Probiotikai - atsvara antibiotikų kirčiui

Greta Vanagienė
2020-01-20
„Dažnai šaltuoju metų laiku suaktyvėja ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Reikalinga ar ne, siekadami greito ir efektyvaus gydymo pacientai dažnai receptą antibiotikams susiveikia patys, deramai nė nepasikonsultavę su gydytoju. Tai - ypač ydinga praktika“, – sako Vaikų ligoninės VUL Santaros klinikų filialo gydytojas vaikų gastroenterologas profesorius Vaidotas Urbonas. Specialistas primena apie atsakingą antibiotikų vartojimą ir ragina nepamiršti atkurti jų sutrikdytą žarnyno mikrobiotą.
Probiotikai - atsvara antibiotikų kirčiui
Nors dažnu ligų atveju antibiotikų vartojimo išvengti nepavyksta, sunaikintas gerąsias bakterijas atkurti būtina specialiais papildais. Jas reikėtų gerti jau bevartojant ligą gydančius vaistus.

Nukenčia visas organizmas

„Antibiotikai – galingas ginklas, tačiau naudojami ne pagal paskirtį dažnai gali atsigręžti prieš pacientą“, - sako prof. Vaidotas Urbonas.

 
Mat bereikalingas antibiotikų vartojimas ne tik sukelia šiems atsparumą, bet ir stipriai sutrikdo žarnyno pusiausvyrą. Su ja ir viso organizmo sveikatos būklę.
„Antibiotikai veikia sistemiškai – visą organizmą. Taigi suardo ir gerąją žarnyno mikroflorą, o kai dominuoja blogoji terpė, formuojasi disbakteriozė. Ši sukelia virškinamojo trakto infekcijų, pasireiškiančių viduriavimu, pilvo skausmu, pykinimu, rėmeniu, vėmimu, apetito sumažėjimu. Gali net prasidėti žarnyno uždegimas - opinis kolitas“, - galimas pasekmes vardija vaikų gastroenterologas.

 
Beje, yra sutrikdoma ne tik žarnyno, bet ir urogenitalinė – makšties ar šlapimo takų, burnos, kvėpavimo takų, odos mikrobiota. Tai sąlygoja kitų ligų atsiradimą. „Stiprinti žarnyną yra ypač svarbu. Žarnyno mikrobų genetika yra didesnė, nei viso organizmo - čia slypi daug informacijos apie ligų atsiradimą“, - atkreipia dėmesį prof. V.Urbonas.
Anot jo, nors dažnu ligų atveju antibiotikų vartojimo išvengti nepavyksta, sunaikintas gerąsias bakterijas atkurti būtina specialiais papildais. Tačiau laukti, kol pajusite šalutinį antibiotikų sukeltą poveikį, nederėtų. Gerųjų bakterijų rezervus pildyti reikėtų jau bevartojant ligą gydančius vaistus.
 
Tik mityba nepagelbės
Nors gerųjų bakterijų randama ir kai kuriuose maisto produktuose, pavyzdžiui, jogurte, prof. V.Urbonas sako, deja, vien jais žarnyno mikrofloros atkurti nepavyks.

Naminiai metodai, pavyzdžiui, raugintų kopūstų sultys ar rauginto pieno produktai gali padėti atkurti tik kurią nors vieną bakterijų rūšį, o reikalinga visuma. Todėl patikimiau yra vartoti specialiai tam sukurtus gerųjų bakterijų papildus“, - aiškina gydytojas.
 
Be to, probiotikai yra įtraukti į rekomenduojamų preparatų sąrašą funkcinėms suaugusiųjų ir kūdikių virškinimo ligoms, ūmiems gastroenteritams, antibiotikų sukeltam kolitui ir uždegiminėms žarnų ligoms gydyti. Vaikų gastroenterologas priminė, kad probiotikus veiksminga vartoti ir  ūminių virusinių bei bakterinių viduriavimų, kurių taip pat padažnėja šaltuoju metų laiku, profilaktikai.


Tarp kitko
Gerųjų bakterijų maisto papildas, sustiprinantis imunitetą ir palaikantis bakterijų pusiausvyrą žarnyne, tinkamas vartoti suaugusiems ir vaikams nuo trejų metų. Probiotikus galima vartoti kasdien arba esant ypatingoms situacijoms, tokioms kaip gydymas antibiotikais, kelionės metu, keičiant mitybos režimą, užkietėjus viduriams ar viduriuojant. Pieno rūgšties bakterijos taip pat gali palengvinti laktozės netoleravimo ir dirgliosios žarnos simptomus.
Maisto papildas taip pat gali būti rekomenduojamas bakterijų pusiausvyrai palaikyti, mat bifido bakterijų skaičius žarnyne paprastai mažėja organizmui senstant.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica