Sula: medžių dovana mums

Aida Žemaitytė
2018-04-19
Kai bent savaitę kaitriai pašildo pavasario saulė, o vis dar pliki medžiai ima ruoštis naujam gyvybės etapui, tinkamas metas leisti sulą. Po žiemos atgyjančių medžių šaknimis, kamienu aukštyn sprogstančių pumpurų link ima kilti sula. Gausų mineralų ir cukraus gėrimą nuo seno geriame, naudojame gamindami patiekalus ir net gydymui.
Sula: medžių dovana mums
Sulą galima rinkti iš visų paaugusių beržų, klevų, tačiau patariama vengti medžių, augančių šalia judraus kelio, šalikelėse ar palaukėse, kurios tręšiamos įvairiais chemikalais.

Saldu, bet sveika

„Rimčiausia priežastis gerti sulą – mažesnis noras valgyti. Kodėl taip yra? Suloje esanti natūrali medžiaga ksilitolis ypatinga tuo, kad turi daug žemesnį glikemijos indeksą nei paprastas cukrus ar vaisių gliukozė, kurios gausu citrusinių vaisių sultyse. Ksilitolis netgi naudojamas maisto pramonėje kaip saldiklis. Jis tinka ir sergantiems diabetu, ir turintiems antsvorio. Paprastose sultyse daug gliukozės, galinčios pakelti cukraus kiekį kraujyje, padidinti riziką nutukti. Beržų sula tokio efekto neturi“, – sako sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta.

 
„Sulą naudingiausia gerti šviežią, nes pirmomis valandomis, dienomis joje gausiausia vertingų mineralinių medžiagų. Tačiau jeigu turimo kiekio negalite išgerti iš karto, sulą laikykite šaldytuve, sandariame inde ir būtinai suvartokite per dvi tris dienas. Sula greitai rūgsta. Jei mėgstate tokią, raugintą, pakaitintą ir tinkamai užkonservuotą sulą galima gerti ir keletą mėnesių“, – pataria A.Sujeta.
O geriausia sulą rinkti į stiklinį indą, nes dėl cheminių medžiagų, iš kurių gaminami plastikiniai indai, sula gali įgauti specifinį skonį. 
 

Inkstams, kepenims, tulžiai, odai
„Bene didžiausia beržų sulos nauda – kepenų detoksikavimui, nes joje yra vario, geležies, chromo, mangano, cinko, natrio, magnio, kalcio, kalio ir 1-2 proc. cukraus. Beržų suloje esantys saponinai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, „suriša“ tulžies sekretą ir neleidžia pasisavinti cholesterolio“, – dalijasi žiniomis sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas. Jis priduria, kad inkstams beržų sula naudinga tuo, jog efektyviai pašalina druskas, šlapimo rūgšties, fosfatų, amoniako perteklių kartu su šlapimu. Tai padeda detoksikuoti organizmą, o taip pat, jei tai aktualu – sumažina svorį.
 
Kaip kitą rimtą priežastį gerti sulą pašnekovas įvardija jos gebėjimą suaktyvinti tulžies pūslės veiklą, stimuliuoti seilių išsiskyrimą.
Svajojantiems apie skaistesnę odą, sula taip pat pagelbės. Ją galima naudoti kaip veido prausiklį, jei norite sumažinti spuogelių, bėrimų, sušvelninti laisvųjų radikalų žalą odai. Sula turi priešuždegiminį poveikį bei padeda atsinaujinti odos ląstelėms.
 
Ne tik atsigerti
Ne mažiau vitaminų ir mineralinių medžiagų yra klevų suloje: fruktozės, stabilizuojančios cukraus kiekį kraujyje, smaližiams sumažinančios saldumynų potraukį. Arbatinis šaukštelis klevų sulos gali pakeisti lygiai tokį patį kiekį cukraus. Taigi, sula tiks ir į rytinės kavos ar arbatos puodelį.
Beržų sulą galima maišyti su įvairių vaisių ir daržovių sultimis ar užpilti ant įvairių vaistinių augalų (jonažolių, takažolių, erškėtuogių, mėtų, melisų ir kt.) – vaistinės jų savybės sustiprina gydomąjį beržų sulos poveikį.


Tarp kitko

Ksilitolį, kuris yra suloje, rekomenduoja ir stomatologai, nes jis stabdo rūgščių poveikį dantims, saugo dantų emalį, naikina burnos mikrobus. Dar daugiau – ksilitolis įeina į kai kurių dantų pastų ir kramtomųjų gumų sudėtį.

 
Svarbu
Gamtininkai prašo negręžti plonesnio nei 20 centimetrų medžio. Skylės, skirtos sulai ištekėti, skersmuo turi būti apie 2 cm. Jei gręžiate kelias skylutes, tarpas tarp jų turėtų siekti bent 10 centimetrų. Reikėtų gręžti maždaug metro aukštyje, tačiau negiliai – į medieną gręžiama iki 4 centimetrų. Jei kasmet sulą tekinsite iš to paties medžio, nuskriausite jį.
Sulą galima rinkti iš visų paaugusių beržų, klevų, tačiau patariama vengti medžių, augančių šalia judraus kelio, šalikelėse ar palaukėse, kurios tręšiamos įvairiais chemikalais.


Kisielius „Sula“
Reikės:
2 l beržo ar klevo sulos,
2-3 šaukštai medaus,
2 šaukštai bulvių krakmolo,
tarkuotos citrinos ar apelsino žievelės,
burokėlių rūgštymo spalvai.
 
Sulą užvirinkite, sudėkite medų ir krakmolą, išmaišytą šaltoje suloje, ir vėl viską užvirinkite. Įdėkite prieskonius (citrinos ar apelsino žievelės), įpilkite burokėlių rūgštymo ir išmaišykite.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica