Ar Joe Bidenas panaikins mirties bausmę?

Janis Muchks
2021-02-25
Joe Bidenas - pirmasis JAV prezidentas, atvirai priešinęsis mirties bausmei ir ne kartą sakęs, kad baudžiamosios justicijos reforma yra pagrindinis jo administracijos prioritetas. Vienas žingsnių, kurį Baltųjų rūmų galva galėtų žengti vienašališkai, būtų sušvelninti mirties bausmę keturiasdešimt devyneriems asmenims, kurie šiai dienai federalinių teismų yra nuteisti mirti.
Ar Joe Bidenas panaikins mirties bausmę?
JAV prezidentas Joe Bidenas patiria didėjantį pilietinių teisių grupių ir liberalų kongreso narių spaudimą įvykdyti pažadą panaikinti mirties bausmę.

Pirmasis abolicionistas
JAV prezidentas J.Bidenas patiria didėjantį pilietinių teisių grupių ir liberalių kongreso narių spaudimą įvykdyti pažadą panaikinti mirties bausmę.
Nors visiškas mirties bausmės panaikinimas reikalautų Kongreso pritarimo, aktyvistai teigia, kad J.Bidenas gali nedelsdamas imtis veiksmų, kad panaikintų praktiką, kuri buvo pradėta federaliniu lygmeniu vadovaujant buvusiam prezidentui Donaldui Trumpui. Beveik mėnesį po J.Bideno kadencijos šis vis aktyviau verčiamas imtis veiksmų.
„Jis turi įgaliojimus daug nuveikti, kad apribotų šią bausmę, - sakė „Amnesty International“ advokatė Kristina Roth.
 
J.Bidenas yra pirmasis JAV prezidentas, atvirai priešinęsis mirties bausmei, ir ne kartą yra sakęs, kad baudžiamosios justicijos reforma yra pagrindinis jo administracijos prioritetas.

Vienas žingsnių, kurį politikas galėtų žengti vienašališkai, būtų sušvelninti mirties bausmę 49 asmenims, kurie šiuo metu federalinių teismų yra nuteisti mirti. Anksčiau šį mėnesį išsiųstame laiške 82 organizacijos, įskaitant daug žmogaus teisių grupių, paragino J.Bideną tai padaryti.
 
„Kaip kandidatas jūs agitavote platformoje, kurios pagrindinis tikslas - stiprinti „Amerikos įsipareigojimą teisingumui“. Šioji remiasi pagrindiniais įsitikinimais, kad turime pašalinti rasinius, pajamomis pagrįstus ir kitus skirtumus bei sukurti baudžiamąją teisinę sistemą, orientuotą ne į žiaurumą ir bausmes, bet į „kaltės išpirkimą ir reabilitaciją“. Dabar būdamas prezidentu turite unikalią galią nedelsiant pradėti įgyvendinti šiuos politikos tikslus, kad šiandien pakeistumėte federalinės mirties bausmės vykdymo nuosprendžius“, - rašė jie.
Internete vis dar prieinamos J.Bideno rinkiminės kampanijos kalbos, kuriose jis įsipareigojo „stengtis priimti įstatymus, kuriais būtų panaikinta mirties bausmė federaliniu lygmeniu, ir skatinti visas valstijas sekti federalinės vyriausybės pavyzdžiu“.
 
Kova tęsiasi dešimtmečius
Jei dabartinis JAV prezidentas įvykdys pažadą atšaukti mirties bausmę, tai bus išties nuostabą keliantis persivertimas nuo jo dienų Senate, kur jis atkakliai ir sėkmingai siekė griežtesnių bausmių už nusikaltimus, įskaitant mirties bausmes.
Vis dėlto tapęs prezidentu jis įsipareigojo siekti mažesnės rasinės diskriminacijos teisingumo sistemoje. Vertėtų atkreipti dėmesį, jog absoliuti dauguma kalinių, kuriems JAV skiriama mirties bausmė, yra rasinių mažumų atstovai.
 
Mirties bausmės panaikinimo kampanija tęsiasi dešimtmečius. Kartais atrodė, kad buvęs JAV prezidentas Barackas Obama buvo pasiryžęs tai padaryti - jis liepė Teisingumo departamentui peržiūrėti šį klausimą, tačiau galiausiai nuvylė aktyvistus.
Valdant D.Trumpui šis klausimas paaštrėjo. 2019-ųjų liepą respublikonai vėl pradėjo federalinę mirties bausmės programą, stalčiuose dulkėjusią beveik du dešimtmečius. Per tą laiką mirties bausmė JAV įvykdyta 13 žmonių, įskaitant ir vieną J.Bidenui pradėjus eiti pareigas.
 
Aktyvistai ne tik paprašė naujai išrinktojo prezidento nedelsiant sušvelninti federalines mirties bausmes, bet ir paragino jo administraciją visiškai sustabdyti egzekucijas bei uždaryti patalpas, kuriose kalėjimuose yra vykdomos mirties bausmės. Jie taip pat nori, kad J.Bidenas panaikintų pirmtako laikų mirtinos injekcijos protokolą ir uždraustų federaliniams prokurorams siekti mirties bausmės.

 
Amerikos piliečių laisvių sąjungos mirties bausmės projekto direktorė Cassandra Stubbs įsitikinusi, kad „tai rasistinė praktika, taikoma žmonėms, patyrusiems neapsakomas traumas ir psichines ligas“.
C.Stubbs pabrėžė, kad D.Trumpo administracijos mirties bausmės taikymas COVID-19 laikais taip pat pridarė dar daugiau žalos. Liga paplito tarp tų, kurie dalyvavo egzekucijose, taip pat tarp stebėtojų ir žurnalistų.
 
Pokyčiai jau ne už kalnų?
Demokratai jau parengė keletą įstatyminių projektų, pradėsiančių federalinės mirties bausmės panaikinimo procesą. Rūmų atstovės Ayanna Pressley, Massachusetts, ir Adriano Espaillat paviešino savo projektus, kuriais būtų užbaigta ši kruvina praktika. Senatorius Dickas Durbinas tikino, kad planuoja Senate pateikti panašius teisės aktus.
Kol kas dar nėra aišku, ar šie įstatymų projektai gaus pakankamą Demokratų partijos palaikymą. A.Espaillat trečiadienį kalbėdamasis su žurnalistais teigė manantis, kad jo siūlomi įstatymai galėtų sulaukti ir oponentų palaikymo: „Aš žinau, kad daugelis respublikonų kolegų pripažįsta, kad tai neteisinga.“

 
Kai kurie respublikonams atstovaujantys išrinkti valstybinio lygio pareigūnai nepritaria mirties bausmės taikymui, nors ir dėl visai kitų priežasčių, nei įvardija „kairieji“ aktyvistai.
Pavyzdžiui, respublikonų Vajomingo gubernatorius Markas Gordonas pernai valstijos įstatymų leidėjams pareiškė, kad svarsto mirties bausmės moratoriumą dėl įvykdymo kaštų.
„Kiekvieną kartą tai kainuoja apie milijoną dolerių. Tai - prabanga. Tokia, kurios nebegalėsime sau leisti “, - sakė M.Gordonas.

 
Tarp kitko
JAV Virdžinijos valstijoje bus panaikinta mirties bausmė. Abeji valstijos parlamento rūmai pirmadienį balsavo už šį sprendimą. Dabar dar trūksta tik gubernatoriaus Ralpho Northamo parašo. Neabejojama, kad jis sprendimui pritars.
„Tai svarbus žingsnis į priekį, siekiant užtikrinti, kad mūsų baudžiamoji teisėsauga yra sąžininga ir derama“, – teigė R.Northamas bendrame pareiškime su Atstovų rūmų pirmininke Eileen Filler-Corn ir daugumo lyderiu Senate Dicku Saslaw‘u.
JAV iki šiol mirties bausmę yra panaikinusios 22 valstijos iš 50.

Sausio mėn. JAV trečiadienį įvykdė pirmąją per beveik septynis dešimtmečius federalinę mirties bausmę moteriai. „52 metų Lisai Montgomery buvo įvykdyta egzekucija Ter Hoto federaliniame kalėjime, vykdant mirties bausmę, vienbalsiai rekomenduotą federalinės žiuri ir 2007 metais paskirtą Misūrio Vakarų apygardos federalinio teismo“, – sakoma departamento pranešime.L. Montgomery advokatai neneigė, kad jos nusikaltimas yra itin sunkus. 2004 metais ji pasmaugė besilaukiančią 23 metų moterį ir išpjovė vaisių iš jos įsčių. Tačiau advokatė Kelley Henry Aukščiausiojo Teismo sprendimą vadino „nuožmiu, neteisėtu ir nebūtinu naudojimusi autoritarine galia“.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Penktadienį, balandžio 16 d. iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia visus dalyvauti
  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas gastroenterologas Arūnas Kančauskas 55-erių metų pacientui atliko rektovezikalinės fis...

  Budinti vaistinė


  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

  Sveika šeima


  Grikiai – ne tik veganų mėsa

  Pasirodo, netgi pabodusios grikių kruopos gali būti patiekiamos gardžiai, įdomiai, o savo skoniu netgi priminti mėsą. Projekto „Inovatyvi mityba“ įkūrėjas Paulius Paulauskas teigia, kad ir mitybos pakeitimas gali atnešti visiškai kitokią gyvenimo kokybę.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Tik suaugusiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
  Kokia nauda iš burbulo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica