Va­sa­ros var­gas – bak­te­ri­nis vi­du­ria­vi­mas

Aigustė Tavoraitė
2018-08-03
Daž­nas atos­to­gas, ke­lio­nes ir ki­tas va­sa­riš­kas pra­mo­gas ap­kar­ti­nan­tis ne­ga­la­vi­mas – ūmi­nis vi­du­ria­vi­mas. Jis daž­niau už­klum­pa vai­kus, ta­čiau ir su­au­gu­sie­ji ne­ga­li jaus­tis ra­mūs – už­ten­ka su­val­gy­ti ne­tin­ka­mai ap­do­ro­to mais­to ir iš­vy­ka ga­li bū­ti su­ga­din­ta. Kaip to iš­veng­ti ir ko­kia pir­mo­ji pa­gal­ba veiks­min­giau­sia už­klu­pus ūmi­niam vi­du­ria­vi­mui?
Va­sa­ros var­gas – bak­te­ri­nis vi­du­ria­vi­mas

Ne­šva­rių ran­kų li­ga

Spe­cia­lis­tai pa­brė­žia, kad daž­niau­sias va­sa­rą už­klum­pan­čių žar­ny­no in­fek­ci­jų kal­ti­nin­kas yra bak­te­ri­jos. „Pa­grin­di­nis šių už­kre­čia­mų li­gų pli­ti­mo bū­das – ne­šva­rios ran­kos. Ga­mi­nant mais­tą jų nenu­si­plo­vus, tu­rint kon­tak­tą su pro­duk­tais, gė­ri­mais, per­duo­ti už­kra­tą la­bai pa­pras­ta. Juo la­biau kai šil­ta, bak­te­ri­joms su­da­ro­mos pui­kios są­ly­gos dau­gin­tis“, – sa­kė VUL San­ta­ros kli­ni­kų fi­lia­lo Vai­kų li­go­ni­nės gy­dy­to­jas vai­kų gast­ro­en­te­ro­lo­gas doc. dr. Vai­do­tas Ur­bo­nas.

Dar vie­nas už­kra­to šal­ti­nis – ne­plau­ti vai­siai ir uo­gos, ku­rių ypač ma­žiems vai­kams ma­ga ra­gau­ti iš­kart nuo krū­mo ar me­džio.

„Jei nu­si­sky­nę uo­gų pas mo­čiu­tę kai­me jas tie­siai su­si­žė­rė­te į bur­ną, per­dė­tai ne­ri­mau­ti gal ir ne­rei­kė­tų. Jei ap­lin­kui nė­ra ser­gan­čių­jų ir ne­bu­vo kon­tak­to su mais­tu, ti­ki­my­bė pa­si­gau­ti bak­te­ri­nę žar­ny­no in­fek­ci­ją nė­ra di­de­lė. Juo la­biau kad šian­dien lau­kai ir dar­žai jau ne­be­trę­šia­mi žmo­gaus iš­ma­to­mis.

Ta­čiau jei uo­gų, vai­sių ar dar­žo­vių įsi­gi­jo­te tur­gu­je ar ki­to­je pre­ky­bos vie­to­je, pa­si­rū­pin­ti tin­ka­ma hi­gie­na bū­ti­na. Šiuo at­ve­ju ne­aiš­ku, per ko­kias ran­kas šie pro­duk­tai „ke­lia­vo“ ir ri­zi­ka už­si­krės­ti di­dė­ja. Jau ne­kal­bu apie tai, kad nu­vy­kus atos­to­gau­ti į ki­tus kraš­tus rei­kia itin žiū­rė­ti, kas de­da­ma į bur­ną“, – įspė­jo gast­ro­en­te­ro­lo­gas ir pri­dū­rė, kad vai­sius ir dar­žo­ves plau­ti rei­kia ne tik dėl žar­ny­no in­fek­ci­jų už­kra­to pa­vo­jaus, bet ir ter­ša­lų.

Ne­re­tai ei­ga sun­kes­nė

Ga­na pa­pras­ta žar­ny­no in­fek­ci­ją at­pa­žin­ti pa­gal va­di­na­mą­ją simp­to­mų tri­ju­lę – py­ki­ni­mą, vi­du­ria­vi­mą ir karš­čia­vi­mą. „Jei vi­si šie po­žy­miai at­si­ra­do vie­nu me­tu, juo la­biau su­sir­go dar vie­nas ša­lia esan­tis as­muo, li­gą ga­li­ma diag­no­zuo­ti ne­da­rant pa­pil­do­mo ty­ri­mo.

Vis dėl­to ne vi­si šie simp­to­mai „ei­na“ kar­tu, ga­li pa­si­reikš­ti ir po vie­ną. Ta­da nu­sta­ty­ti diag­no­zę ga­li bū­ti sun­kiau. Pa­si­tai­ko, kad tė­vai tvir­ti­na, jog vai­kas ne­vi­du­ria­vo, o po to pa­si­ro­do, kad dvi die­nas iš­ma­tos bu­vo skys­tes­nės, nors tuš­tin­ta­si tik kar­tą per die­ną. Ta­čiau to diag­no­zuo­ti vi­du­ria­vi­mui pa­kan­ka“, – aiš­ki­no V.Ur­bo­nas.

Bak­te­ri­nės žar­ny­no in­fek­ci­jos at­ve­ju li­gos ei­ga pa­pras­tai bū­na sun­kes­nė – pa­ky­la aukš­tes­nė tem­pe­ra­tū­ra, sun­kiau kren­ta, pa­cien­tai blo­giau jau­čia­si, ga­li bū­ti tuš­ti­na­ma­si su krau­ju. „Bak­te­ri­nei in­fek­ci­jai bū­din­ges­ni ir di­de­li pil­vo skaus­mai prieš tuš­ti­ni­mą­si, ta­čiau re­tais at­ve­jais tai su­kel­ti ga­li ir vi­ru­sai. Tai­gi no­rint at­skir­ti, kas su­kė­lė vi­du­ria­vi­mą, ga­li­ma tik at­lie­kant iš­ma­tų ty­ri­mą“, – sa­kė gy­dy­to­jas.

Vis dėl­to, pa­šne­ko­vo pa­ste­bė­ji­mu, jei ne­ski­ria­mi an­ti­bio­ti­kai, gy­dy­mui ir pir­ma­jai pa­gal­bai tai įta­kos ne­tu­ri: „Bet ku­riuo at­ve­ju pir­miau­sia rei­kia at­sta­ty­ti skys­čių ir drus­kų ne­te­ki­mą. Bū­tent ši kom­pli­ka­ci­ja ap­spren­džia, ko­kio sun­ku­mo bus li­gos ei­ga. Ypač tam jaut­rūs ma­ži, iki 3 me­tų am­žiaus vai­kai. Tam na­mų vais­ti­nė­lė­je bū­ti­na tu­rė­ti ge­ria­mo­jo re­hid­ra­ci­jos tir­pa­lo.“


Į pa­gal­bą – pro­bio­ti­kai

Sa­vi­jau­tą su­ne­ga­la­vus pa­ge­ri­na ir vi­du­ria­vi­mo ei­gą pa­leng­vi­na pro­bio­ti­kai, ku­riuos kaip veiks­min­gą prie­mo­nę ūmi­niam gast­ro­en­te­ri­tui gy­dy­ti re­ko­men­duo­ja Eu­ro­pos vai­kų gast­ro­en­te­ro­lo­gų drau­gi­jos gy­dy­to­jai. „Var­to­jant pro­bio­ti­kus vi­du­ria­vi­mo truk­mė su­trum­pi­na­ma apie pa­rą lai­ko. Esa­ma ke­lių rū­šių pro­bio­ti­kų, ku­rie ofi­cia­liai re­ko­men­duo­ja­mi kaip efek­ty­viau­si“, – sa­kė V.Ur­bo­nas.
Vie­na dau­giau­siai įro­dy­mų apie tei­gia­mą po­vei­kį gy­dant vi­du­ria­vi­mą tu­rin­čių pro­bio­ti­kų rū­šių – mie­liag­ry­bis Sac­cha­ro­my­ces bou­lar­dii. Var­to­jant mie­liag­ry­bio ūmi­nio vi­du­ria­vi­mo me­tu ne tik at­ku­ria­ma žar­ny­no mik­ro­bio­ta, bet taip pat ir ma­ži­na­mas skys­čių ne­te­ki­mas, ska­ti­na­ma virš­ki­na­mo­jo trak­to au­di­nių mi­ty­ba, ge­ri­na­mas me­džia­gų įsi­sa­vi­ni­mas ir imu­ni­te­tas.

„Net pra­ėjus vi­du­ria­vi­mui pro­bio­ti­kus re­ko­men­duo­ja­ma var­to­ti dar pen­kias sep­ty­nias die­nas. Jei si­tu­a­ci­ja spar­čiai ne­ge­rė­ja, vi­du­ria­vi­mas vi­siš­kai ne­pra­ei­na, ga­li­ma tęs­ti pro­bio­ti­kų var­to­ji­mą mė­ne­sį ir il­giau“, – pa­ta­rė gast­ro­en­te­ro­lo­gas.


Nors bak­te­ri­nės in­fek­ci­jos šian­dien re­tai gy­do­mos an­ti­bio­ti­kais, jei bu­vo jų var­to­ta, pro­bio­ti­kai yra bū­ti­ni sie­kiant at­sta­ty­ti tin­ka­mą mik­ro­bio­tą. Spe­cia­lis­tai at­krei­pia dė­me­sį, kad pa­var­to­jus an­ti­bio­ti­kų vi­sais at­ve­jais or­ga­niz­me lie­ka jiems at­spa­rių bak­te­ri­jos for­mų, ku­rios pla­ti­na­mos ir ga­li bū­ti iš­ski­ria­mos net iki me­tų lai­ko po per­sirg­tos in­fek­ci­jos.

 Kaip išvengti?

• Iš­ky­lau­jant, ke­liau­jant mais­tą ge­riau­sia neš­tis šalt­krep­šy­je, kiek įma­no­ma il­giau lai­ky­ti šal­dy­tu­ve, var­to­ti ter­miš­kai pa­kan­ka­mai ap­do­ro­tą mais­tą, plau­tis ran­kas.
• Ati­džiai rink­tis pro­duk­tus, žiū­rė­ti ga­lio­ji­mo lai­ką, tin­ka­mai pa­ruoš­ti gri­liaus pa­tie­ka­lus, ypač at­kreip­ti dė­me­sį į viš­tie­nos pro­duk­tus, ku­riuos va­sa­rą rei­kė­tų il­giau ter­miš­kai ap­do­ro­ti.
• Dėl mais­to pa­ruo­ši­mo, lai­ky­mo, hi­gie­nos sto­kos va­sa­rą daž­nes­ni bū­na ir žar­ny­no in­fek­ci­nių li­gų pro­trū­kiai.

 Verta žinoti:

Dėl vi­du­riuo­jant ne­ten­ka­mų skys­čių ir elek­tro­li­tų (ka­lio, nat­rio) ga­li­mos ir grės­min­gos kom­pli­ka­ci­jos – ne tik są­mo­nės ne­te­ki­mas, bet ir šir­dies su­tri­ki­mai. Dėl to ypač ati­džiai rei­kė­tų ste­bė­ti vai­kų būk­lę. Kuo jis ma­žes­nis, tuo grei­čiau ne­ten­ka skys­čių, sun­kiau su­gir­dy­ti rei­kia­mą jų kie­kį. Tuo­met ga­li pri­reik­ti juos leis­ti į ve­ną jau li­go­ni­nė­je. Pas gy­dy­to­jus rei­kė­tų su­skub­ti, jei ma­žas vai­kas pa­si­da­rė mie­guis­tas, jį sun­ku pa­ža­din­ti, at­si­sa­ko ger­ti.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

      I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

      „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris