Prostatos sveikata reikia rūpintis nuo mažumės

Aigustė Tavoraitė
2017-09-15
Rugsėjo 15-ąją, minint Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną, gydytojai primena šios ligos profilaktikos svarbą. Jau užklupęs vėžys gali negrįžtamai invalidizuoti: prostatos gydymą lydintis šlapimo nelaikymas ir erekcijos sutrikimai aptemdo ne vieno vyro gyvenimą.  
Prostatos sveikata reikia rūpintis nuo mažumės
Šiandien sutariama, kad prostatos sveikata turi rūpintis ne tik garbaus amžiaus vyrai, bet berniukai nuo mažumės. Taigi labai svarbus yra tinkamas tiek mamų, tiek tėčių dėmesys.

Ypač išgyvena jauni vyrai
Remiantis skirtingais duomenimis, per metus šalyje nustatoma 2500–3000 naujų prostatos vėžio atvejų. Nors šiandien turime puikias galimybes išgydyti anksti diagnozuotą prostatos vėžį, tačiau kol kas dar neatrastas būdas užkirsti kelią ne mažiau skaudžioms gydymo pasekmėms.
 

„Taikome įvairius gydymo metodus – atliekamos ir robotinės, ir laporaskopinės operacijos. Tačiau tiek prostatos šalinimas, tiek bet kokios kitos manipuliacijos gali privesti prie šlapimo nelaikymo arba impotencijos. Tai – didžiulė tragedija, ypač jauniems vyrams“, – pastebi patyręs gydytojas urologas profesorius Balys Dainys.

 
Po radikalios prostetaktomijos (prostatos pašalinimo chirurginiu būdu) vidutinio laipsnio ir sunkus šlapimo nelaikymas ilgalaikėje perspektyvoje vargina apie 15 proc. vyrų, tačiau nedidelio laipsnio šlapimo nelaikymą gali patirti net iki 50 proc. pacientų.
Dviem keturiems procentams vyrų ilgalaikių problemų keliantis šlapimo nelaikymas gali atsirasti po gerybinės prostatos hiperplazijos operacijų. Kuo vyresnis vyras operuojamas, tuo didesnė tikimybė, kad jis blogiau laikys šlapimą.

 
Kitokios kilmės šlapimo nelaikymas atsiranda po išorinės spindulinės terapijos, taikomos dėl prostatos vėžio. Tačiau tokie atvejai kur kas retesni – patiriami tik iki 5 proc. tokių pacientų. Žymiai dažnesnis šlapimo nelaikymas (varginantis iki 64 proc. pacientų) po „gelbstimosios“ prostatektomijos, kuri atliekama po spindulinio gydymo esant vėžio recidyvui.
 
Neapsieinama ir be įklotų
Šiandien esama daug šlapimo nelaikymo gydymo galimybių. Jis dažniausiai gydomas vaistais, specifiniais pratimais arba chirurginiu būdu. Auksinio standarto operacijos – dirbtinio sfinkterio implantavimas, pošlaplinių raiščių įsiūvimas.
„Tačiau tai dar viena operacija, raiščiai yra brangūs, deja, nekompensuojami“, – pastebėjo urologas. Be to, invazinis intervencinis gydymas dėl šlapimo nelaikymo vyrams neatliekamas anksčiau nei praėjus metams po radikalios prostetaktomijos ar kitos tokio tipo prostatos operacijos.
 
„Dažniausiai varginant šiai nemaloniai bėdai neišsiverčiama be įklotų“, – konstatavo B.Dainys. Pagal nevalingai ištekėjusio šlapimo kiekį sutrikimas gali būti kelių laipsnių. Esant lengvo laipsnio šlapimo nelaikymui per parą prireikia vieno dviejų įklotų, vidutiniam – 3–4, sunkiam – daugiau nei keturių įklotų arba kelnaičių. Jei nelaikančiam šlapimo vyrui per parą pakanka vieno įkloto, operacijos paprastai neprireikia.
 
Kas padėtų prevenciškai
Urologas pastebėjo, kad tokių nemalonių pasekmių turinti liga gali susiformuoti nuo, atrodytų, mažmožių. „Labai pavojingos yra lytinių organų infekcijos. Jos dažnai priveda prie prostatito, o jį prastai gydant arba išvis to nedarant sulaukiamas finalas – prostatos vėžys. Kalbėti reikėtų ir apie šlapimo takų infekcijas (ypač lėtines), lytiškai plintančias ligas, kurios taip pat sukėlusios prostatos uždegimą ilgainiui gali privesti prie prostatos vėžio“, – aiškino gydytojas.

 
Apgailestaudamas, kad sergamumo prostatos vėžiu rodikliai nemažėja, B.Dainys pastebėjo, kad nepakankamai dėmesio skiriama ligos prevencijai.
„Stokojama medicininės taktikos, ką daryti, kad prostatos vėžio apskritai sumažėtų.
Šiandien sutariama, kad prostatos sveikata turi rūpintis ne tik garbaus amžiaus vyrai, bet berniukai nuo mažumės. Taigi labai svarbus yra tinkamas tiek mamų, tiek tėčių dėmesys. Reikia stebėti, ar vietoje yra sėklidės, ar nėra apyvarpės susiaurėjimo, ar neįsimetė kokia infekcija“, – akcentavo pašnekovas.
 
Gydytojas pridūrė, kad nemažai reikšmės prostatos vėžiui atsirasti turi mityba (raudonos mėsos, gyvulinės kilmės riebalų vartojimas), tai pat – persivalgymas, padidintas kraujospūdis, antsvoris arba nutukimas, žalingi įpročiai, išbalansuotas cukraus, bendras nejudrus gyvenimo būdas.

„Prevenciškai naudingi yra pomidorai, sojos aliejus ir kiti jos produktai, jūros produktai. Kalbant apie medikamentinę prevenciją, įrodyta, kad nedidelės aspirino dozės gali turėti teigiamą reikšmę siekiant išvengti prostatos vėžio“, – kalbėjo gydytojas.

 
Penki dažniausi prostatos ligų požymiai
pasunkėjęs šlapinimasis;
dažnesnis šlapinimasis;
susilpnėjusi, sumažėjusi šlapimo srovė šlapinimosi pradžioje ar (ir) pabaigoje;
ne visiško pasišlapinimo jausmas;
dažnas šlapinimasis naktį.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris