Probiotikai - atsvara antibiotikų kirčiui

Greta Vanagienė
2020-01-20
„Dažnai šaltuoju metų laiku suaktyvėja ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Reikalinga ar ne, siekadami greito ir efektyvaus gydymo pacientai dažnai receptą antibiotikams susiveikia patys, deramai nė nepasikonsultavę su gydytoju. Tai - ypač ydinga praktika“, – sako Vaikų ligoninės VUL Santaros klinikų filialo gydytojas vaikų gastroenterologas profesorius Vaidotas Urbonas. Specialistas primena apie atsakingą antibiotikų vartojimą ir ragina nepamiršti atkurti jų sutrikdytą žarnyno mikrobiotą.
Probiotikai - atsvara antibiotikų kirčiui
Nors dažnu ligų atveju antibiotikų vartojimo išvengti nepavyksta, sunaikintas gerąsias bakterijas atkurti būtina specialiais papildais. Jas reikėtų gerti jau bevartojant ligą gydančius vaistus.

Nukenčia visas organizmas

„Antibiotikai – galingas ginklas, tačiau naudojami ne pagal paskirtį dažnai gali atsigręžti prieš pacientą“, - sako prof. Vaidotas Urbonas.

 
Mat bereikalingas antibiotikų vartojimas ne tik sukelia šiems atsparumą, bet ir stipriai sutrikdo žarnyno pusiausvyrą. Su ja ir viso organizmo sveikatos būklę.
„Antibiotikai veikia sistemiškai – visą organizmą. Taigi suardo ir gerąją žarnyno mikroflorą, o kai dominuoja blogoji terpė, formuojasi disbakteriozė. Ši sukelia virškinamojo trakto infekcijų, pasireiškiančių viduriavimu, pilvo skausmu, pykinimu, rėmeniu, vėmimu, apetito sumažėjimu. Gali net prasidėti žarnyno uždegimas - opinis kolitas“, - galimas pasekmes vardija vaikų gastroenterologas.

 
Beje, yra sutrikdoma ne tik žarnyno, bet ir urogenitalinė – makšties ar šlapimo takų, burnos, kvėpavimo takų, odos mikrobiota. Tai sąlygoja kitų ligų atsiradimą. „Stiprinti žarnyną yra ypač svarbu. Žarnyno mikrobų genetika yra didesnė, nei viso organizmo - čia slypi daug informacijos apie ligų atsiradimą“, - atkreipia dėmesį prof. V.Urbonas.
Anot jo, nors dažnu ligų atveju antibiotikų vartojimo išvengti nepavyksta, sunaikintas gerąsias bakterijas atkurti būtina specialiais papildais. Tačiau laukti, kol pajusite šalutinį antibiotikų sukeltą poveikį, nederėtų. Gerųjų bakterijų rezervus pildyti reikėtų jau bevartojant ligą gydančius vaistus.
 
Tik mityba nepagelbės
Nors gerųjų bakterijų randama ir kai kuriuose maisto produktuose, pavyzdžiui, jogurte, prof. V.Urbonas sako, deja, vien jais žarnyno mikrofloros atkurti nepavyks.

Naminiai metodai, pavyzdžiui, raugintų kopūstų sultys ar rauginto pieno produktai gali padėti atkurti tik kurią nors vieną bakterijų rūšį, o reikalinga visuma. Todėl patikimiau yra vartoti specialiai tam sukurtus gerųjų bakterijų papildus“, - aiškina gydytojas.
 
Be to, probiotikai yra įtraukti į rekomenduojamų preparatų sąrašą funkcinėms suaugusiųjų ir kūdikių virškinimo ligoms, ūmiems gastroenteritams, antibiotikų sukeltam kolitui ir uždegiminėms žarnų ligoms gydyti. Vaikų gastroenterologas priminė, kad probiotikus veiksminga vartoti ir  ūminių virusinių bei bakterinių viduriavimų, kurių taip pat padažnėja šaltuoju metų laiku, profilaktikai.


Tarp kitko
Gerųjų bakterijų maisto papildas, sustiprinantis imunitetą ir palaikantis bakterijų pusiausvyrą žarnyne, tinkamas vartoti suaugusiems ir vaikams nuo trejų metų. Probiotikus galima vartoti kasdien arba esant ypatingoms situacijoms, tokioms kaip gydymas antibiotikais, kelionės metu, keičiant mitybos režimą, užkietėjus viduriams ar viduriuojant. Pieno rūgšties bakterijos taip pat gali palengvinti laktozės netoleravimo ir dirgliosios žarnos simptomus.
Maisto papildas taip pat gali būti rekomenduojamas bakterijų pusiausvyrai palaikyti, mat bifido bakterijų skaičius žarnyne paprastai mažėja organizmui senstant.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

    „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris