Stresas vaikystėje atsiliepia ir ateityje

Aigustė Tavoraitė
2017-02-06
 Vaikystėje patirtas smurtas ir per dideli reikalavimai nepraeina be pėdsakų. Tokie žmonės dažniau rizikuoja sirgti širdies ligomis, nutukimu ir net vėžiu.
Stresas vaikystėje atsiliepia ir ateityje
Paaiškėjo, kad tėvų griežtas elgesys irgi susijęs su jų atžalų rimtomis ligomis. Namuose prievartą patirdavę vaikai 1,7 karto dažniau sirgo vėžiu, 1,3 karto – širdies ligomis, 1,6 karto – astma.

Dažniau serga pirmagimiai 
Tvirtinama, kad pirmasis šeimos vaikas būna protingesnis nei jo vėlesni seserys ir broliai. Tačiau Teksaso universiteto Ostine (JAV) mokslininkai paskelbė, kad pirmagimių sveikata dažniausiai būna blogesnė. Tyrėjai beveik 25 metus stebėjo 400 tūkst. norvegų sveikatą. Buvo nustatyta, kad pirmagimiai dažniau turi problemų su antsvoriu, aukštu kraujospūdžiu ir trigliceridų koncentracija.      
 

Daroma prielaida, kad daugeliu atveju tai gali būti susiję ir su vaikystėje patirtu stresu dėl nepatyrusių tėvų aukštai iškeltos lūkesčių kartelės. Svarstoma ir apie pirmajam vaisiui tenkančio maisto medžiagų, gyvenimo būdo įtaką ir kt.

Pirmagimiai palyginus su penktaisiais vaikais 7 proc. dažniau serga širdies ligomis, 5 proc. dažniau gydosi dėl nutukimo. Tačiau tokios atžalos atsigriebia kitose srityse – 13 proc. rečiau pradeda rūkyti, turi stipresnę psichiką, kuri leidžia siekti geresnės karjeros. Pirmagimiai tampa gerais ir teisingais vadovais. Be to, jie sukuria laimingas šeimas ir rečiau išsiskiria. Plačiau apie tyrimą rašoma žurnale „Economics and Human Biology“.
 
Smurtas paskatina ligas
Plimuto universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai yra nustatę dar vieną streso poveikį vaikų sveikatai. Jie nurodė, kad atžalos, kuriuos tėvai muša ir nesivaržo ant jų išlieti savo pyktį, bręsdami dažniau serga vėžiu, širdies ligomis ir astma.
 
Eksperimente, kuris vyko Saudo Arabijoje, dalyvavo 700 savanorių. Iš jų 250 asmenys buvo sveiki, 150 žmonių sirgo kvėpavimo, širdies ir onkologinėmis ligomis, o likusieji turėjo mažų sveikatos sutrikimų. Visi dalyviai buvo išklausinėti dėl vaikystėje patirtų bausmių.

 
Paaiškėjo, kad tėvų griežtas elgesys irgi susijęs su jų atžalų rimtomis ligomis. Namuose prievartą patirdavę vaikai 1,7 karto dažniau sirgo vėžiu, 1,3 karto – širdies ligomis, 1,6 karto – astma.
Mokslininkai pabrėžė, kad jų tyrimas papildė daugybę įrodymų, jog kūno bausmės ir grubus ugdymas sukelia vaikui didžiulį stresą. O tai ateityje atsiliepia žmogaus sveikatai. Apie tai plačiau skelbė „Journal of Behavioural Medicine“.


Svarbu
Tai, kad tėvų taikomi smurtiniai auklėjimo metodai kelia pavojų vaiko sveikatai, yra nustatę ir Kalifornijos universiteto (JAV) specialistai. Manoma, kad smurtas neigimai paveikia ne tik psichinę atžalos sveikatą, bet ir DNR gamybą. Tai atsiliepia visų organų veiklai.
Beje, mokslininkai jau seniai yra nustatę, kad užaugę streso kupinoje aplinkoje vaikai patys vėliau nevengia plūstis ir smurtauti. Atžalos sveikatai gali pakenkti ir tai, jei jo motina nėštumo metu išgyvena stresą.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris