Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

Ieva Navarauskaitė
2020-09-18
Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.
Saugo nuo viruso, bet kenkia odai
Kosmetologai pataria: jeigu turite apsauginę veido kaukę dėvėti ilgai, geriau nenaudokite makiažo, idant išvengtumėte aknės atsiradimo.

Kaukių dėvėjimas sukelia aknę?

Maskne – dermatologijos ir kosmetologijos srityje paplitęs terminas, kuris apibūdina odos būklės pakitimus (uždegiminius ir neuždegiminius spuogus). Jiems įtakos turi ilgalaikis veido apsauginių priemonių dėvėjimas. Dėvint kaukę juntama nuolatinė odos mechaninė trintis, kvėpavimo bei prakaitavimo metu atsiranda palanki drėgna terpė mikroorganizmams veistis. Neretai prie odos būklės pakitimų prisideda ir higienos stoka, kai vienkartinė kaukė nekeičiama ilgą laiką ar nepasirūpinama daugkartinio naudojimo kaukės tinkama higiena“, - teigia kosmetologė Akvilė Martinkutė.

 
Masknės sukeltus spuogus ji rekomenduoja tepti produktais, kurie sudėtyje turi biologiškai aktyvių medžiagų: cinko, ichtiolo, AHA-BHA rūgšties, benzoilo peroksido, retinolio, niacinamido. Tačiau saugiausia šiuos produktus naudoti vakare, kuomet kaukė nebedėvima. Tinkama odos priežiūra gali sumažinti masknės žalą odai, tačiau pastebėjus, kad problema niekur nedingsta ar net ūmėja, būtina kreiptis į specialistą.  
Aknė – ne vienintelė problema, kurią paskatina dažnas kaukių dėvėjimas. Pacientai skundžiasi ir folikulitu (plauko maišelio uždegimas), alerginiu kontaktiniu dermatitu (odos uždegimas sukeltas išorinių dirgiklių), seborėjiniu dermatitu (padidėjusi riebalų sekrecija, paraudusi ir sudirgusi oda) bei rožine (lėtinė odos būklė, kuriai būdingas raudonis).

 
Mažiau makiažo – daugiau priežiūros
Kad būtų išvengta kaukės dėvėjimo sukeltų pasekmių, vienas svarbiausių žingsnių – tinkama jos priežiūra. Pasak specialistės, vienkartinio naudojimo kaukes reikėtų keisti kas 2-3 valandas, kadangi ilgiau dėvimoje pradeda kauptis virusai ir bakterijos. Daugkartinio naudojimo kaukėms – svarbiausias nuolatinis skalbimas.
Kosmetologė ragina nepamiršti nuolat plauti veido odą. Svarbu rinktis švelnų prausiklį, kuris sudėtyje neturi jokių kvapų, konservantų, druskų ir kitų ingredientų, galinčių pabloginti ir taip problematiškos odos būklę.
 
Taip pat labai svarbu nuolat drėkinti odą bei atsisakyti makiažo. „Aliejai ir silikonai esantys makiažo pagrindo sudėtyje ūmina bėrimus, todėl odai sunku kvėpuoti, o kai dar papildomai dėvima ir kaukė, trinka jos fiziologinės funkcijos. Ilgainiui atsiranda bėrimas ir odos dirginimas“, - sako kosmetologė.

Specialistė ragina rinktis tokiąkaukę, kuri tiktų jūsų odai bei būtų kuo natūralesnės sudėties. 

 
Verta žinoti
Geriausia veido odą drėkinti su produktais, turinčiais hialurono rūgšties, šlapalo ir keramidų. Atsisakykite veido kremų, kuriuose gausu kvapų ir įprastų kontaktinių alergenų.
Kiek įmanoma, venkite per didelio makiažo kiekio.
Geriausia naudoti apsaugines veido kaukes, kurios pagamintos iš švelnesnių audinių – neopreno ar medvilnės.
Daugkartinio naudojimo kaukes patartina skalbti po kiekvieno panaudojimo: mirkyti šiltame muiluotame vandenyje, tuomet plauti po tekančiu vandeniu ir papildomai dezinfekuoti (arba plauti skalbimo mašinoje, ne žemesnėje negu 70 laipsnių temperatūroje). Rekomenduojama, kad muilas ar skalbimo milteliai būtų be kvapų, išskalbtą kaukę siūloma papildomai išlyginti.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica