Vaistininkė pataria, kuriuos vitaminus rinktis ryte, o kuriuos – vakare

www.lsveikata.lt
2023-02-09
Kartais paprasčiausiai vartoti vitaminų nepakanka. Norint efektyvaus rezultato be tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas ar mieguistumas, svarbu žinoti, kaip teisingai kiekvieną iš vitaminų reikia vartoti. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė atskleidžia, kuriuos vitaminus geriausia vartoti ryte ir vakare, o kada geriau tuščiu skrandžiu arba kaip tik valgant sočiųjų riebalų turintį maistą.
Vaistininkė pataria, kuriuos vitaminus rinktis ryte, o kuriuos – vakare
Kai kurie vitaminai gali būti vartojami tik rytais dėl to, kad jų poveikis yra tonizuojantis, arba atvirkščiai – vartojami vakarais dėl atpalaidavimo, todėl suvartojus ryte jus gali apimti mieguistumas.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė:

- Norint, kad organizmas geriau pasisavintų vitaminus, svarbu pasirinkti tinkamą jų vartojimo būdą, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, svarbiausia pasitikrinti, kuriuo dienos metu juos vartoti, ir taip pat įsitikinti – jie tirpūs vandenyje ar riebaluose.
 

„Atsakę sau į šiuos du klausimus, jūs iš karto galėsite žinoti, koks vitamino vartojimo būdas bus naudingiausias jūsų sveikatai. Pavyzdžiui, jeigu vitaminas yra tirpus riebaluose, kur kas geriau jį vartoti valgio metu. O kai kurie vitaminai gali būti vartojami tik rytais dėl to, kad jų poveikis yra tonizuojantis, arba atvirkščiai – vartojami vakarais dėl atpalaidavimo, todėl suvartojus ryte jus gali apimti mieguistumas. Šios taisyklės itin svarbios ir dėl tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas“, – pasakoja J.Deksnienė.
 
„Eurovaistinės“ vaistininkė apžvelgia dažniausiai vaistinių lentynose ieškomus vitaminus ir trumpai papasakoja, kaip kiekvieną iš jų reikėtų vartoti.
Vitaminas C. Jis yra tirpus vandenyje. Jį galima vartoti bet kuriuo paros metu, tik svarbiausia, norint geresnio pasisavinimo, šį vitaminą reikia užsigerti didesniu kiekiu vandens. Taip pat patariama rinktis liposominės sudėties vitaminą C.
 
B grupės vitaminai. Šiuos vandenyje tirpius vitaminus rekomenduojama vartoti ryte, kadangi vakare jie gali suteikti organizmui energijos ir taip pailginti jūsų užmigimo laiką. Geriausia juos vartoti pusryčių valgymo metu.
 
Vitaminas D. Šis vitaminas tirpsta riebaluose, todėl jį patariama vartoti valgio metu, o geriausia tuomet, kai patiekalą sudaro daugiau sočiųjų riebalų, pavyzdžiui, avokadai, natūralus jogurtas arba alyvuogių, linų aliejai. Jį rekomenduojama vartoti pirmoje dienos pusėje, jog lengviau galėtumėte užmigti vakare.
 

Geležis. Šis vitaminas itin sudėtingai tirpsta vandenyje. Geriausiai mūsų organizmas ją pasisavina tuomet, kai ši vartojama 1-2 val. prieš valgį. O jeigu pasireiškia pilvo skausmas, raižymas ar viduriavimas – tuomet bent 2 val. po valgio. Geležies preparatų nepatartina vartoti kartu su pieno produktais bei kava, kadangi jie mažina geležies pasisavinimą. Kad geležies pasisavinimas būtų efektyvesnis, rekomenduojama kartu vartoti vitaminą C arba folio rūgštį.
 
Multivitaminai. Jie yra tirpūs riebaluose, tad norint efektyvaus jų pasisavinimo patariama šiuos gerti ryte arba vakare, tik svarbiausia, jog jie būtų vartojami valgio metu. Valgant tikrai nepamaišys ir daugiau sočiųjų riebalų turintys produktai.
 

Žuvų taukai. Nepriklausomai, kada vartojate žuvų taukus – ryte ar vakare – svarbu juos sugerti valgio metu. Vartojant su sočiųjų riebalų turinčiais produktais, omega-3 mūsų organizmas galės pasisavinti dar geriau.
 
Cinkas. Cinko papildai yra veiksmingiausi, jei jie vartojami bent 1 valandą prieš valgį arba 2 valandas po valgio. Tačiau jei cinko papildai sukelia skrandžio sutrikimus, juos galima vartoti ir valgio metu.
 
Magnis. Magnio papildus taip pat reikėtų vartoti pavalgius, kadangi vartojami tuščiu skrandžiu jie gali sukelti viduriavimą. Nors kai kurie šį vitaminą geria rytais, jis taip pat rekomenduojamas vakare, kadangi padeda atpalaiduoti raumenis.
 
Probiotikai. Geriausia probiotikus vartoti vakare, prieš pat einant miegoti, kada mūsų žarnyno veikla būna sulėtėjusi. Taip pat svarbu prieš probiotikų vartojimą nevalgyti bent porą valandų.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

    Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

    Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo pana...
    V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

    V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

    Vilma Grakauskienė – viena pirmųjų Lietuvos skubiosios medicinos rezidentų, tam tikra prasme mūsų skubiosios medicinos pioni...

    Budinti vaistinė


    Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

    Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

    Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne kiekvienas žino, jog lygiai taip pat galima rūšiu...
    Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

    Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

    Vienintelė Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) laiku – iki pirmadienio – sumokėjo Konkurencijos tarybos praėjusį gruod...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Sukūrė vaikus iš dviejų... tėčių

    Kovo 6-8 dienomis Londone, Franciso Cricko institute vykusioje III tarptautinėje konferencijoje žmogaus genomo redagavimo klausimais buvo paskelbta, kad ateityje vyrų poros galimai galės susilaukti vaikų.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kas žandus laužo?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas žandus laužo?
    Avys ir avigalviai
    Henrikas Vaitiekūnas Avys ir avigalviai
    Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai
    Henrikas Vaitiekūnas Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai

    Naujas numeris