Valerijonas ar melatoninas: kuris padeda lengviau užmigti?

www.lsveikata.lt
2023-03-09
Sunku užmigti, o ir miegą lydi nuolatiniai prabudimai – tai vieni dažniausių miego sutrikimų, kurie gali pasireikšti kone kiekvienam. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pastebi, kad tokiais atvejais žmonės suskuba ieškoti tokių maisto papildų kaip valerijonas ir melatoninas. Vaistininkė įvardija pagrindinius jų skirtumus, bei atskleidžia, kuris yra veiksmingesnis einant miegoti – tai visiems nuo seno pažįstamas valerijonas ar dabar daug dėmesio sulaukiantis melatoninas.
Valerijonas ar melatoninas: kuris padeda lengviau užmigti?
Melatoninas yra natūralus mūsų smegenų išskiriamas hormonas, kuris padeda reguliuoti žmogaus cirkadinį ritmą. Cirkadinis ritmas – tai 24 valandų ciklas, kuris mūsų organizme atsakingas už tokius procesus kaip užmigimo ir prabudimo laikas.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė:

Valerijonas – ar tikrai padeda užmigti?

Valerijonas nuo seno žinomas miego pagalbininkas, tačiau tai ne visai tiesa, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, jis labiau padeda nurimti, bet ne užmigti.
 
„Turbūt daugumai teko girdėti iš vyresnės kartos artimųjų, kad valerijonas padeda užmigti. Iš dalies galima su tuo sutikti, nes valerijono šaknies ekstraktas gali sumažinti mūsų nerimą ir nuraminti mintis. Visgi atlikus daugiau tyrimų šiai dienai žinome, kad iš tiesų jo poveikis yra labiau raminantis negu migdantis. Valerijonas kaip tik gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui, suvartojus jį prieš miegą, jūs nurimsite, bet ryte galite jaustis mieguisti ir nepailsėję“, – pasakoja J.Aleknienė.
 
Melatoniną gamina mūsų organizmas
Jeigu valerijono ekstraktas yra išgaunamas iš augalo šaknies, tai melatoniną natūraliai gamina mūsų organizmas, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė. Anot jos, būtent šis maisto papildas atsakingas iš miego kokybę.

 
„Melatoninas yra natūralus mūsų smegenų išskiriamas hormonas, kuris padeda reguliuoti žmogaus cirkadinį ritmą. Cirkadinis ritmas – tai 24 valandų ciklas, kuris mūsų organizme atsakingas už tokius procesus kaip užmigimo ir prabudimo laikas. Melatoninas organizme gaminasi ne tik vartojant maisto papildus, bet ir labai gelbsti ėjimas miegoti tamsoje, nes tiek natūrali, tiek dirbtinė šviesa sulėtina melatoninio išsiskyrimo kiekį“, – pasakoja J.Aleknienė.
 
Tik suaugusiems
„Eurovaistinės“ vaistininkė pasakoja, kad nors melatoninas ir valerijonas abu teigiamai veikia nervų sistemą, juos tėvai turėtų atsargiau duoti savo atžaloms iki 13 metų. Anot jos, melatonino išvis iki šio amžiaus vaikams nepatartina duoti, o valerijoną – tik pasitarus gydytoju arba vaistininku.
 
„Jeigu suaugęs susiduria iššūkiais užmiegant, jam melatonino papildus reikėtų vartoti likus 30 minučių arba 1 valandą iki miego, kai organizmas jau po truputį pradeda natūraliai gaminti šį hormoną. Kad miegas būtų kokybiškas ir gilus, o ryte prabustumėte pailsėję, svarbu žinoti, kokiomis normomis jį vartoti skirtingoms amžiaus grupėms. Ir niekada nesidrovėkite prieš įsigyjant melatoniną pasitarti su vaistininku ar gydytoju, kokia melatonino norma jums tiktų geriausiai“, – pasakoja J.Aleknienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo pana...
  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  Vilma Grakauskienė – viena pirmųjų Lietuvos skubiosios medicinos rezidentų, tam tikra prasme mūsų skubiosios medicinos pioni...

  Budinti vaistinė


  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne kiekvienas žino, jog lygiai taip pat galima rūšiu...
  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Vienintelė Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) laiku – iki pirmadienio – sumokėjo Konkurencijos tarybos praėjusį gruod...

  razinka


  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Sukūrė vaikus iš dviejų... tėčių

  Kovo 6-8 dienomis Londone, Franciso Cricko institute vykusioje III tarptautinėje konferencijoje žmogaus genomo redagavimo klausimais buvo paskelbta, kad ateityje vyrų poros galimai galės susilaukti vaikų.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kas žandus laužo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas žandus laužo?
  Avys ir avigalviai
  Henrikas Vaitiekūnas Avys ir avigalviai
  Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai
  Henrikas Vaitiekūnas Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai

  Naujas numeris