Vaikų būreliai per pandemiją. Lankyti ar ne?

Ringailė Gvildė
2020-10-09
Mano sūnus lanko bokso treniruotes, tačiau vis daugėjant naujų koronaviruso atvejų nežinau, ar toks popamokinis užimtumas saugus. Treniruotes lanko vaikai iš skirtingų mokyklų.
Ieva, 35 m.
Vaikų būreliai per pandemiją. Lankyti ar ne?
Jeigu būrelį lankyti vis dėlto norisi, o ir tėvai neturi kitos galimybės saugiai palikti vaiką, kol dirba, reikėtų rinktis tik tokį papildomą ugdymą, kurį siūlo jau lankoma ugdymo įstaiga – mokykla ar darželis.

Kuo mažiau socialinių kontaktų, tuo mažesnė tikimybė užsikrėsti COVID-19. Daugėjant kontaktų, didėja ir užsikrėtimo rizika. Tačiau grįžus į normalų ugdymo procesą tėvai suskubo vaikus užrašyti į naujus būrelius arba grįžti tęsti veiklos į lankytus seniau. Tačiau šeimos gydytoja Toma Kundrotė sako, kad būrelius šį rudenį galima lankyti tik su tam tikromis išlygomis.
 

Skaičiuoti kontaktus

„Jeigu tai yra didelio fizinio kontakto reikalaujantys būreliai, popamokiniai užsiėmimai, pavyzdžiui, imtynės, pramoginiai šokiai, kur kvėpuojama vos ne tiesiogiai vienas kitam į veidą – jų reikėtų atsisakyti. Jeigu tai yra sporto užsiėmimai, kurie vyksta lauke, pavyzdžiui, lengvoji atletika, futbolas, tenisas ir panašiai, kur fizinio kontakto yra labai nedaug – šiek tiek saugiau. Be to, joks vaikas, pradėjęs jausti viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus net ir negalės sportuoti. Kur jau ten pabėgiosi užgulta nosimi ar čiaudint“, - sako šeimos gydytoja Toma Kundrotė.

 
Praėjusį pavasarį koronaviruso atvejų turėjome kur kas mažiau, tačiau buvo paskelbtas visuotinis karantinas ir apribotas visas gyvenimas, uždarytos ugdymo įstaigos, taikomas darbas iš namų, buvo nerekomenduojama lankyti senelių. Dabar karantino nėra, tačiau, gydytojos nuomone, naujų koronaviruso atvejų kasdien sulaukiame po šimtą ir daugiau, tad, nepaisant to, kad karantino nėra, kontaktus vertėtų atidžiai skaičiuoti. Vadinasi, reikėtų gerai apsvarstyti, ar verta rizikuoti šeimos, artimųjų, senelių sveikata ir be reikalo nevaikštinėti net po parduotuves, kavines.
 
Būreliai tik ugdymo įstaigoje
Jeigu būrelį lankyti vis dėlto norisi, o ir tėvai neturi kitos galimybės saugiai palikti vaiką, kol dirba, reikėtų rinktis tik tokį papildomą ugdymą, kurį siūlo jau lankoma ugdymo įstaiga – mokykla ar darželis.
„Jeigu dailės, užsienio kalbos ar kiti užsiėmimai vyksta toje pačioje mokykloje ar darželyje ir ugdomi tik tos pačios klasės ar grupės vaikai, rizika nedidėja. Tuos kontaktus vaikas turi kasdien ir taip. Tiesa, geriau, kad tai nebūtų didelio fizinio kontakto reikalaujanti veikla. Jau net nekalbu apie dezinfekciją, asmens higieną ir patalpų vėdinimą“, - sako T.Kundrotė ir priduria, kad saugiausia, kol įmanoma veiklas vykdyti lauke ir oras tam palankus.
 
Visai kas kita, jeigu tai yra būrelis, į kurį vaikai suvažiuoja iš viso miesto. Tokius, pasak gydytojos, reikėtų tuojau pat pamiršti ir nebelankyti, turint galvoje, kad vaikai į tokius būrelius susirenka iš viso miesto. Paskaičiuokime, kiek jie turi kontaktų – šeimos narių, klasės ar darželio draugų. Pasak medikės, bent vienam vaikui atnešus koronavirusą į tokį būrelį dar pačiam nejuntant simptomų, COVID-19 gali labai greitai išplisti skirtingose šeimose ir ugdymo įstaigose, tėvų darbovietėse.
„O veiklas kūdikiams, kuriose dalyvauja ir tėvai, dvigubindami kontaktų skaičių, šį rudenį apskritai reikėtų pamiršti. Turime būti sąmoningi ir niekas mūsų neapsaugos, jei nesisaugosime patys. Joks būrelis ar užsiėmimas nėra vertas rizikos sava sveikata, kad ir kaip tėvams svarbu ugdyti sportinius ar meninius vaiko pasiekimus“, - sako T.Kundrotė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vedėja, vidaus ligų gydytoja Jurgita Syminienė (33 m....
  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  „Atrodė iki pilnos laimės gyvenime trūksta tik vaikelio“, - pokalbį pradeda pogimdyminę depresiją išgyvenusi Di...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

  Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
  Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Kas nepažįsta laikrodžių?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica