Prancūzijoje prasidėjo diskusijos apie eutanaziją

Aneta Vaitkienė
2022-09-30
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė nacionalines diskusijas dėl pagalbos numirti ir eutanazijos legalizavimo. Prieš kelerius metus priimtas Prancūzijos įstatymas leidžia gydytojams taikyti sedaciją nepagydomai sergantiems pacientams prieš jiems mirštant, tačiau pagalba mirštant iki šiol buvo draudžiama.
Prancūzijoje prasidėjo diskusijos apie eutanaziją
Prancūzijoje vykstančiose diskusijose siekiama apsvarstyti eutanazijos galimybes ir iki kitų metų pabaigos galimai pakeisti šalies įstatymus.

Planuoja plėsti galimybes
Kai kurie nepagydomai sergantys Prancūzijos kaip ir kitų Europos šalių piliečiai jau sukūrė tam tikro „mirties turizmo“ maršrutus į kaimynines šalis, kur leidžiama pagalba mirštant arba pasyvi eutanazija. Šiuo metu šis klausimas svarstomas daugelyje kontinento šalių, o per pastaruosius kelerius metus vis daugiau jų pakeitė įstatymus, kad būtų dekriminalizuotas arba įteisintas savanoriško gyvenimo nutraukimo būdas.
 
Prancūzijoje vykstančiose diskusijose siekiama apsvarstyti eutanazijos galimybes ir iki kitų metų pabaigos galimai pakeisti šalies įstatymus. Diskusijos prasidėjo po to, kai šalies Nacionalinis konsultacinis etikos komitetas nusprendė, jog „aktyvi pagalba mirštant“ Prancūzijoje gali būti taikoma „tam tikromis griežtomis sąlygomis“.
 

Pagal dabartinius Prancūzijos įstatymus, nepagydomai sergantys pacientai gali prašyti, kad jiems būtų taikoma „gili, nuolatinė sedacija, pakeičianti sąmonę iki mirties“, tačiau tik tuo atveju, jei jų būklė jiems sukelia „didžias kančias“ ir gali baigtis greita mirtimi. Gydytojams leidžiama nutraukti gyvybę palaikantį gydymą. Sedacija ir skausmą malšinantys vaistai leidžiami „net jei jie gali sutrumpinti žmogaus gyvenimą“.
 
Per perrinkimo kampaniją E.Macronas pažadėjo pradėti diskusiją dėl eutanazijos. Naujausios prancūzų apklausos rodo, kad didžioji dauguma palaiko šį žingsnį, o štai opozicija sako, kad Prancūzija „neturi peržengti“ dabartinio įstatymo.
 
Diskusijų dėl eutanazijos įteisinimo išvados bus pateiktos kitąmet kovą, vėliau dėl įstatymų pakeitimo balsuos parlamentas, o gal net bus surengtas referendumas.
 
Pagalba išeinant
Eutanazijos sąvoka apima ir savanorišką aktyvią eutanaziją nusižudant, ir mirtį su gydytojo pagalba. Iš esmės skiriasi tik gydytojo dalyvavimo apimtis. Savanoriška aktyvi eutanazija numato, kad gydytojas aktyviai dalyvauja paciento sprendime mirti, paprastai suleisdamas į veną mirtiną preparatą. Mirtis gydytojui padedant reiškia, kad medicinos personalas suteikia pacientui mirtinų priemonių nusižudyti, vadinasi, jas panaudoja pacientas. Kai kurios šalys taip pat leidžia pasyviąją eutanaziją – gyvybę palaikančio gydymo nutraukimas paciento ar jo šeimos nario prašymu.
 
Eutanazijos samprata buvo smarkiai iškreipta prieš II pasaulinį karą, kai Vokietijoje į valdžią atėjo Nacionalsocialistų partija. Susirūpinimas dėl vokiečių rasės grynumo paskatino pradėti T-4 programą, kuri iš esmės užsiėmė žmonių, turinčių psichinę ir fizinę negalią, naikinimu, siekiant „patobulinti“ tautą. Iš pradžių ši programa buvo skirta tik specialiųjų poreikių vaikams, tačiau po 1940 metų ji virto valstybės remiamu neveiksnių gyventojų naikinimu.

 
Šiuolaikiniame pasaulyje eutanazijos populiarinimo pradininku tapo armėnų kilmės amerikiečių gydytojas Jackas Kevorkianas. Jis palaikė mirties, kaip priemonės palengvinti skausmą nepagydomomis ligomis sergantiems pacientams, idėją, o 1989 m. sukūrė vaistą, leidžiantį greitai ir neskausmingai nutraukti paciento gyvenimą. Tačiau dėl jo panaudojimo J.Kevorkyanui buvo iškelta baudžiamoji byla. 52 metų Charcot liga sergančiam pacientui gydytojas padėjo mirti.
 
Įteisinta keliose šalyse
Šiandien gana sunku nustatyti, kiek žmonių pasaulyje užbaigė gyvenimą eutanazijos dėka. Pavyzdžiui, Šveicarijoje 2019 m. tokiu būdu Anapilin greičiausiai iškeliavo maždaug 1,2 tūkst., o Nyderlanduose 2020 m. – per 6 tūkst. žmonių.

Eutanazija įteisinta 5 Europos šalyse: Belgijoje, Nyderlanduose, Liuksemburge, Vokietijoje bei Ispanijoje. Pirmosios dvi šalys netgi pripažįsta nepilnamečių prašymus tam tikromis, itin griežtomis aplinkybėmis.
 
Pagalbinė savižudybė, kai suteikiama galimybė nutraukti savo gyvenimą, Šveicarijoje yra legali nuo 1942 m., tačiau aktyvi eutanazija neleidžiama. Kitos šalys, tokios kaip Austrija, Suomija ir Norvegija, pasyviąją eutanaziją leidžia griežtomis aplinkybėmis, kai sergantieji nepagydoma liga gali nuspręsti neskirti gyvenimą ilginančių gydymo būdų, pavyzdžiui, dirbtinio maitinimo ar organizmo aprūpinimo skysčiais.
 
Prancūzija – ne vienintelė
Prancūzija nėra vienintelė Europos šalis, šiuo metu nuodugniai diskutuojanti apie eutanaziją. Pastaruoju metu Airijoje buvo skatinamas mirties medikui padedant įstatymas, tačiau jo svarstymas pristabdytas.
 
Kita šalis, priartėjusi prie eutanazijos legalizavimo, – Portugalija, kurioje tik du prezidento veto sustabdė įstatymo priėmimą šioje katalikų religinės daugumos šalyje. Birželį jos parlamentas dar kartą tvirtai balsavo už šios praktikos dekriminalizavimą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...
    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    „Nors prevencinės programos veikia jau daugiau nei 20 metų, didžioji dalis vėžio atvejų vis dar diagnozuojami vėlyvų stadijų...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsargiai! Puola blakės

    „Atsiradus blakių, žmogus greitai ant savo kūno pastebi daugybinius įkandimus. Tad iš karto reikėtų apžiūrėti baldų apmušalus, čiužinį, ypač aplink siūles, įdubas ir raukšles. Būtent tokiose vietose blakės ir mėgsta dėti į ryžius panašius kiaušinėlius“, – pasakoja Nacionalinio visu...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris