„Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina visas šalis išlikti budrias dėl įvežtinės poliomielito rizikos, vykdyti epidemiologinę priežiūrą bei stiprinti laboratorinę diagnostiką ir kontrolę“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Balaišienė.
„Poliomielitas yra neišgydoma liga. Nuo jo apsaugo tik skiepai. Žmonės įgyja imunitetą pasiskiepiję arba persirgę šia liga. Be vaikų skiepijimo pagal skiepų kalendorių nuo poliomielito rekomenduojama pasiskiepyti visiems keliautojams, vykstantiems į poliomielito paveiktas vietoves“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Balaišienė.
Rizika užsikrėsti nedingo
Varšuvos nuotekose aptikus poliomielito virusą vietinės ligoninės suskubo skiepyti gyventojus. Didžiausias dėmesys buvo skirtas jaunesniems nei 19 metų asmenims.
Šios ligos atsiradimo Lietuvoje galimybė nėra atmetama, nors rizika ir nedidelė.
„Kol poliomielito viruso cirkuliacija pasaulyje nėra sustabdyta, dėl vakcinacijos apimčių mažėjimo išlieka įvežtinių poliomielito atvejų ir viruso plitimo rizika. Tad jei yra bent vienas poliomielito židinys pasaulyje, ligos virusai gali atkeliauti bet kur. PSO ragina visas šalis išlikti budriomis dėl įvežtinės poliomielito rizikos, vykdyti epidemiologinę priežiūrą bei stiprinti laboratorinę diagnostiką ir kontrolę“, – sakė L.Balaišienė.
PSO duomenimis, laukinio poliomielito viruso sukeltos ligos vis dar registruojamos dviejose endeminėse poliomielito teritorijose, esančiose pietryčių Azijos regione – Afganistano ir Pakistano Islamo Respublikose. 2002 m. Europos regionas paskelbtas kaip laisvas nuo poliomielito sukėlėjo.
Nuo Europos regiono, tarp jų ir Lietuvos, paskelbimo laisvu nuo poliomielito, viruso perdavimo atvejų regione neužregistruota. Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) atliekami atvirųjų vandens telkinių iš gyvenamosios aplinkos nutekamųjų vandenų išleidimo vietos ir nutekamųjų vandenų iš valymo įrenginių vandens ėminių tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar yra įvežtinio laukinio poliomielito viruso cirkuliavimo galimybė.
„Remiantis PSO rekomendacijomis, asmenims, keliaujantiems į poliomielito endemines šalis, teikiama informacija dėl profilaktinių skiepijimų nuo poliomielito. Vykdoma aktyvi ūmių vangių paralyžių, enterovirusinių infekcijų, neaiškios kilmės meningoencefalitų klinikinė, epidemiologinė ir laboratorinė priežiūra. Iš asmenų, kuriems įtariamas poliomielitas ar ūmus vangus paralyžius, imami du fekalijų ėminiai, išlaikant 24-48 val. laikotarpį tarp ėminių ėmimo, ir siunčiami į NVSPL atlikti tyrimų“, – aiškino vyriausioji specialistė.
Reikalingi skiepai
Tiriami į Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos Užsieniečių registracijos centre atvykę asmenys dėl poliomielito ir enterovirusinių infekcijų, tikrinamos ir vertinamos čia gyvenančių vaikų iki 15 m. amžiaus skiepų nuo poliomielito apimtys. Veiksniai, skatinantys poliomielito plitimą, yra didelis gyventojų tankis, prasta sveikatos priežiūros infrastruktūra, tinkamų sanitarinių sąlygų stoka, didelis viduriavimą sukeliančių ligų paplitimas bei mažos skiepijimo aprėptys. Siekiant mažinti poliomielito viruso plitimą, svarbus yra švaraus geriamojo vandens tiekimas, geri higienos įpročiai bei sanitarinės sąlygos.
Vis dėlto vakcinacija yra efektyviausia priemonė, apsauganti vaikus ir visuomenę nuo poliomielito.
„Skiepai ne tik saugo asmenį, bet ir padeda išlaikyti kolektyvinį imunitetą bendruomenėje. Kad Lietuvoje neatsirastų vietinių poliomielito atvejų, nuo šios ligos turi būti paskiepyta daugiau nei 90 proc. žmonių, taip pat turime užtikrinti imigrantų iš endeminių šalių bei vietinių gyventojų, vykstančių į endemines teritorijas, skiepijimą“, – teigė L.Balaišienė.
Pagal šiuo metu galiojantį Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo poliomielito skiepijami 2, 4, 6, 18 mėnesių ir 6-7 metų amžiaus vaikai. Kad susidarytų pakankamas imunitetas, yra reikalingos penkios šios vakcinos dozės.
„Poliomielito virusas gana atsparus išorinėje aplinkoje, ilgai išlieka gyvybingas vandenyje. Liga lengvai perduodama nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per užsikrėtusio žmogaus fekalijomis užterštas rankas, indus, maistą ir vandenį, taip pat oro lašeliniu būdu nuo užsikrėtusio žmogaus, ypač vietovėse, kuriose prastos sanitarinės sąlygos. Virusas dauginasi žmogaus žarnyne, iš kur gali patekti į nervų sistemą ir sukelti paralyžių. Didžiausias virusų kiekis išmatose būna pirmomis dienomis, o viruso išskyrimas gali trukti 3-6 savaites ar ilgiau“, - atkreipė dėmesį NVSC specialistė.
Plinta ir atliekose
L.Balaišienė priminė, kad poliomielito virusu užsikrėtę asmenys virusą išskiria su išmatomis: „Nuotekų mėginiai, kurių pagrindą sudaro vanduo iš mūsų kanalizacijos sistemos, surenka ir apdoroja į tualetą nuleidžiamas išmatas. Todėl nuotekų priežiūra yra labai svarbi, nustatant poliovirusą tiek tarp besimptomių, tiek tarp simptomų turinčių žmonių.“
Lietuvos gyventojams į šią ligą nereikėtų numoti ranka – užsikrėtus gali laukti skaudžios pasekmės.
„Poliomielitas yra itin užkrečiama virusinė liga, sukelianti įvairių raumenų paralyžius. Ja serga tik žmonės. Infekcijos šaltinis – poliomielito virusu užsikrėtę asmenys. Ligos inkubacinis periodas trunka 3-35 dienas, dažniausiai 7-14 dienų. Liga prasideda ūmiai, simptomai gali būti panašūs į respiracinę infekciją: karščiavimas, galvos skausmas, bendras silpnumas“, – pasakojo L.Balaišienė.
Ligai progresuojant kyla antroji banga, kuri pasireiškia paralyžiais – ši forma diagnozuojama tik 1 proc. visų užsikrėtusių asmenų.
„Paralyžiai dažniausiai nesimetriški, dažniau pažeidžiami kojų nei rankų raumenys ir stambūs raumenys dažniau negu smulkūs. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių. Neretai raumenų funkcija visiškai neatkuriama. Gana dažnai poliomielito virusinė infekcija būna besimptomė. Tokie asmenys aplinkiniams ypač pavojingi, nes jiems nė neįtariant virusas dideliais kiekiais išsiskiria su išmatomis“, – teigė specialistė.
1 iš 200 užsikrėtimo atvejų sukelia negrįžtamą paralyžių (dažniausiai kojų). Iš paralyžiuotųjų 5-10 proc. miršta dėl kvėpavimo raumenų paralyžiaus, o dviem trečdaliams pasireiškia nuolatinis silpnumas. Retais atvejais poliomielitas gali sukelti galvos smegenų uždegimą. Persirgusieji poliomielitu visą gyvenimą turi didesnio ar mažesnio laipsnio sveikatos sutrikimų. Poliomielito sukeltas nuolatinis paralyžius yra negrįžtamas.
„Poliomielitas yra neišgydoma liga. Nuo jo apsaugo tik skiepai. Žmonės įgyja imunitetą pasiskiepiję arba persirgę šia liga. Be vaikų skiepijimo pagal skiepų kalendorių nuo poliomielito rekomenduojama pasiskiepyti visiems keliautojams, vykstantiems į poliomielito paveiktas vietoves“, – sakė pašnekovė.
Poliomielito plitimą taip pat padeda mažinti švaraus geriamojo vandens tiekimas, higienos įpročių bei sanitarinių sąlygų gerinimas.
Skaičiai
NVSC duomenimis, skiepijimo nuo poliomielito (1 m. amžiaus vaikų) apimtys 2023 m. išliko ne mažesnės nei 90 proc. (90,13 proc.), tačiau matoma mažėjimo tendencija: 2019 m. – 92,12 proc.; 2020 m. – 91,35 proc.; 2021 m. – 90,05 proc.; 2022 m. – 90 proc.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!