Va­sa­ros var­gas – bak­te­ri­nis vi­du­ria­vi­mas

Aigustė Tavoraitė
2018-08-03
Daž­nas atos­to­gas, ke­lio­nes ir ki­tas va­sa­riš­kas pra­mo­gas ap­kar­ti­nan­tis ne­ga­la­vi­mas – ūmi­nis vi­du­ria­vi­mas. Jis daž­niau už­klum­pa vai­kus, ta­čiau ir su­au­gu­sie­ji ne­ga­li jaus­tis ra­mūs – už­ten­ka su­val­gy­ti ne­tin­ka­mai ap­do­ro­to mais­to ir iš­vy­ka ga­li bū­ti su­ga­din­ta. Kaip to iš­veng­ti ir ko­kia pir­mo­ji pa­gal­ba veiks­min­giau­sia už­klu­pus ūmi­niam vi­du­ria­vi­mui?
Va­sa­ros var­gas – bak­te­ri­nis vi­du­ria­vi­mas

Ne­šva­rių ran­kų li­ga

Spe­cia­lis­tai pa­brė­žia, kad daž­niau­sias va­sa­rą už­klum­pan­čių žar­ny­no in­fek­ci­jų kal­ti­nin­kas yra bak­te­ri­jos. „Pa­grin­di­nis šių už­kre­čia­mų li­gų pli­ti­mo bū­das – ne­šva­rios ran­kos. Ga­mi­nant mais­tą jų nenu­si­plo­vus, tu­rint kon­tak­tą su pro­duk­tais, gė­ri­mais, per­duo­ti už­kra­tą la­bai pa­pras­ta. Juo la­biau kai šil­ta, bak­te­ri­joms su­da­ro­mos pui­kios są­ly­gos dau­gin­tis“, – sa­kė VUL San­ta­ros kli­ni­kų fi­lia­lo Vai­kų li­go­ni­nės gy­dy­to­jas vai­kų gast­ro­en­te­ro­lo­gas doc. dr. Vai­do­tas Ur­bo­nas.

Dar vie­nas už­kra­to šal­ti­nis – ne­plau­ti vai­siai ir uo­gos, ku­rių ypač ma­žiems vai­kams ma­ga ra­gau­ti iš­kart nuo krū­mo ar me­džio.

„Jei nu­si­sky­nę uo­gų pas mo­čiu­tę kai­me jas tie­siai su­si­žė­rė­te į bur­ną, per­dė­tai ne­ri­mau­ti gal ir ne­rei­kė­tų. Jei ap­lin­kui nė­ra ser­gan­čių­jų ir ne­bu­vo kon­tak­to su mais­tu, ti­ki­my­bė pa­si­gau­ti bak­te­ri­nę žar­ny­no in­fek­ci­ją nė­ra di­de­lė. Juo la­biau kad šian­dien lau­kai ir dar­žai jau ne­be­trę­šia­mi žmo­gaus iš­ma­to­mis.

Ta­čiau jei uo­gų, vai­sių ar dar­žo­vių įsi­gi­jo­te tur­gu­je ar ki­to­je pre­ky­bos vie­to­je, pa­si­rū­pin­ti tin­ka­ma hi­gie­na bū­ti­na. Šiuo at­ve­ju ne­aiš­ku, per ko­kias ran­kas šie pro­duk­tai „ke­lia­vo“ ir ri­zi­ka už­si­krės­ti di­dė­ja. Jau ne­kal­bu apie tai, kad nu­vy­kus atos­to­gau­ti į ki­tus kraš­tus rei­kia itin žiū­rė­ti, kas de­da­ma į bur­ną“, – įspė­jo gast­ro­en­te­ro­lo­gas ir pri­dū­rė, kad vai­sius ir dar­žo­ves plau­ti rei­kia ne tik dėl žar­ny­no in­fek­ci­jų už­kra­to pa­vo­jaus, bet ir ter­ša­lų.

Ne­re­tai ei­ga sun­kes­nė

Ga­na pa­pras­ta žar­ny­no in­fek­ci­ją at­pa­žin­ti pa­gal va­di­na­mą­ją simp­to­mų tri­ju­lę – py­ki­ni­mą, vi­du­ria­vi­mą ir karš­čia­vi­mą. „Jei vi­si šie po­žy­miai at­si­ra­do vie­nu me­tu, juo la­biau su­sir­go dar vie­nas ša­lia esan­tis as­muo, li­gą ga­li­ma diag­no­zuo­ti ne­da­rant pa­pil­do­mo ty­ri­mo.

Vis dėl­to ne vi­si šie simp­to­mai „ei­na“ kar­tu, ga­li pa­si­reikš­ti ir po vie­ną. Ta­da nu­sta­ty­ti diag­no­zę ga­li bū­ti sun­kiau. Pa­si­tai­ko, kad tė­vai tvir­ti­na, jog vai­kas ne­vi­du­ria­vo, o po to pa­si­ro­do, kad dvi die­nas iš­ma­tos bu­vo skys­tes­nės, nors tuš­tin­ta­si tik kar­tą per die­ną. Ta­čiau to diag­no­zuo­ti vi­du­ria­vi­mui pa­kan­ka“, – aiš­ki­no V.Ur­bo­nas.

Bak­te­ri­nės žar­ny­no in­fek­ci­jos at­ve­ju li­gos ei­ga pa­pras­tai bū­na sun­kes­nė – pa­ky­la aukš­tes­nė tem­pe­ra­tū­ra, sun­kiau kren­ta, pa­cien­tai blo­giau jau­čia­si, ga­li bū­ti tuš­ti­na­ma­si su krau­ju. „Bak­te­ri­nei in­fek­ci­jai bū­din­ges­ni ir di­de­li pil­vo skaus­mai prieš tuš­ti­ni­mą­si, ta­čiau re­tais at­ve­jais tai su­kel­ti ga­li ir vi­ru­sai. Tai­gi no­rint at­skir­ti, kas su­kė­lė vi­du­ria­vi­mą, ga­li­ma tik at­lie­kant iš­ma­tų ty­ri­mą“, – sa­kė gy­dy­to­jas.

Vis dėl­to, pa­šne­ko­vo pa­ste­bė­ji­mu, jei ne­ski­ria­mi an­ti­bio­ti­kai, gy­dy­mui ir pir­ma­jai pa­gal­bai tai įta­kos ne­tu­ri: „Bet ku­riuo at­ve­ju pir­miau­sia rei­kia at­sta­ty­ti skys­čių ir drus­kų ne­te­ki­mą. Bū­tent ši kom­pli­ka­ci­ja ap­spren­džia, ko­kio sun­ku­mo bus li­gos ei­ga. Ypač tam jaut­rūs ma­ži, iki 3 me­tų am­žiaus vai­kai. Tam na­mų vais­ti­nė­lė­je bū­ti­na tu­rė­ti ge­ria­mo­jo re­hid­ra­ci­jos tir­pa­lo.“


Į pa­gal­bą – pro­bio­ti­kai

Sa­vi­jau­tą su­ne­ga­la­vus pa­ge­ri­na ir vi­du­ria­vi­mo ei­gą pa­leng­vi­na pro­bio­ti­kai, ku­riuos kaip veiks­min­gą prie­mo­nę ūmi­niam gast­ro­en­te­ri­tui gy­dy­ti re­ko­men­duo­ja Eu­ro­pos vai­kų gast­ro­en­te­ro­lo­gų drau­gi­jos gy­dy­to­jai. „Var­to­jant pro­bio­ti­kus vi­du­ria­vi­mo truk­mė su­trum­pi­na­ma apie pa­rą lai­ko. Esa­ma ke­lių rū­šių pro­bio­ti­kų, ku­rie ofi­cia­liai re­ko­men­duo­ja­mi kaip efek­ty­viau­si“, – sa­kė V.Ur­bo­nas.
Vie­na dau­giau­siai įro­dy­mų apie tei­gia­mą po­vei­kį gy­dant vi­du­ria­vi­mą tu­rin­čių pro­bio­ti­kų rū­šių – mie­liag­ry­bis Sac­cha­ro­my­ces bou­lar­dii. Var­to­jant mie­liag­ry­bio ūmi­nio vi­du­ria­vi­mo me­tu ne tik at­ku­ria­ma žar­ny­no mik­ro­bio­ta, bet taip pat ir ma­ži­na­mas skys­čių ne­te­ki­mas, ska­ti­na­ma virš­ki­na­mo­jo trak­to au­di­nių mi­ty­ba, ge­ri­na­mas me­džia­gų įsi­sa­vi­ni­mas ir imu­ni­te­tas.

„Net pra­ėjus vi­du­ria­vi­mui pro­bio­ti­kus re­ko­men­duo­ja­ma var­to­ti dar pen­kias sep­ty­nias die­nas. Jei si­tu­a­ci­ja spar­čiai ne­ge­rė­ja, vi­du­ria­vi­mas vi­siš­kai ne­pra­ei­na, ga­li­ma tęs­ti pro­bio­ti­kų var­to­ji­mą mė­ne­sį ir il­giau“, – pa­ta­rė gast­ro­en­te­ro­lo­gas.


Nors bak­te­ri­nės in­fek­ci­jos šian­dien re­tai gy­do­mos an­ti­bio­ti­kais, jei bu­vo jų var­to­ta, pro­bio­ti­kai yra bū­ti­ni sie­kiant at­sta­ty­ti tin­ka­mą mik­ro­bio­tą. Spe­cia­lis­tai at­krei­pia dė­me­sį, kad pa­var­to­jus an­ti­bio­ti­kų vi­sais at­ve­jais or­ga­niz­me lie­ka jiems at­spa­rių bak­te­ri­jos for­mų, ku­rios pla­ti­na­mos ir ga­li bū­ti iš­ski­ria­mos net iki me­tų lai­ko po per­sirg­tos in­fek­ci­jos.

 Kaip išvengti?

• Iš­ky­lau­jant, ke­liau­jant mais­tą ge­riau­sia neš­tis šalt­krep­šy­je, kiek įma­no­ma il­giau lai­ky­ti šal­dy­tu­ve, var­to­ti ter­miš­kai pa­kan­ka­mai ap­do­ro­tą mais­tą, plau­tis ran­kas.
• Ati­džiai rink­tis pro­duk­tus, žiū­rė­ti ga­lio­ji­mo lai­ką, tin­ka­mai pa­ruoš­ti gri­liaus pa­tie­ka­lus, ypač at­kreip­ti dė­me­sį į viš­tie­nos pro­duk­tus, ku­riuos va­sa­rą rei­kė­tų il­giau ter­miš­kai ap­do­ro­ti.
• Dėl mais­to pa­ruo­ši­mo, lai­ky­mo, hi­gie­nos sto­kos va­sa­rą daž­nes­ni bū­na ir žar­ny­no in­fek­ci­nių li­gų pro­trū­kiai.

 Verta žinoti:

Dėl vi­du­riuo­jant ne­ten­ka­mų skys­čių ir elek­tro­li­tų (ka­lio, nat­rio) ga­li­mos ir grės­min­gos kom­pli­ka­ci­jos – ne tik są­mo­nės ne­te­ki­mas, bet ir šir­dies su­tri­ki­mai. Dėl to ypač ati­džiai rei­kė­tų ste­bė­ti vai­kų būk­lę. Kuo jis ma­žes­nis, tuo grei­čiau ne­ten­ka skys­čių, sun­kiau su­gir­dy­ti rei­kia­mą jų kie­kį. Tuo­met ga­li pri­reik­ti juos leis­ti į ve­ną jau li­go­ni­nė­je. Pas gy­dy­to­jus rei­kė­tų su­skub­ti, jei ma­žas vai­kas pa­si­da­rė mie­guis­tas, jį sun­ku pa­ža­din­ti, at­si­sa­ko ger­ti.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris