Vaikų būreliai per pandemiją. Lankyti ar ne?

Ringailė Gvildė
2020-10-09
Mano sūnus lanko bokso treniruotes, tačiau vis daugėjant naujų koronaviruso atvejų nežinau, ar toks popamokinis užimtumas saugus. Treniruotes lanko vaikai iš skirtingų mokyklų.
Ieva, 35 m.
Vaikų būreliai per pandemiją. Lankyti ar ne?
Jeigu būrelį lankyti vis dėlto norisi, o ir tėvai neturi kitos galimybės saugiai palikti vaiką, kol dirba, reikėtų rinktis tik tokį papildomą ugdymą, kurį siūlo jau lankoma ugdymo įstaiga – mokykla ar darželis.

Kuo mažiau socialinių kontaktų, tuo mažesnė tikimybė užsikrėsti COVID-19. Daugėjant kontaktų, didėja ir užsikrėtimo rizika. Tačiau grįžus į normalų ugdymo procesą tėvai suskubo vaikus užrašyti į naujus būrelius arba grįžti tęsti veiklos į lankytus seniau. Tačiau šeimos gydytoja Toma Kundrotė sako, kad būrelius šį rudenį galima lankyti tik su tam tikromis išlygomis.
 

Skaičiuoti kontaktus

„Jeigu tai yra didelio fizinio kontakto reikalaujantys būreliai, popamokiniai užsiėmimai, pavyzdžiui, imtynės, pramoginiai šokiai, kur kvėpuojama vos ne tiesiogiai vienas kitam į veidą – jų reikėtų atsisakyti. Jeigu tai yra sporto užsiėmimai, kurie vyksta lauke, pavyzdžiui, lengvoji atletika, futbolas, tenisas ir panašiai, kur fizinio kontakto yra labai nedaug – šiek tiek saugiau. Be to, joks vaikas, pradėjęs jausti viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus net ir negalės sportuoti. Kur jau ten pabėgiosi užgulta nosimi ar čiaudint“, - sako šeimos gydytoja Toma Kundrotė.

 
Praėjusį pavasarį koronaviruso atvejų turėjome kur kas mažiau, tačiau buvo paskelbtas visuotinis karantinas ir apribotas visas gyvenimas, uždarytos ugdymo įstaigos, taikomas darbas iš namų, buvo nerekomenduojama lankyti senelių. Dabar karantino nėra, tačiau, gydytojos nuomone, naujų koronaviruso atvejų kasdien sulaukiame po šimtą ir daugiau, tad, nepaisant to, kad karantino nėra, kontaktus vertėtų atidžiai skaičiuoti. Vadinasi, reikėtų gerai apsvarstyti, ar verta rizikuoti šeimos, artimųjų, senelių sveikata ir be reikalo nevaikštinėti net po parduotuves, kavines.
 
Būreliai tik ugdymo įstaigoje
Jeigu būrelį lankyti vis dėlto norisi, o ir tėvai neturi kitos galimybės saugiai palikti vaiką, kol dirba, reikėtų rinktis tik tokį papildomą ugdymą, kurį siūlo jau lankoma ugdymo įstaiga – mokykla ar darželis.
„Jeigu dailės, užsienio kalbos ar kiti užsiėmimai vyksta toje pačioje mokykloje ar darželyje ir ugdomi tik tos pačios klasės ar grupės vaikai, rizika nedidėja. Tuos kontaktus vaikas turi kasdien ir taip. Tiesa, geriau, kad tai nebūtų didelio fizinio kontakto reikalaujanti veikla. Jau net nekalbu apie dezinfekciją, asmens higieną ir patalpų vėdinimą“, - sako T.Kundrotė ir priduria, kad saugiausia, kol įmanoma veiklas vykdyti lauke ir oras tam palankus.
 
Visai kas kita, jeigu tai yra būrelis, į kurį vaikai suvažiuoja iš viso miesto. Tokius, pasak gydytojos, reikėtų tuojau pat pamiršti ir nebelankyti, turint galvoje, kad vaikai į tokius būrelius susirenka iš viso miesto. Paskaičiuokime, kiek jie turi kontaktų – šeimos narių, klasės ar darželio draugų. Pasak medikės, bent vienam vaikui atnešus koronavirusą į tokį būrelį dar pačiam nejuntant simptomų, COVID-19 gali labai greitai išplisti skirtingose šeimose ir ugdymo įstaigose, tėvų darbovietėse.
„O veiklas kūdikiams, kuriose dalyvauja ir tėvai, dvigubindami kontaktų skaičių, šį rudenį apskritai reikėtų pamiršti. Turime būti sąmoningi ir niekas mūsų neapsaugos, jei nesisaugosime patys. Joks būrelis ar užsiėmimas nėra vertas rizikos sava sveikata, kad ir kaip tėvams svarbu ugdyti sportinius ar meninius vaiko pasiekimus“, - sako T.Kundrotė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica