Relakso, bet ne jodo

Greta Vanagienė
2019-07-25
Vykstančius prie jūros semtis jodo atsargų nuvilsime, – anot šeimos gydytojos Jolantos Vyšniauskienės, kvėpuodami pajūrio oru visų organizmui reikalingų jo atsargų nepapildysime. Tačiau pajūris padės atsipalaiduoti, pastiprins imunitetą.
Relakso, bet ne jodo
Kvėpuodami pajūrio oru visų jodo atsargų, reikalingų organizmui, nepapildysime. Tik vieną tris procentus reikalingo jodo kiekio gauname iš įkvepiamo oro.

- Vasarą dažnas vykstame prie jūros ne tik pailsėti, bet ir pakvėpuoti jodo. Ar pakanka savaitės atostogų prie jūros, kad organizmas pasipildytų jo atsargomis?
- Savaitė atostogų prie jūros - puikus laikas pailsėti, atsipalaiduoti nuo streso, pamiršti darbinius rūpesčius, pabūti su šeima, draugais, atsigauti emociškai ir fiziškai. Deja, kvėpuodami pajūrio oru visų jodo atsargų, reikalingų organizmui, nepapildysime. Tik vieną tris procentus reikalingo jodo kiekio gauname iš įkvepiamo oro. Pagrindinis jodo šaltinis yra maisto produktai ir ypač jūrinės kilmės, tad reiktų stengtis kiek įmanoma daugiau jais pasimėgauti atostogų prie jūros metu.
 

- Kokią įtaką organizmui daro jodas? Kas nutinka jei jo nepakanka?
- Jodas yra pagrindinis mikroelementas, reikalingas skydliaukės hormonų sintezei. Skydliaukės hormonai reguliuoja organizmo medžiagų apykaitą, daro įtaką daugelio organų funkcijai (širdies, smegenų, lytinių organų). Nuo skydliaukės hormonų kiekio ir jo svyravimo organizme priklauso mūsų kūno masė, emocijos, mąstymas, vaisingumas, išvaizda.
 
- Kokie simptomai  išduoda jodo trūkumą?
- Dažniausiai jodo trūkumo simptomai pasireiškia sutrikus skydliaukės funkcijai – sumažėja skydliaukės hormonų gamyba, atsiranda nuolatinis nuovargis, jautrumas šalčiui, svorio didėjimas, vidurių užkietėjimas, depresija, raumenų skausmai, sausa, skylinėjanti oda, lūžinėjantys nagai ir plaukai. Jodo trūkumas gali skatinti skydliaukės padidėjimą - gūžio (striumos) formavimąsi. Taip pat jodo trūkumas ypač reikšmingas vaikų protinei raidai.
 
- Taisyklė, kas per daug - tas nesveika, matyt, galioja ir jodui. Ar jo gali būti per daug? Kam kenkia per didelis jo kiekis?

- Perdozavimo simptomai priklauso nuo jodo kiekio organizme. Jie gali būti lengvi: virškinimo trakto dirginimo požymiai (viduriavimas, pykinimas, deginimo jausmas burnoje) bei sunkūs: cianozė, silpnas pulsas, koma (per trumpą laiką patekus į organizmą dideliam jodo kiekiui).
 
- Kaip galima papildyti organizmą jodu be buvimo prie jūros?
- Per parą suaugęs žmogus turėtų gauti apie šimtą penkiasdešimt mikrogramų jodo. Pagrindinis šio mikroelemento šaltinis yra maisto produktai. Daugiausia jodo turi jūros žuvys, jūros gėrybės, jūros kopūstai, krevetės. Taip pat galime jo gauti iš virtų kiaušinių, bulvių su lupena ir kitų produktų. Maisto gamybai rekomenduojama naudoti joduotą druską – iki penkių gramų per dieną.
 
- Sakoma, jei vaiką nuveši prie jūros pakvėpuoti jodu šis mažiau sirgs, sustiprės jo imunitetas. Ar tai tiesa?
- Kvėpuojant grynu, jodu prisotintu oru, braidžiojant, maudantis, aktyviai leidžiant laiką (judant, sportuojant) grūdinamas organizmas, tai iš tiesų gerina vaiko emocinę ir fizinę savijautą bei stiprina imunitetą.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica