Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

Roma Macijauskaitė
2021-01-28
Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.
Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?
Kadangi antroji pandemijos banga yra daug stipresnė, endokrinologai įtaria, kad netrūks tiek apleistų, tiek naujo diabeto atvejų.

LSMUL Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė Diana Šimonienė.
 
- Kaip dažnai pacientai išgirsta cukrinio diabeto diagnozę? 
- Lietuvoje antro tipo cukrinis diabetas diagnozuojamas vienam iš dešimties penkiolikos, tačiau manoma, kad antra tiek yra nediagnozuotų atvejų. Pacientai neišsako jokių nusiskundimų, ir liga aptinkama jau atsiradus diabeto komplikacijoms.

Deja, ligos atvejų daugėja. Ypač pasibaigus pandemijai, manau, bus nemažas ligos atvejų protrūkis, nes dėl epideminės situacijos dauguma žmonių yra namuose, daug mažiau juda, rečiau išeina pasivaikščioti, sportuoti. Aišku, pasikeitė ir mityba. O didėjant nutukimui, lygiagrečiai didėja ir antro tipo diabeto atvejų. Regime ir tai, ko nebuvo anksčiau, – ši liga jau diagnozuojama ir vaikams, paaugliams. Jei anksčiau tai buvo didelė retenybė, šiandien šis skaičius vis didėja.
 
- Kaip pandemija paveikė sergančiuosius cukriniu diabetu?  
- Po pirmojo karantino mačiau kur kas daugiau nei įprastai užleistų atvejų, kai liga buvo prastai kontroliuojama. Pacientai pasakodavo, kad nepavykdavę susisiekti su šeimos gydytoju, o kai kurie ir patys bijoję kreiptis dėl rizikos užsikrėsti koronavirusu. Taip pat pasitaikė, kad ligoniai apleido mitybą, mažiau judėjo, daugiau valgė, priaugo svorio. O kadangi antroji banga yra daug stipresnė, iki šiol pacientai į gydytojus daug rečiau kreipiasi, galima įtarti, kad netrūks tiek apleistų, tiek naujo diabeto atvejų. Štai neseniai jaunai moteriai, turinčiai antsvorio, diagnozavau antro tipo cukrinį diabetą.
 
Ką reiškia užleistas atvejis, kuo jis gresia? 
- Tai reiškia, kad ilgą laiką cukraus kiekis kraujyje buvo padidėjęs, o ilgalaikė aukšta glikemija kraujyje veda prie daug greitesnio visų diabeto komplikacijų formavimosi. Ir tokiu atveju jau nebegalima apsaugoti paciento nuo komplikacijų, o tik jas gydyti. Suprastėjusi rega grasina aklumu, pablogėjusi inkstų funkcija veda prie dializių. Šios pandemijos metu ypač stebime daug žaizdų kojose – tai yra diabeto pasekmė, gresianti ilgu gulėjimu ligoninėje, ilga antibiotikų terapija, o blogiausiu atveju – net ir amputacija.
 

Minite, kad gausybė žmonių serga cukriniu diabetu patys to nežinodami. Kokiais požymiais liga pasižymi, į ką atkreipti dėmesį?
- Yra tipiniai diabeto požymiai. Didesnis troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, kai tenka atsikelti ir naktį, žaizdos, atsiradęs nepaaiškinamas odos niežulys, staigus svorio priaugimas. O jei žmogus turi blogai kontroliuojamą aukšto kraujospūdžio ligą, jei tyrimai rodo cholesterolio padidėjimą, tokiu atveju būtina stebėti ir cukraus kiekį kraujyje, nes diabetas dažnai eina su šiomis ligomis. Neretai diabetas diagnozuojamas po tokių ligų kaip infarktas, insultas.
 
Kokios ligos priežastys? Kam rizika susirgti didesnė?
- Pirmo tipo diabetas yra autoimuninė liga, kurią sukelia kūne pasigaminę baltymai antikūnai. Jie atakuoja kasą, suvalgo kasos ląsteles ir taip sukelia visišką tos kasos dalies, kuri atsakinga už insulino gamybą, nepakankamumą. Šioje vietoje nėra iki galo aišku, kodėl atsiranda antikūnai. Gali būti kelios genetinės priežastys, gali būti didžiulis stresas, nes yra duomenų, liudijančių, kad po didžiulio išgyvenimo susiformuoja pirmo tipo diabetas.
Antro tipo diabetas susijęs su organizmo atsparumu insulinui, o tai gali lemti daugybė priežasčių: antsvoris, nutukimas, fizinio krūvio stoka, mitybos sutrikimai, ypač, kai vartojama daug riebalinio maisto, greitųjų angliavandenių. Antro tipo diabeto atsiradimo kilmei svarbus ir paveldimumas.
Didesnė rizika susirgti yra antsvorio turintiesiems, moterims, kurios sirgo nėščiųjų diabetu, policistiniu kiaušidžių sindromu, nes šio atsiradimo kilmė – atsparumas insulinui – panaši į antro tipo cukrinio diabeto kilmę.
 
Kaip valdyti ligą? 
- Gliukozės kiekio kontrolė kraujyje, geras kraujospūdis, geras cholesterolis. Kodėl tai svarbu? Nes diabetas yra lėtinė ir progresuojanti liga, kuriai būdinga tai, kad atsirandančios diabeto komplikacijos invalidizuoja žmogų ir vienareikšmiškai blogina gyvenimo kokybę, didina mirštamumą. Todėl gera diabeto kontrolė yra lygu gerai savijautai, kokybiškam gyvenimui be neįgalumo.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atidėta kardiologinė pagalba – it tiksinti bomba

  Atidėta kardiologinė pagalba – it tiksinti bomba

  Rizika sveikatai dėl pavėluoto kreipimosi į gydymo įstaigą dažnai yra nepalyginamai didesnė, nei pavojus užsikrėsti koronavirusine...
  Staigi gydytojo netektis prislėgė visus

  Staigi gydytojo netektis prislėgė visus

  Turėjusi būti eilinė darbo diena Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro gydytojui kardiologu...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indai atsparesni COVID-19?

  Indijoje, turinčioje gerokai per milijardą gyventojų, koronavirusas buvo sutiktas su didžiule baime. Ir ne veltui: per pandemijos laiką COVID-19 šalyje užsikrėtė arti 11 milijonų žmonių ir net per pusantro šimto tūkstančių mirė. Tačiau pastaruoju metu šalyje stebimas nuolatinis naujų atvejų mažėjimas, mokslininka...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica