Visuomenės sveikatos biure darbas veja darbą
Algimantas Kripas
2023-09-29
Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (AVSB) užsiima visapusišku miesto gyventojų sveikatingumo skatinimu. Atėjęs ruduo, biuro darbuotojus paskatino ypatingą dėmesį skirti judėjimo svarbai. Neseniai alytiškiai raginti nužingsniuoti kuo daugiau žingsnių.
Rugsėjo 20 d. ir 21 d. Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo dviejų dienų kvalifikacijos kėlimo mokymus ugdymo įstaigų darbuotojams darbui su paaugliais psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos srityje.
Daug dėmesio judėjimui
Šiuo metu AVSB organizuoja du su judėjimu susijusius projektus. Vienu jų siekiama didinti įmonių darbuotojų susidomėjimą aktyviu gyvenimu. AVSB direktoriaus pavaduotoja visuomenės sveikatai Akvilė Bartkuvienė mano, kad darbo vietoje egzistuoja puikios galimybės atkreipti dėmesį į žmonių fizinį aktyvumą. Tokia veikla ne tik gerina sveikatos būklę, bet ir padidina produktyvumą bei pasitenkinimą darbu. Be to, pagerėja santykiai tarp kolegų ir sumažėja nelaimingų atsitikimų tikimybė. „Siekiame supažindinti darbuotojus su mankštos darbo vietoje metodika, skatinti ir remti fiziškai aktyvius kelionės į ir iš darbo būdus (ėjimą pėsčiomis ar važiavimą dviračiu) ir, žinoma, kviečiame prisijungti prie mūsų vykdomų fizinio aktyvumo veiklų po darbo“, – paskojo A.Bartkuvienė.
Dar vienas aktyviam gyvenimui skatinti skirtas renginys „Tūkstančiai rudens žingsnių“ yra skirtas Europos judumo savaitei paminėti. Renginio metu, jo dalyviams buvo iškelta užduotis kasdien nueiti bent po 10 tūkst. žingsnių. Per penkias dienas iššūkio dalyviai privalėjo surinkti kuo daugiau žingsnių, naudojantis programėlėmis fiksuoti pasiektus rezultatus bei jais pasidalinti komentaruose. Trys daugiausiai žingsnių surinkę asmenys gavo apdovanojimus. Renginys vyko rugsėjo 18-22 d. Be šio konkurso, Europos judumo savaitės metu alytiškiams taip pat organizuotos sveikatą stiprinančios mankštos bei žygiai šiaurietiškomis lazdomis.
Europos judumo savaitė – tai didžiausia pasaulyje tvaraus judėjimo kampanija. Ja yra siekiama skatinti pokyčius gyventojų elgsenoje. Pirmenybė teikiama aktyviam gyvenimo būdui – judėjimui pėsčiomis, viešuoju transportu arba dviračiais. Didžiulis dėmesys skiriamas ir platesnei informacijos sklaidai bei renginių organizavimui.
Rūpinasi mokinių psichologija
AVSB puoselėja miesto mokinių bei ugdymo įstaigų darbuotojų sveikatą. Biuras organizuoja psichikos sveikatos ir psichologinės sveikatos stiprinimui skirtą paslaugą. Jos metu yra rengiami grupiniai teoriniai ir praktiniai užsiemimai. A.Bartkuvienė teigė, kad jų metu yra sprendžiamos grupėms iškeltos problemos: „Užsiėmimų metu siekiama padėti asmeniui rasti psichikos sveikatos rizikos veiksnius sukeliančių problemų sprendimo būdus, išmokyti konkrečių technikų ir (ar) metodų šioms problemoms spręsti, padėti apsibrėžti tikslus ir veiksmų seką siekiant tikslų, skatinti savęs pažinimą ir asmenybės augimą.“
Šiomis dienomis AVSB taip pat ėmėsi organizuoti dviejų dienų kvalifikacijos kėlimo kursus, skirtus Alytaus miesto mokyklų darbuotojams. Šių kursų metu yra akcentuojamas pedagogų darbas su paaugliais psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos srityje. Planuojama, jog bus apmokyta 30 ugdymo įstaigų darbuotojų. Pasak A.Bartkuvienės, kursų metu pedagogai bus supažindinti su mokinių sąmoningumo bei emocinio ir psichologinio atsparumo ugdymo aspektais. Tokiu būdu bus bandoma stabdyti žalingų įpročių formavimąsi tarp mokinių. Taip pat bus siekiama sudaryti tinkamas sąlygas atsisakyti jau turimų žalingų įpročių.
Tėvams – „Neįtikėtini metai“
AVSB Alytaus miesto savivaldybėje gyvenančius tėvelius šiuo metu kviečia dalyvauti programoje „Neįtikėtini metai“. Prie šios programos gali prisijungti 6-12 m. amžiaus vaikus auginantys tėvai, įtėviai arba globėjai. „Neįtikėtini metai“ („The Incredible Years“) – tai JAV profesorės dr. Carolyn Webster-Stratton sukurta serija viena su kita susijusių programų. Jos yra paremtos ilgalaikiais tyrimais. Lietuvoje vykdomos dvi ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikus auginantiems tėvams, įtėviams arba globėjams skirtos programos.
Ikimokyklinėje programoje tėvai yra supažindinami su vaikų kalbos raidos skatinimu. Joje taip pat yra akcentuojamas vaikų pasirengimo mokyklai įgūdžių ugdymas. Mokyklinėje programoje skiriamas dėmesys vaikų tobulėjimo skatinimui, jų priežiūrai po pamogų ir pagalbai ruošiant namų darbus. Tėvams taip pat akcentuojamas ir taisyklių nustatymas dėl televizijos, kompiuterio naudojimo bei narkotikų vartojimo.
Ikimokyklinė programa vykdoma 7 Lietuvos savivaldybėse. Jos trukmė – 18 savaičių. Mokyklinėje programoje dalyvauja 11 šalies savivaldybių, tarp jų ir Alytaus miesto savivaldybė. Numatyta, kad šios programos vykdymas truks 16 savaičių.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: