Tūkstantmečio kartai santuoka – galimybė, o ne būtinybė

www.lsveikata.lt
2018-10-29
Mileniumai, arba vadinamoji tūkstantmečio karta (gimę 1982-2004 m.), kitaip nei jų močiutės ir seneliai labiau rūpinasi savo poreikiais, tikslais, finansiniu gyvenimo pagrindu. Šios kartos atstovai vis labiau abejoja santuoka, tad nenuostabu, kad šeimos nesukuria tris kartus dažniau nei jų seneliai.
Tūkstantmečio kartai santuoka – galimybė, o ne būtinybė
Anot šeimos santykių ekspertų, pirmą kartą žmonijos istorijoje Y kartos atstovams santuoka tampa vienu iš galimų variantų, o ne būtinybe.

Pirmiausia - savi poreikiai ir vertybės
Dauguma mileniumų itin rūpinasi karjera ir finansine gerove. Jie stengiasi realizuoti save politikoje, švietime ar religijoje. „Aš neskubu kurti šeimos, nes noriu rasti savo vietą po saule“, - sako viena organizacijos už moterų teises įkūrėjų Nekpen Osiuan. Moteriai – 32-eji, ištekėti ji planuoja vyresniame amžiuje. Nekpen tikisi sutikti vyrą, kurio vertybės ir požiūris į šeimos santykius sutaps su josios. O dabar, tikina moteris, ji bando išsiaiškinti, ar jos vadybiniai ir finansiniai tikslai derės su žmonos bei mamos vaidmenimis.
 
Pasak šeimos santykių ekspertų, pasikeitęs moters vaidmuo visuomenėje taip pat turi įtakos, kad šeimos kuriamos vis vėlesniame amžiuje. Šiuolaikinės merginos stengiasi gauti išsilavinimą, darbą, išnaudoti kitas galimybes, kurių tokiame amžiuje neturėjo jų močiutės.

„Manau, kad mileniumai atidėlioja santuoką, nes šiandien moterys turi daug platesnį pasirinkimą, - sako psichologė, santykių ekspertė Dženifer Rods. – Jos susikoncentruoja į karjerą, pasinaudoja galimybe užšaldyti kiaušialąstes ar kitas technologijas, kad „nusipirktų laiko“. Santykiai joms tampa prabanga, todėl partnerį jos renkasi itin apdairiai.“
 
Šiuolaikinei moteriai daug labiau nei finansinis rūpi emocinis partnerio palaikymas. Gottmano instituto emocinio intelekto tyrėjai įrodė: vyrai, turintys aukštesnį emocinį intelektą, santuokoje yra laimingesni. Ekspertai teigia, kad empatijos, supratimo, kito žmogaus požiūrio toleravimo galima išmokti – tai ne prigimtinės savybės.
 
Abejoja santuoka 
Kai kurie tūkstantmečio kartos atstovai vis garsiau išsako abejones dėl santuokos institucijos. Galbūt jie tapo tėvų skyrybų liudininkai arba nenori su kitu žmogumi saistytis juridiniais ir ekonominiais saitais. Dž.Rods nuomone, vengimas įteisinti santykius – tai galimybė įveikti neteisingo pasirinkimo baimę.
Atidėliodami santuoką Y kartos žmonės dažniausiai turi patirties ne su vienu partneriu, kol išsirenka tą vienintelį. Tokiu būdu šiuolaikinis jaunimas santuokos subtilybes ima pažinti būdami kitose starto pozicijoje nei jų tėvai ar seneliai. Tuokiasi tik suvokę, ko jiems reikia, kad būtų laimingi, lygybės siekia ne tik darbinėje veikloje, bet ir buities rūpesčiuose.
 
Istoriškai susiklostė, kad santuoka ilgą laiką buvo juridine, ekonomine, religine ir socialine institucija. Žmonės tuokėsi, idant suvienytų turtus, gautų sutuoktinio šeimos palaikymą, užimtų tam tikrą padėtį visuomenėje, išpildytų religinius ir kultūrinius aplinkinių reikalavimus. Šiuolaikinis jaunimas nepasiduoda tokiam spaudimui. Jie skelbia, kad santykiai – absoliučiai asmeninis reikalas. Jeigu kuria šeimą, tą daro iš meilės ir emocinio prisirišimo. Visuomenės nuomonė tikrai nebėra svarbi priimant sprendimą tuoktis.
 

Siekia pažinti save
Atidėdami santuoką vėlesniam laikui, mileniumai sukaupia daugiau gyvenimiškos patirties. Pavyzdžiui, profesinėje srityje jie siekia karjeros ir finansinės nepriklausomybės. Jie aiškinasi savo interesų lauką, vertybes ir yra įsitikinę, kad tai - neginčijama jų teisė. Dėl to tūkstantmečio kartos atstovai tuokiasi būdami gerokai brandesnės asmenybės, turinčios stabilų finansinį pagrindą, profesinę sėkmę, emocinį brandumą.
Y kartai tai – teisingas pasirinkimas, mat jiems nei sukurti santuoką svarbiau išsiaiškinti gyvenimo tikslus ir vertybes.
Mileniumai ne tik pakeitė šeimos sukūrimo laiką, bet ir jos svarbą žmogaus gyvenime.

 

Tai įdomu
Apklausos rodo, kad Y kartos atstovai šeimą kuria vyresniame amžiuje dėl kelių priežasčių:
29 proc. jaučiasi nepasiruošę to daryti dėl finansinių galimybių;
26 proc. neranda tinkamo žmogaus;
26 proc. jaučiasi per jauni saistyti gyvenimą su kitu žmogumi.
Tokia statistika, anot ekspertų, rodo kultūrinį postūmį. Pirmą kartą žmonijos istorijoje santuoka tampa vienu iš galimų variantų, o ne būtinybe.


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Kauno klinikos pirmosios Baltijos šalyse pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su technologijų ir inovacijų mi...
  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Šalies vaistininkams jau nuo kovo pirmos dienos bus leista skiepyti klientus. Tiesa, naujos atsakomybės galės imtis ne visi...
  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kai išeina „eterio milžinai“

  Kai prieš 11 metų šis amerikietis vedė paskutinę „Larry King Live“ laidoje prezidentas Barakas Obama pavadino jį „vienu iš eterio milžinų“. Larry Kingas (1933-2021) toks buvo. Nesvarbu, ar kalbėjosi su JAV prezidentu, užsienio lyderiu, garsenybe, skandalų kamuojamu asmeniu arba bet kuriuo ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica