Valerijonas ar melatoninas: kuris padeda lengviau užmigti?

www.lsveikata.lt
2023-03-09
Sunku užmigti, o ir miegą lydi nuolatiniai prabudimai – tai vieni dažniausių miego sutrikimų, kurie gali pasireikšti kone kiekvienam. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pastebi, kad tokiais atvejais žmonės suskuba ieškoti tokių maisto papildų kaip valerijonas ir melatoninas. Vaistininkė įvardija pagrindinius jų skirtumus, bei atskleidžia, kuris yra veiksmingesnis einant miegoti – tai visiems nuo seno pažįstamas valerijonas ar dabar daug dėmesio sulaukiantis melatoninas.
Valerijonas ar melatoninas: kuris padeda lengviau užmigti?
Melatoninas yra natūralus mūsų smegenų išskiriamas hormonas, kuris padeda reguliuoti žmogaus cirkadinį ritmą. Cirkadinis ritmas – tai 24 valandų ciklas, kuris mūsų organizme atsakingas už tokius procesus kaip užmigimo ir prabudimo laikas.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė:

Valerijonas – ar tikrai padeda užmigti?

Valerijonas nuo seno žinomas miego pagalbininkas, tačiau tai ne visai tiesa, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, jis labiau padeda nurimti, bet ne užmigti.
 
„Turbūt daugumai teko girdėti iš vyresnės kartos artimųjų, kad valerijonas padeda užmigti. Iš dalies galima su tuo sutikti, nes valerijono šaknies ekstraktas gali sumažinti mūsų nerimą ir nuraminti mintis. Visgi atlikus daugiau tyrimų šiai dienai žinome, kad iš tiesų jo poveikis yra labiau raminantis negu migdantis. Valerijonas kaip tik gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui, suvartojus jį prieš miegą, jūs nurimsite, bet ryte galite jaustis mieguisti ir nepailsėję“, – pasakoja J.Aleknienė.
 
Melatoniną gamina mūsų organizmas
Jeigu valerijono ekstraktas yra išgaunamas iš augalo šaknies, tai melatoniną natūraliai gamina mūsų organizmas, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė. Anot jos, būtent šis maisto papildas atsakingas iš miego kokybę.

 
Melatoninas yra natūralus mūsų smegenų išskiriamas hormonas, kuris padeda reguliuoti žmogaus cirkadinį ritmą. Cirkadinis ritmas – tai 24 valandų ciklas, kuris mūsų organizme atsakingas už tokius procesus kaip užmigimo ir prabudimo laikas. Melatoninas organizme gaminasi ne tik vartojant maisto papildus, bet ir labai gelbsti ėjimas miegoti tamsoje, nes tiek natūrali, tiek dirbtinė šviesa sulėtina melatoninio išsiskyrimo kiekį“, – pasakoja J.Aleknienė.
 
Tik suaugusiems
„Eurovaistinės“ vaistininkė pasakoja, kad nors melatoninas ir valerijonas abu teigiamai veikia nervų sistemą, juos tėvai turėtų atsargiau duoti savo atžaloms iki 13 metų. Anot jos, melatonino išvis iki šio amžiaus vaikams nepatartina duoti, o valerijoną – tik pasitarus gydytoju arba vaistininku.
 
„Jeigu suaugęs susiduria iššūkiais užmiegant, jam melatonino papildus reikėtų vartoti likus 30 minučių arba 1 valandą iki miego, kai organizmas jau po truputį pradeda natūraliai gaminti šį hormoną. Kad miegas būtų kokybiškas ir gilus, o ryte prabustumėte pailsėję, svarbu žinoti, kokiomis normomis jį vartoti skirtingoms amžiaus grupėms. Ir niekada nesidrovėkite prieš įsigyjant melatoniną pasitarti su vaistininku ar gydytoju, kokia melatonino norma jums tiktų geriausiai“, – pasakoja J.Aleknienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris