Vaikas vienas namuose: išeitis ar nusižengimas

Ieva Kadyšė
2023-06-08
Birželį mokyklinio amžiaus vaikams – džiaugsmas: prasideda vasaros atostogos. Tačiau jų tėvams kyla daug neraminančių dilemų, kaip atžalomis. Ne visi tėvai gali džiaugtis močiučių pagalba, ne visi gali leisti ne vieną šimtą eurų kainuojančias stovyklas, o ir šios netrunka ilgai. Kaip elgtis tokioje situacijoje, komentuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyresnioji patarėja Ugnė Klingerė.
Vaikas vienas namuose: išeitis ar nusižengimas
Tėvai geriausiai pažįsta savo vaikus, todėl, spręsdami klausimą, ar vaikas gali likti vienas namuose, pirmiausia turėtų įvertinti vaiko amžių ir brandą, žinoti individualias jo galimybes klausyti suaugusiųjų nurodymų jiems nebūnant šalia bei gebėjimus pasirūpinti savimi.

Situacija situacijai nelygi
Tiek vaikų teisių specialistai, tiek kiekvienas atžalų turintis tėtis ar mama turi sutikti, jog kiekvienas vaikas turi teisę augti saugioje, harmoningoje ir jo poreikius atitinkančioje aplinkoje. Todėl kasdienė vaiko priežiūra, auklėjimas ir rūpestis juo – neišvengiama tėvų pareiga bei atsakomybė.
 

„Tėvai geriausiai pažįsta savo vaikus, todėl, spręsdami klausimą, ar vaikas gali likti vienas namuose, pirmiausia turėtų įvertinti vaiko amžių ir brandą, žinoti individualias jo galimybes klausyti suaugusiųjų nurodymų jiems nebūnant šalia bei gebėjimus pasirūpinti savimi, įvertinti laiko intervalą, kiek vaikui būti vienam namuose yra saugu. Pavyzdžiui, vienas pradinių klasių moksleivis jau gali saugiai grįžti namo, pasišildyti maistą ir panašiai, o kitam – reikia suaugusiųjų priežiūros, nes pasirūpinti savimi dar gali būti per sudėtinga“, – komentuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyresnioji patarėja Ugnė Klingerė.

 
Vienas namuose – tik su pasirengimu
Ne kiekvienas gali pasigirti tokia prabanga, kai atostogaujančias atžalas gali palikti vyresniems vaikams, kitiems šeimos nariams ar patikimiems draugams. Vaiko teisių apsaugos specialistė primena apie opcijas, kurios kartais yra pamirštamos: Lietuvoje veikia valandines vaikų priežiūros paslaugas teikiantys centrai, dalis darželių vasaromis ir toliau teikia paslaugas, yra platformos, kurios siūlo atrinktų studentų, norinčių šiek tiek užsidirbti ir gebančių prižiūrėti jaunesnius už save asmenis, paslaugas.

 
Visgi, jeigu pagal įstatymą vaikas jau gali likti vienas namuose ir yra svarstoma tokia opcija, svarbu išsiaiškinti, ar vaikas yra tam pasirengęs. Tai išsiaiškinti padės pokalbiai su vaiku apie jo buvimą vienam, dera išsiaiškinti jo baimes, nerimą keliančias aplinkybes, taip pat gebėti vaiką nuraminti.
 
„Paliekant vaiką vieną namuose, tėvams reikėtų aptarti su juo galimas situacijas, kaip reikėtų elgtis, pavyzdžiui, įsitikinti, kad vaikas sugeba užrakinti ir atrakinti duris, atidaryti ir uždaryti langus bei, atsiradus poreikiui, ar mokės ir galės skubiai susisiekti su tėvais ar kitais suaugusiais asmenimis: močiute, seneliu, teta, o nelaimės atveju – gebės išsikviesti pagalbą“, – patarimais dalijasi U.Klingerė.
 
Pasiruošti reikia ir tėvams
Vaiko teisių specialistė, kalbėdama apie vienų atžalų palikimą namuose, primena, jog tėvai tam turi ruoštis iš anksto, o pats pasirengimas prasideda ne nuo buitinių klausimų, o nuo šilto, artimo ir pasitikėjimo vienas kitu kupinu santykiu tarp vaiko ir tėvų: „Tėvai, išeidami net ir trumpam, vaikui turėtų aiškiai įvardyti, kada, kodėl jie išeina, kada ruošiasi grįžti, nes žinojimas ir aiškumas vaikui sukuria saugumo jausmą, o ištesėtas žodis – ugdo pasitikėjimą ir atsakomybę.“
 
Specialistė sudėlioja akcentus ir kaip sutvarkyti namus, juose paliekant atžalą kelioms valandoms vieną. Dera įsitikinti, kad mažamečiui pasiekiamoje vietoje nėra paliekami aštrūs, smulkūs daiktai, verdantys ar karšti puodai, nėra priėjimo prie atvirų laiptų, balkono durų. Vaikai iš prigimties yra judrūs, smalsūs, linkę tyrinėti, todėl tėvai, norėdami sukurti saugią aplinką jiems, viską turėtų apžiūrėti vaiko akimis: ką galima pasiekti, kur užlipti, ką paimti, ką atidaryti. Šiandien yra daugybė inovatyvių priemonių, galinčių apsaugoti vaikus nuo sužalojimų ar net mirties, pavyzdžiui, elektros lizdų apsaugos, langų, durų ir stalčių fiksatoriai, kampų apsaugos, laiptų ar židinių tvorelės.
 
Į pagalbą – technologijos

Atlikus parengiamuosius darbus, kaip pokalbiai su vaiku, tinkamo, pasitikėjimą keliančio ir atsakomybę ugdančio elgesio demonstravimas, saugios buities užtikrinimas, ateina laikas vaikui likti vienam. Kad pirmi kartai būtų kiek įmanoma lengvesni, tiek atžalai, tiek ir tėvams naudinga sukurti saugų emocinį foną, kuriame vaikas nejaustų baimės likti vienas, pasitikėtų savimi, neabejotų, kad kilus sunkumams su jais susitvarkys ir gebės nusiraminti.
 
Tam, kaip teigia Vaiko teisių apsaugos specialistė, gali pasitarnauti išmaniosios technologijos. „Tėvai gali bendrauti su vaiku mobiliuoju ryšiu ar įvairiomis programėlėmis, kurios leidžia palaikyti vaizdo ryšį, žinoti, kaip jam sekasi būti namuose. Derėtų iš anksto aptarti ir situaciją, kaip vaikas turėtų elgtis, jeigu vienas iš tėvų neatsiliepia telefonu bei susitarti, po kiek laiko ir kiek kartų jis gali bandyti skambinti vėl“, – komentuoja U.Klingerė.
 
Ji taip pat primena, kad yra svarbios ir prevencijos priemonės, galinčios apsaugoti vaiką nuo nelaimingų atsitikimų tiek namuose, tiek viešumoje, kai tėvų nėra šalia. Tai – kasdienis vaikų mokymas, nuoširdūs pokalbiai šeimoje ir tarpusavio ryšio kūrimas, kuriame vyrauja abipusis atvirumas ir pasitikėjimas. Jei tėvai nuo mažens kalbės su vaikais apie saugų elgesį, saugumą, primins jiems, kad būtų atsargūs, parodys galinčius grėsti pavojus, paaiškins apie galimas neapdairaus ir neatsakingo elgesio pasekmes – vaikas ilgainiui elgsis atsakingai ir saugiai. 
 

Ką numato įstatymai?
Tėvų pareiga pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų ar vaikas su negalia, atsižvelgus į jo specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių nei 14 metų asmenų priežiūros;
 
Palikimu be priežiūros nelaikomas trumpalaikis (iki 15 min. trukmės) vaiko iki 6 metų palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus asmenimis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs pasirūpinti jaunesniu.

 
Verta žinoti
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje.
 
Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...
    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris