Receptas sveikam šventiniam stalui

Aigustė Tavoraitė
2019-04-19
Artimiausias gimines vėl suburs įvairiomis gėrybėmis ir skanėstais nukrautas šventinis Velykų stalas. Koks gi būtų auksinis receptas, kad jis būtų ne tik gardus, bet ir sveikas?
Receptas sveikam šventiniam stalui
Dažnas po kąsnelį ragaudamas įvairių velykinių patiekalų neišvengia įvairių skrandžio negalavimų. Pajutus pilvo pūtimą, skausmus skrandyje ar žarnyne, atsiradus tarsi gastritiniam pojūčiui arba net pykinimui, pirmiausia reikėtų nustoti valgyti.

Kiaušinis – dietinis produktas

Mitybos specialistė, tinklaraščio sulieknek.lt autorė, knygos „Liekna visam gyvenimui“ autorė Vaida Kurpienė sako, jog Velykos maisto atžvilgiu yra daug lengvesnė šventė nei Kalėdos. „Svarbiausias šventės akcentas – kiaušiniai – praktiškai yra dietinis produktas, nuo jų niekas tikrai nesustorėja. Dažniausiai priaugamo svorio kiekis priklauso nuo to, su kuo kiaušiniai yra valgomi bei kas vartojama kitų valgymų metu“, – aiškino ji.
 

Jei kiaušiniai neįsivaizduojami be majonezo, jį pašnekovė rekomendavo pasigaminti namuose. „Tai – daug sveikesnis pasirinkimas, nes į jo sudėtį įeina vertingi produktai – garstyčios, citrinos sultys, kokybiškas aliejus ir kiaušinio trynys. Kadangi jis naudojamas žalias, patartina rinktis putpelės kiaušinius. Tai leidžia pasigaminti mažesnį majonezo kiekį (tik 100 mililitrų), be to, šie kiaušiniai neturi salmonelės bakterijų. Šalia kiaušinių reikėtų vengti didesniais kiekiais papildomai valgyti duoną ar riebius mėsos gaminius. Geriau juos užkąsti daržovėmis, kurių dabar gausu, pavyzdžiui, galima pasidaryti avokadų užtepėlę“, – sakė V.Kurpienė.

Paklausta, ar yra riba, kiek daugiausiai kiaušinių būtų galima suvalgyti, pašnekovė pabrėžė, kad svarbiausia yra saikas: „Klausimas, kiek natūraliai tų kiaušinių įveiksime? Paprastai yra nurodomos savaitei skirtos rekomendacijos, per dieną gal būtų patartina ne daugiau trijų. Tačiau viskas priklauso, kokio svorio, fizinio aktyvumo bei sveikatos būklės yra žmogus, taigi tai – individualu.“
 
Dėmesys bendravimui
Pietums mitybos specialistė patarė pirmiausia patiekti karštą patiekalą, o tik po to – šaltus. „Neretai būna taip, kad privalgoma šaltų užkandžių, tada žmogus pasisotina ir patiekus karštą patiekalą neretai persivalgo. Priešingu atveju, natūraliai suvalgoma mažiau ir nereikia savęs kažkaip riboti, valdyti. Ir labai svarbu šalia patiekti kelių rūšių šviežių daržovių ar jų salotų. Savo ruožtu desertą patarčiau perkelti į priešpiečius arba pavakarius, kada galima lėtai juo pasimėgauti. Ir kuo mažesnė lėkštutė ir gabaliukas, tuo geriau“, – patarė ji.
V.Kurpienė pabrėžė visada rekomenduojanti daugiau dėmesio skirti ne maistui, bendravimui: „Tuomet šventės malonumas bus didesnis ir rezultatas antradienio rytą džiugesnis.“
 
Palydovas – virškinimo sutrikimai

Visgi dažnas po kąsnelį ragaudamas įvairių patiekalų neišvengia įvairių skrandžio negalavimų.
Pajutus pilvo pūtimą, sunkumą skrandyje ar žarnyne, atsiradus tarsi gastritiniam pojūčiui arba net pykinimui, pirmiausia reikėtų nustoti valgyti. „Pajutus, kad persivalgėme, labai svarbu pajudėti, išeiti pasivaikščioti į gryną orą. Svarbu nepamiršti, kad tikimybė apsunkti stipriai sumažėja, jei nepamirštame taisyklingai kramtyti. Tada greičiau pasiekiamas sotumo jausmas“, – patarė V.Kurpienė.
Maistą kramtant daug kartų, jis suvilgomas seilėmis, tada mažėja ir poreikis vartoti skysčius valgymo metu. „Tačiau vanduo ar arbata nepamaišys. Svarbiausia riboti kisielių, sulčių vartojimą, nes tai yra desertai. Viena stiklinė sulčių tolygi vyriškai paros cukrų dozei“, – atkreipė dėmesį ji.
Medikai taip pat įspėja dėl nesaikingo alkoholio vartojimo. Žmogaus, kuris vartoja alkoholį, kepenys apkraunamos kelis kartus stipriau. Taip pat ir alkoholiu užgeriant riebesnius šventinius patiekalus papildomas darbas tenka virškinimo, širdies ir kraujagyslių sistemai.


Verta žinoti
Didelis maisto kiekis gali sukelti rėmens ar vidurių užkietėjimo problemas. Virškinimą pagerinti gali ir tokie preparatai, kurių sudėtyje yra tik natūralios medžiagos. Rėmens sukeltam rūgštingumui mažinti padės įvairių žolelių arbatos kaip ramunėlių, saldymedžių šaknų, pipirmėčių. Vidurių užkietėjimui palengvinti rekomenduojamos kalendrų, šaltekšnio žievės arbatos. Ilgalaikei problemai spręsti tinka baltųjų gysločių sėklų luobelės. Priemonės su kartumynais suaktyvins refleksinį skrandžio sulčių išsiskyrimą, kuris taip pat padės pastimuliuoti kasos darbą ir pagerinti jos veiklą.
Jeigu simptomai nuo pojūčių pereina prie aktyvaus ir dažno  viduriavimo, vėmimo, tokiu atveju vertėtų nedelsti ir kreiptis į specialistus. Nevaldomiems simptomams reguliuoti rekomenduojama pasitelkti rehidracinius, spazmus malšinančius preparatus ar angliukus. Kaip natūralus sorbentas jie padės sugerti toksinus  ir lengviau pašalinti iš organizmo. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica