Valerijonas ar melatoninas: kuris padeda lengviau užmigti?

www.lsveikata.lt
2023-03-09
Sunku užmigti, o ir miegą lydi nuolatiniai prabudimai – tai vieni dažniausių miego sutrikimų, kurie gali pasireikšti kone kiekvienam. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pastebi, kad tokiais atvejais žmonės suskuba ieškoti tokių maisto papildų kaip valerijonas ir melatoninas. Vaistininkė įvardija pagrindinius jų skirtumus, bei atskleidžia, kuris yra veiksmingesnis einant miegoti – tai visiems nuo seno pažįstamas valerijonas ar dabar daug dėmesio sulaukiantis melatoninas.
Valerijonas ar melatoninas: kuris padeda lengviau užmigti?
Melatoninas yra natūralus mūsų smegenų išskiriamas hormonas, kuris padeda reguliuoti žmogaus cirkadinį ritmą. Cirkadinis ritmas – tai 24 valandų ciklas, kuris mūsų organizme atsakingas už tokius procesus kaip užmigimo ir prabudimo laikas.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė:

Valerijonas – ar tikrai padeda užmigti?

Valerijonas nuo seno žinomas miego pagalbininkas, tačiau tai ne visai tiesa, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, jis labiau padeda nurimti, bet ne užmigti.
 
„Turbūt daugumai teko girdėti iš vyresnės kartos artimųjų, kad valerijonas padeda užmigti. Iš dalies galima su tuo sutikti, nes valerijono šaknies ekstraktas gali sumažinti mūsų nerimą ir nuraminti mintis. Visgi atlikus daugiau tyrimų šiai dienai žinome, kad iš tiesų jo poveikis yra labiau raminantis negu migdantis. Valerijonas kaip tik gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui, suvartojus jį prieš miegą, jūs nurimsite, bet ryte galite jaustis mieguisti ir nepailsėję“, – pasakoja J.Aleknienė.
 
Melatoniną gamina mūsų organizmas
Jeigu valerijono ekstraktas yra išgaunamas iš augalo šaknies, tai melatoniną natūraliai gamina mūsų organizmas, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė. Anot jos, būtent šis maisto papildas atsakingas iš miego kokybę.

 
Melatoninas yra natūralus mūsų smegenų išskiriamas hormonas, kuris padeda reguliuoti žmogaus cirkadinį ritmą. Cirkadinis ritmas – tai 24 valandų ciklas, kuris mūsų organizme atsakingas už tokius procesus kaip užmigimo ir prabudimo laikas. Melatoninas organizme gaminasi ne tik vartojant maisto papildus, bet ir labai gelbsti ėjimas miegoti tamsoje, nes tiek natūrali, tiek dirbtinė šviesa sulėtina melatoninio išsiskyrimo kiekį“, – pasakoja J.Aleknienė.
 
Tik suaugusiems
„Eurovaistinės“ vaistininkė pasakoja, kad nors melatoninas ir valerijonas abu teigiamai veikia nervų sistemą, juos tėvai turėtų atsargiau duoti savo atžaloms iki 13 metų. Anot jos, melatonino išvis iki šio amžiaus vaikams nepatartina duoti, o valerijoną – tik pasitarus gydytoju arba vaistininku.
 
„Jeigu suaugęs susiduria iššūkiais užmiegant, jam melatonino papildus reikėtų vartoti likus 30 minučių arba 1 valandą iki miego, kai organizmas jau po truputį pradeda natūraliai gaminti šį hormoną. Kad miegas būtų kokybiškas ir gilus, o ryte prabustumėte pailsėję, svarbu žinoti, kokiomis normomis jį vartoti skirtingoms amžiaus grupėms. Ir niekada nesidrovėkite prieš įsigyjant melatoniną pasitarti su vaistininku ar gydytoju, kokia melatonino norma jums tiktų geriausiai“, – pasakoja J.Aleknienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

   Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

   Sėklidžių vėžys išlieka labai aktuali tema, svarbi tai amžiaus grupei, kai tikrai dar negalvojama apie jokias ligas, juo la...
   G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

   G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

   „Vilniaus narkotinių medžiagų rinkos tendencijos panašios į Europos rinkos. Vyrauja sintetiniai kanabinoidai ir sinte...

   Budinti vaistinė


   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
   Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

   Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

   Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

   razinka


   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Stop internetui ar „skrolinam“ toliau?

   Antraštėse paprastai internetas piešiamas neigiama spalva: kelia depresiją, nerimą, trikdo miegą. Tačiau naujausias tyrimas rodo, kad viskas gali būti priešingai, o asmenų, besinaudojančių internetu, gerovės lygis aukštesnis už tų, kurie internetu nesinaudoja.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Yra liga, kurios galbūt... nėra
   Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
   Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
   Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
   Sparnuotieji spąstai
   Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

   Naujas numeris