Psichoanalitikas: meilė turi judėti į priekį

www.lsveikata.lt
2019-03-01
Šiandien įprasta manyti, kad tik meilė pateisina poros egzistavimą. O galbūt, kad santykiai tęstųsi kuo ilgiau reikia pakeisti požiūrį į šį jausmą? Būtent tai psychologies.ru interviu siūlo psichoanalitikas, porų santykių ekspertas Alain Valtier.
Psichoanalitikas: meilė turi judėti į priekį
Abipusė partnerių trauka – tai visada paslaptis. Joje visuomet yra dalis iracionalumo, nepaklūstančio logikai. Bet, kad meilė tęstųsi reikalinga valia: reikia sau nuolat priminti, kodėl pasirinkome būtent tą žmogų, kokios jo savybės mus taip sujaudino, kad panorėjome būti greta jo.


- Meilė būtina sąlyga porai atsirasti?
- Manymas, kad meilė – būtina sąlyga porai atsirasti, būdingas Vakarų kultūrai ir ypač įsigaliojo praėjusio amžiaus šeštame dešimtmetyje. Ankstesniuose amžiuose jo nebuvo, o ir dabar daugelyje šalių partnerio pasirinkimu rūpinasi šeima. Ir, beje, dauguma tokių porų gyvena neblogiau nei mes. Tai įrodo, kad meilė ir kiti gražūs jausmai gimsta tarp partnerių, kurie vienas kito nepasirinko, ir gali būti jų bendro gyvenimo rezultatas, o ne pradinė sąlyga.
 

- Kuo skiriasi pirmieji įsimylėjimo pliūpsniai nuo jausmo, kuris trunka ne vienerius metus?
- Jeigu dar iki susipažinimo santykių ilgalaikiškumas partneriams nėra vertybė, įsimylėjimui bus sunku peraugti į ilgalaikius jausmus. Santykių ilgalaikiškumas neapibūdinamas meile, neplaukia iš jos: kad jie rutuliotųsi, reikia stengtis. Tiems, kurie meilėje vertina tik stiprumą ir pirmųjų dienų emocijų pliūpsnį, vienintelis kelias – gyventi vienas kitą keičiančių romanų virtinėje. Bet ar tai bus meilė? Neturiu atsakymo į šį klausimą. Neginčijama tik tai, kad poros, kuri nori save išsaugoti ilgai, meilė turi transformuotis. Meilės esmė – judėjimas.
 
- Kas tuomet, jūsų nuomone, yra meilė?
- Abipusė partnerių trauka – tai visada paslaptis. Joje visuomet yra dalis iracionalumo, nepaklūstančio logikai. Bet, kad meilė tęstųsi reikalinga valia: reikia sau nuolat priminti, kodėl pasirinkome būtent tą žmogų, kokios jo savybės mus taip sujaudino, kad panorėjome būti greta jo.
Taip, beje, dažnai nutinka santuokoje, kurią suorganizavo būsimų sutuoktinių tėvai: tarp kartu gyvenančių žmonių gali atsirasti itin stiprūs jausmai, paremti vienas kito privalumų pripažinimu. Nes meilė tai – namas, kurį reikia ręsti, ir tai reikalauja laiko bei bendrų pastangų.
 
- Tačiau turbūt sutiksite, kad be to, ką suvokiame, meilėje gausu pasąmonės motyvų?
- Dviejų pasąmonių susitikimas – vienas meilės apibūdinimų. Šis jausmas austas iš daugybės impulsų, kurie gyvena sieloje. Būtent dėl šios priežasties meilės romanuose meilės kaimynė visuomet yra neapykanta. Nutinka ir taip, kad abipusė neapykanta porai suteikia tvirtumo!

 
- Tačiau kai dviejų santykiuose atsiranda agresija, kaip su ja kovoti, ypač kai jos šaknys slypi pasąmonėje?
- Kad suteiktumėte sau šansą išsaugoti meilę ilgai, turite suvokti viską, kas pasąmonėje yra gero bei kas blogo, ir iš anksto priimti nesugebėjimą atitikti visiems partnerio lūkesčiams. Būtent šį darbą ir siūlo atlikti psichoterapeutas: išmokti iššifruoti savo reakcijas bei emocijas, kad apsaugotumėte meilę nuo daugybės nereikalingų dalykų, neturinčių nieko bendra su šiuo jausmu.
 

- Meilė sau – būtina sąlyga, kad galėtum mylėti kitą?
- Esu linkęs kalbėti ne apie „meilę sau“ – taip viską lengvai galima susieti su narcisizmu, kai santykiuose žmogus daugiau ima, nei duoda, - o su „savęs pažinimu“. Svarbu suvokti, kad galima mylimo žmogaus ir nekęsti, kad neįmanoma jo dievinti visą laiką. Tik tai įsisąmoninus, bus galima meilei teikti pirmenybę. Ir tai bus sąmoningas pasirinkimas.
 
- Tėvai dar vaikystėje formuoja mūsų supratimą apie meilę. Kokį vaidmenį tai vaidina, kai suaugę ieškome sau poros?
- Daug kas priklauso nuo tų jausmų, pojūčių, prisiminimų, kurie suaugusiam žmogui lieka iš vaikystės. Jeigu vaikas šeimoje matė tik barnius ir neapykantą, suaugęs jis nebus tinkamai pasiruošęs tiems išbandymams, kurie neišvengiamai tenka daugeliui porų.
Meilė – tai palikimas, kurį kiekvienas mūsų naudojama savo nuožiūra. Taigi pora gali virsti tam tikra laboratorija, kurioje kiekvienas gauna galimybę plėtoti ir transformuoti tai, ką gavo iš tėvų. Ir šis kasdienis darbas dovanoja atradimą: gyventi iš tikrųjų mylint daug lengviau nei be meilės.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica