Stebuklinga imunitetą stiprinanti mikstūra – tik iliuzija

www.lsveikata.lt
2020-03-20
Pastarosiomis dienomis kaip niekad susirūpinę imuniteto stiprinimu verčiame užrašų knygutės puslapius, naršome interneto platybėse, skambiname močiutėms klausti liaudiškų receptų. Kaipgi sustiprinti imunitetą, kad šis turėtų pakankamai jėgų kovoti su virusais? Gydytojai dietologai sako stebuklingos mikstūros nėra. Imunitetą palaikyti viso labo gali padėti nuoseklus sveikas gyvenimo būdas.
Stebuklinga imunitetą stiprinanti mikstūra – tik iliuzija
Kokteilių nauda yra smarkiai pervertinta. Tai nėra, kaip dažnai manoma labai koncentruotas vitaminų ir mineralų šaltinis. Turime dantis, todėl turėtume vaisius, uogas ir daržoves valgyti patys, netrinant jų į skystą pavidalą“, - sako gydytoja dietologė Žana Antonova.

Laikykitės higienos nuoseklumo
Pastarosiomis dienomis griebiamasi ieškoti kokteilių receptų, iš salierų spausti sultis, į sriubą berti daugiau česnako, parduotuvėje į krepšelį įsimesti imbiero, citrinos. Neva taip koronavirusui bus šakės. Gydytoja dietologė Žana Antonova siūlo nepersistengti. Stebuklinga imunitetą stiprinanti mikstūra tėra iliuzija.
 

„Visokie sveikatingi kokteiliai, yra labiau iš serijos „viena bobutė pasakė“. Mes kiekvienas turime individualią imuninę sistemą, todėl papildomai jos specialiomis priemonėmis stiprinti nepavyks. Kokį imunitetą turime, tokį turime, tačiau galime pasistengti, kad jis nenusilptų“, - aiškina dietologė Žana Antonova.

 
Anot jos, sveikatai palankūs mitybos įpročiai galioja visomis gyvenimo sąlygomis ir visais metų laikais – nepriklausomai, už lango žiema ar vasara. Kasdien turime gauti per keturiasdešimt įvairių maistinių medžiagų, todėl turime jų kiekį užtikrinti kasdien į mitybos racioną įtraukdami visas maisto grupes.

„Žmonės dažniausiai ima rūpintis sveikata tada, kai ji sušlubuoja, tačiau turime siekti, kad problemų neišsivystytų – galvoti apie ligų profilaktiką. Apsisaugoti nuo virusinių ligų galima ne tik paisydami sveikos mitybos įpročių, bet ir laikydamiesi elementarių higienos taisyklių“, - teigia gydytoja.
Nors plautis rankas pastarosiomis savaitėmis ėmėme, matyt, kone dvigubai dažniau nei įprastai, Ž. Antonova primena, kad drėgnas patalpų valymas, buvimas gryname ore, fizinis aktyvumas, tinkamas miego ir poilsio režimas taip pat prisideda prie imuniteto palaikymo.
 
Rinkitės sezoninį maistą
Vis dėlto užtikrinus kasdienę higieną ir susikoncertavus į mitybos racioną, kuris gali padėti palaikyti imuninę sistemą, Ž.Antonova siūlo didžiausią dėmesį skirti sezoniniams vaisiams ir daržovėms. Tegu vasarą augantys agurkai ir pomidorai šiandien užleidžia pirmenybę šakniavaisiams.
„Rinkitės burokėlius, morkas, bulves, batatas, salierus, pastarnokus, taip pat kopūstus, moliūgus – pasirinkimo turime tikrai daug“, - vardija dietologė.
Taip pat specialistė primena, kad dabar pats metas pasisėti ant palangės prieskoninių žolelių – krapų, petražolių, svogūnų laiškelių. Mat juose vitaminų ir mineralų kiekis ypač gausus, o kasdien prieskoninių žolelių suvartoti užtenka labai po nedaug.
 
Tiesa, pasiruošusiems iš išvardintų gėrybių miksuotis sveikatingą kokteilį, Ž.Antovova apie juos atsiliepia su šypsniu.
„Kokteilių nauda yra smarkiai pervertinta. Tai nėra, kaip dažnai manoma koncentruotas vitaminų ir mineralų šaltinis. Turime dantis, todėl turėtume vaisius, uogas ir daržoves valgyti patys, netrinant jų į skystą pavidalą. Kokteiliai yra išeitis ligos, dėl kurios negalima kramtyti, atveju, taip pat turintiems problemų su dantimis, jų netekus. Taigi pirmiausiai maistines medžiagas organizmui turime užtikrinti ne trinto maisto sąskaita“, - sako gydytoja.

 
Kaupkite D vitamino atsargas
Nors specialistai jau seniai išaiškino sintetinių vitaminų ir papildų naudą, esą jais per daug nesižavėti ir stengtis jų gauti su kasdieniu maistu, Ž. Anotonova sako vartoti papildomai turėtume tik vitaminą D. Mat šio su maistu gauname nepakankamai. Tuo tarpu gyvendami šiaurės zonoje ir nelepinami saulėtomis dienomis organizmas negali užtikrinti šio vitamino gamybos.
„Vitaminas D yra vienas svarbesnių organizmo imuninės sistemos palaikymo dalių. Trūkstant jo dažniausiai sergama viršutinėmis kvėpavimo sistemos ligomis“, - atkreipia dėmesį gydytoja Ž.Antonova.


 
Verta žinoti
Ridikuose gausu geležies, kalio, natrio, B ir C vitaminų Ypač tinka įvairioms salotoms. Turintiems silpnesnį skrandį šie bus virškinami lengviau, jei prieš vartodami juos perpilsite karštu vandeniu. Taip dings jų aitrumas.
Morkose gausu karotino, vitaminų C, B, B2, B6, PP, E, K ir mineralinių medžiagų - kalio, natrio, kalcio, fosforo, magnio, jodo. Specialistai siūlo šias daržoves valgyti šviežias, kuo mažiau apdorotas. Verta įsidėmėti, kad daugiausia vitaminų yra morkos paviršiuje, todėl reikėtų stengtis ne skusti, o tik kruopščiai nuplauti, jei odelė dar plona.
 
Ridikėliuose vitamino C yra ne mažiau nei citrinoje. Jie ypač naudingi žarnyno veiklai, kadangi valo virškinimo traktą – padeda pašalinti žarnyne susikaupusias kenksmingas medžiagas.
Švieži burokėliai padeda pasisavinti gyvūninės kilmės baltymus, juose esantis cholinas gerina kraujotaką ir apsaugo nuo per didelio cholesterolio kiekio. Burokėlių ląsteliena ir organinės rūgštys skatina žarnyno veiklą, gerina virškinimą.


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica