo padėjėjo, turinčio seržanto specialisto laipsnį (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 953 Eur per mėnesį.
Karo gydytojo, turinčio kapitono laipsnį ir III kvalifikacinę kategoriją (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 1345 Eur per mėnesį.
Karo gydytojo, turinčio kapitono laipsnį neįgijus jokios kvalifikacinės kategorijos (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 1240 Eur per mėnesį.


Komentaras 
Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos vadovas prof. Julius Kalibatas:

- Man ir pačiam sovietų laikais mėnesį teko dirbti medicininės tarnybos pulko vadu ir aš labai gerai tą virtuvę mačiau iš vidaus, kokio lygio ten medicininė pagalba ir kokia kvalifikacija reikalinga. Viskas kur kas paprasčiau, labai ribota patologija - peršalimai, įvairios traumos, kokių nors sudėtingų ligų tikrai per tą mėnesį aš nemačiau. Kariai juk praktiškai yra sveikas kontingentas. Kaip gydytojas, be abejonės, neprogresuoji.
Todėl gydytojai labai gerai apsvarsto, ar verta eiti savo kvalifikacijos praradimo sąskaita, bet gaunant šiek tiek daugiau pinigų. Tai yra slidus klausimas. Dar neaišku, kur būsi dislokuotas, ypač jei turi šeimą. Jaunas, nevedęs, ką tik pradėjęs dirbti, gali eiti, o kodėl gi ne?
Bet, kaip sakiau, jaunas, ką tik studijas baigęs gydytojas vis dėlto nori siekti kvalifikacinių viršūnių profesijoje, o karo gydytojo veikla riboja šias galimybes. 


 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Ar dosnūs britų pasiūlymai išvilios mūsų šeimos gydytojus

2018.02.12
„Tikrai nereklamuoju emigracijos, bet tiesiog mūsų medikai yra priversti vergauti ir dirbti nežmonišku krūviu už varganą algą, kuri niekada tau neleis gyventi oriai“, – sako pagal „NHS England“ programą jau penkis mėnesius Jungtinėje Karalystėje dirbantis 33-ejų šeimos gydytojas Darius (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas, – red. past.). Skaityti plačiau

N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“

2018.02.12
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, darbe kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, o laisvalaikiu – ieško vėjo iššūkių. Tačiau, anot gydytojo, nei mirties, nei vėjo nugalėti neįmanoma, galima tik prie to prisitaikyti, išgyventi. Skaityti plačiau

Audrius Dulskas: „Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką“

2018.02.12
„Jei vieni pacientai džiaugiasi jaunu gydytoju, kiti teiraujasi, kiek operacijų esu atlikęs, prašo rekomenduoti kitą specialistą. Nors kas savaitę atlieku penkias šešias operacijas, tikrai nebandau įtikinti, kad esu pats geriausias. Dar iki to reikia daug dirbti“, – sako Nacionalinio vėžio instituto chirurgas onkologas doc. dr. Audrius Dulskas (34 m.). Skaityti plačiau

Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

2018.01.29
Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius. Skaityti plačiau

Raimondas Kuodis: „Turim neadekvačią sistemą su pseudo draudimu“

2018.01.29
„Daug kalbame apie e.sveikatą, bet iš principo ją blogai suprantame. E.sveikata pirmiausia yra ekonominė, o tik po to elektroninė. Tikroji e.sveikata pirmiausia turi būti susijusi su kaštų analize, eilių administravimu ir ištekliais“, – sako  Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis (46 m.). Skaityti plačiau

Paramedikai nustumti į šoną - padavėjai uždirba daugiau

2018.01.19
Lagaminus kraunasi ir svetur laimės ieško ne tik jaunieji gydytojai, bet ir paramedikai, kurie jaučiasi neįvertinti bei nustumti į šoną. „Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba griebtis papildomo darbo. Kai kurie eina uždarbiauti padavėjais. Ką darysi – jie su arbatpinigiais gauna daugiau“, - pasakoja paramedikė Aleksandra i&scaro... Skaityti plačiau

Politikai diskutuoja, gydymo įstaigos... bankrutuoja

2018.01.19
Apie tai, jog mūsų sveikatos apsaugos sistemai reikia kardinalių permainų, pastarąsias savaites negirdėjo turbūt tik tas, kuris nesupranta lietuviškai. Jų reikalauja ir į gatves išėję jaunieji gydytojai, ir Lietuvos medikų sąjūdis. O štai likimo valiai paliktų periferijos gydymo įstaigų vadovai prabyla apie bankrotus ir svarsto, ar ligoninėms išnykus iš žemėlapio pirminiai sve... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.19
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2018.01.05
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Medikų pensijos - be privilegijų

2018.01.05
„Medikai nėra išskirti ir gauna pensijas kaip ir visi samdomi darbuotojai, priklausomai nuo atlyginimų dydžio ir nuo darbo stažo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas prof. Romas Lazutka. Dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai didės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą apie 9 eurus. Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.08
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“

2017.12.08
„Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku (Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas – aut. past.) buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau mes sakome, kad medikams atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti“, - įsitikinęs naujasis Lietuvos medikų sąjūdžio vadovas Darius Jauniškis... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.24
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai toki... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.24
Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadove prof. Meile Minka... Skaityti plačiau

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

2017.11.03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje. Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sė... Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

Jurgis Brėdikis: „Laisvė - nuostabiausias dalykas“

„Gydytojams, įpratusiems gelbėti kitą, kova už save ilgą laiką atrodė net ir gėdinga. Jei šiandien vis dar būčiau dirbantis gydytojas, prisidėčiau prie medikų sąjūdžio. Nes ilgiau tylėti nebegalima“, - sako akademikas, profesorius Jurgis Brėdikis (88 m.), kasmetiniame konkurse „Metų vadovas“ apdovanotas...

Sveika visuomenė


Kaip nugyventi šimtą metų?

Prieš 300–400 metų žmonių gyvenimo trukmė buvo tik apie 30 metų, tuo tarpu šiandien išsivysčiusiose Europos šalyse ji siekia 80 metų, Japonijoje – 83 metus. Nors dažnai kalbama, kad viską nulemia ilgaamžiškumo genas, mokslininkai teigia, kad genetikos vaidmuo tik dalinis. Visa kita &ndas...
Paroda „Sveikatos dienos“ kviečia gyventi sveikiau

Paroda „Sveikatos dienos“ kviečia gyventi sveikiau

Kada pradėti rūpintis savo sveikata? Klausimas, kurio neretai daugelis vengia arba ignoruoja, vieniems gal pritrūksta ryžto, o kit...
Mityba tarpukariu: kam cepelinai, kam – duonos kriaukšlė

Mityba tarpukariu: kam cepelinai, kam – duonos kriaukšlė

Šiuo metu ypač populiari tema, ką valgyti sveika, o ką – ne, atrodo, mažai rūpėjo tarpukario lietuviams. Įsivaizduoki...


Fotoreportažas


Budinti vaistinė


„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

Nerijaus Numavičiaus valdomos „Vilniaus prekybos“ grupės bendrovei „Euroapotheca“, turinčiai vieną didžiau...
„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

Didieji vaistinių tinklai pernai toliau didino įtaką užimdami nuomojamus plotus naujuose prekybos centruose ir gydymo įstaigose. T...

Gydytojas ir pacientas


Vytautas Mažutavičius: „Jaunas nereiškia, kad neturi patirties“

Vytautas Mažutavičius: „Jaunas nereiškia, kad neturi patirties“

„Vieną dieną pacientas dėkoja ir, atrodo, galėtų viską padaryti dėl gydytojo, o kitą dieną jis gali skundą parašyti i...
Naujoviška operacija suteikė vilties valdyti ranką

Naujoviška operacija suteikė vilties valdyti ranką

„Dabar vos tik pamatau sniegą, ledą bijau, kad griūsiu. Išties vaikščioti pasidarė nejauku“, – sak...

Sveika šeima


Epilepsijos priepuolis: skaičiuokite minutes

Šią savaitę minint Europos epilepsijos dieną specialistai ragina visuomenę griauti mitus apie šią sudėtingą ligą, nuo kurios nėra apsaugotas nė vienas. Kaip reikėtų elgtis, jei atsidūrėte šalia epilepsijos priepuolio ištikto žmogaus?

Sveikatos horoskopas


Vasario 5-11 d.

Avi­nas
Pir­ma­die­nį bus nau­din­gi kvė­pa­vi­mo pra­ti­mai bei pro­ce­dū­ros. Tre­čia­die­nį sten­ki­tės kon­tro­liuo­ti emo­ci­jas, nes pa­si­karš­čia­vę dėl smul­kme­nos ga­li­te pri­si­šauk­ti gal­vos skaus­mą ir kar­tu nu­teik­ti prieš sa­ve ap­lin­ki­nius.

Svetur


Kinijoje pirmąkart žmogui diagnozuotas paukščių gripo virusas H7N4

Kinijoje pirmąkart žmogui diagnozavus paukščių gripo virusą H7N4 Honkongo gyventojai, keliaujantys į žemyninę šalies dalį švęsti kinų Naujųjų metų, trečiadienį buvo perspėti saugoti sveikatą.

Komentarai


Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Vilija Blinkevičiūtė Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija
Palmira Rudalevičienė Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija
„Pati kalta“, arba kodėl rektoriams nerūpi studentų savijauta
Mykolas Majauskas „Pati kalta“, arba kodėl rektoriams nerūpi studentų savijauta

Naujas numeris