Virusus vaikykime iš aplinkos

Greta Vanagienė
2020-03-02
Sparčiai plintantis koronavirusas, ekspertai teigia, dar tik įsibėgėja. Nors Lietuvoje užfiksuotas tik vienas COVID-19 atvejis, tautiečiai šluoja apsaugos priemones iš prekybos vietų ir baiminasi kasdienių bendro naudojimo erdvių, kuriose virusai plinta greičiausiai.
Virusus vaikykime iš aplinkos
Vieno nusičiaudėjimo metu žmogus gali paskleisti iki 100 tūkstančių įvairių bakterijų, taip potencialiu viruso užkratu pasidalindamas ir su aplinkiniais.

Užsikrečiama čiaudint
Bristolio universiteto mokslininkų tyrimų duomenimis, vieno nusičiaudėjimo metu žmogus gali paskleisti iki 100 tūkst. įvairių bakterijų, taip potencialiu viruso užkratu pasidalindamas su aplinkiniais. Kaip teigia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), visos kvėpavimo takų ligos, tarp jų ir jau per 2000 gyvybių pasiglemžęs koronavirusas, taip pat plinta įprastu keliu – kosulio ar čiaudulio metu.
Jei kalbėtume apie vieną kitą nusičiaudėjimą asmeninėje erdvėje, grėsmė užsikrėsti gal ir nebūtų didelė. Tačiau dirbantys biure, vaikai ir paaugliai darželyje bei mokykloje praleidžia nuo 25 iki 40 val. per savaitę. Erdve besidalinant su keliasdešimt, o kartais net ir keliais šimtais kitų žmonių, natūralu, šios patalpos tampa vienu karščiausių taškų, kur virusų knibžda daugiausiai.

 
Viena pirmųjų ir dažniausiai bendro naudojimo vietose matomų apsaugos priemonių – veido kaukė. Šiuo metu, pačiame COVID-19 įkarštyje, Kinijoje valstybės socialinio vystymosi skyriaus duomenis kasdien šalyje pagaminama beveik 15 milijonų vienetų veido kaukių.
Nepaisant to, PSO praneša, kad dažnai veido kaukės naudojamos netinkamai – liečiamos neplautomis rankomis, naudojamos daugybę kartų ar išmetamos ne tam skirtose vietose.
 
Šalinti mikrobus nuo paviršių
Net jei naudojatės kauke tinkamai, kasdien liečiate daugybę paviršių uždarose, retai vėdinamose, ar į higienos rizikos zoną patenkančiose patalpose. Pavyzdžiui, įvairių ligų pirminiais židiniais laikomi rūkomieji, tualetai. Šiose erdvėse tvyranti drėgmė – puiki terpė išsilaikyti virusams – Greifsvaldo mokslininkų teigimu, tokiose patalpose koronavirusas ant paviršių gali išlikti net iki 28 dienų.
„Prancūzijos nacionalinio mokslinių tyrimų centrui (CNRS) ieškant efektyvesnio būdo, kaip pašalinti bakterijas ir virusus iš panašaus tipo patalpų, bandyta šalinti išmaniomis technologijomis. Valytuvai, kuriuose įmontuota LED lempa naudoja kelių lygių valymo sistemą – pradžioje išnaikina mikrobus, o vėliau keičia molekulinę oro struktūrą,“ – dalinasi higienos paslaugų ekspertė Ilona Deveikienė.
 

„Tyrimų duomenimis, taip išnaikinama devyniasdešimt devyni, kablelis devyni procentai visų ore tvyrančių virusų ir bakterijų. Tarp patvirtintų virusų, kuriuos padeda pašalinti „AirCare“ oro valymo sistema – herpes virusas, hepatito A virusas, gripo virusas ir mus labiausiai gąsdinantis koronavirusas“, - sako ji.
Nepaisant visų išmaniųjų technologijų ir kaukių, ekspertų teigimu, niekas nepadės sustabdyti viruso plėtros labiau nei kokybiškas rankų plovimas. Mikrobiologų teigimu, kasdien nosį, burną arba akis žmogus paliečia po 16 kartų per valandą, todėl privalome kokybiškai pasirūpinti paviršių, patalpų ir savo rankų švara. 
Natūralu, kad rankų higiena sunkiausiai įgyvendinama mokyklose ir darželiuose, tačiau mokyti ir nuolat skatinti vaikus plauti rankas – būtina.

 
Verta žinoti
Kaip ir kada plauti rankas:
Naudodami įvairius judesius, rankas su muilu turėtumėte plauti ne trumpiau kaip 20 sek.;
Plaukite rankas po čiaudėjimo, kosulio ar nosies pūtimo;
Plaukite rankas po ir prieš valgio gamybą, pasinaudojus tualetu;
Po plovimo rankas nušluostykite medvilnės ar popieriaus rankšluosčiais.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica