Vėl nurašėte tai išsiblaškymui?

Greta Vanagienė
2019-07-29
Anot Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro direktoriaus gydytojo psichiatro Martyno Marcinkevičiaus ilgėjant gyvenimo trukmei kiekvienam sulaukusiam senatvės gresia susidurti ir su demencijos iššūkiu. Kovoti su liga padeda laiku pastebėtos jos užuomazgos.
Vėl nurašėte tai išsiblaškymui?
Kalbant apie demenciją, kuri siejama su Alzhaimerio liga, manoma, kad padėti gali protinė smegenų veikla, kai smegenims duodama darbo.

Ligą maskuoja
M.Marcinkevičius aiškina, kad senatvinė demencija paprastai stebima nuo 65 metų, tačiau su amžiumi jos tikimybė išauga. Be to, šiandien tarp moterų, kurios gyvena vidutiniškai ilgiau nei vyrai, daugėja ir šios ligos atvejų. Tiesa, pasireiškia ir ankstyvųjų demencijų, kai su neurologijos liga susiduria jaunuoliai, patyrę galvos smegenų pažeidimą.
Gydytojas pastebi, kad susidūrę su senatvine demenecija žmonės dar ilgą laiką bando šį faktą maskuoti, o pas specialistus patenka tik siunčiami dėl kitų neurologinių ligų.
 

„Trumpalaikius atminties praradimus žmonės dažnai nurašo išsiblaškymui ir ligą bando kompensuoti užsirašinėdami faktus, ima apsimetinėti esą pajuokavo dėl užmiršto fakto. Į psichiatrus pradinėse ligos stadijose vargu ar kas kreipiasi, tačiau laiku užčiuopus ligą, specialių medikamentų pagalba demesnsijos eiga pristabdoma“, - sako psichiatras Martynas Marcinkevičius.

 

Duoti darbo smegenims
Anot gydytojo, senatvinė demencija gali susiformuoti sergant Alzhaimerio liga, tačiau dažniau ji prasideda susiaurėjus ar užsikimšus kraujagyslėms, kai galvos smegenims ima trūkti oro.
„Kraujagyslių sveikatą palaikyti padeda vaistai, gerinantys galvos smegenų kraujotaką, taip pat fizinė veikla, cholesterolio kiekio kontroliavimas. Vis dėlto kalbant apie demenciją, kuri siejama su Alzhaimerio liga, manoma, kad padėti gali protinė smegenų veikla, kai smegenims duodama darbo. Čia sveikas gyvenimo būdas vargu ar gali padėti“, - pažymi M.Marcinkevičius.
Toliau senatvinės demencijos gydymą perima gydytojai psichiatrai, taikantys simptominį gydymą. Mat tokius pacientus, anot gydytojo, lydi labiausiai kasdienybę apkartinantis nerimas, dezorientacija.

 
Simptomai, kurie gali pranešti apie artėjančią senatvinės demensijos ligą:
ribų nejautimas,
nepadorus ar impulsyvus elgesys,

netaktiški komentarai,
priklausomybės saldumynams atsiradimas,
sulėtėjusi kalba ar mikčiojimas,
pasikartojantis ar kompulsyvus elgesys,

sumažėjęs rūpinimasis asmenine higiena.

 
Verta žinoti
Nustatyta, kad medituojančių žmonių smegenyse daug didesnė pilkos medžiagos koncentracija nei nemedituojančių. Mat pilkajame smegenų medžiagos sluoksnyje yra sutelktos nervinės ląstelės, kurių pagalba geriau funkcionuoja smegenys. Taigi meditacija - apsauginė priemonė nuo senatvinės demecijos.
Degeneraciniai procesai senatvėje sąlygoja pilkosios medžiagos sumažėjimą, o tai daro įtaką ir kognityviniams gebėjimams: suprastėja darbinė atmintis, sunkiau sekasi daryti logines išvadas.
Harvardo medicinos mokyklos atlikti tyrimai atskleidžia, kad tokį nykimą galima sustabdyti meditaciniais pratimais. Ištyrę ilgus metus medituojančių žmonių smegenis nustatyta, kad senatvė smegenų žievei poveikio neturėjo ir jos nykimo pėdsakų nėra.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica