Pienligė pasireiškia daugumai moterų

Domantė Juknonytė
2017-01-27
Prieš keletą metų susirgau pienlige, tačiau uždegimą išsigydžiau. Pastaruoju metu jaučiu panašius simptomus kaip ir praėjusį kartą. Ar gali būti, kad vėl sergu šia liga? Kaip galiu užkirsti kelią jos pasikartojimams?
Milda, 48 m.
Pienligė pasireiškia daugumai moterų
Kandidozė pasireiškia niežuliu ir „deginimo“ pojūčiu makštyje, bekvapėmis tirštomis, baltomis makšties išskyromis, kartais – negausiu kraujavimu iš makšties. Šie simptomai būna įvairaus intensyvumo, įprastai prasideda savaitę prieš mėnesines.

Makšties kandidozė (pienligė) – išorinių moters lytinių organų ir makšties gleivinės grybelinis uždegimas. Statistika nurodo, kad net 75 proc. moterų bent kartą gyvenime pasireiškia uždegimas. Daliai jų – kandidozė kartojasi.
 
Atsako VšĮ Kauno Dainavos poliklinikos Chirurgijos, akušerijos ir ginekologijos skyriaus vyr. ordinatorė gydytoja akušerė ginekologė Loreta Golubovskaitė:

- Makšties kandidozę sukelia grybelis Candida albicans, rečiau – Candida non-albicans. Grybeliai dažnai randami virškinamajame trakte, jie yra normali žmogaus virškinamojo trakto mikrofloros dalis. Daugiau nei pusei sveikų moterų grybeliai randami burnoje, tiesiojoje žarnoje ir makštyje.
 
Skiriamos dvi makšties kandidozės stadijos. Nekomplikuotos stadijos eiga nesunki, kartojasi rečiau nei tris kartus per metus. Komplikuota makšties kandidozė per metus pasikartoja tris ir daugiau kartų, jos simptomai sunkesni, o gydymo kursas – ilgesnis.
Grybelio dauginimąsi ir makšties kandidozės pasireiškimą organizme skatina nėštumas, anemija, stresas, antibiotikų vartojimas, cukrinio diabeto komplikacijos, imunosupresinė terapija ar imuniteto stoka. Uždegimą gali skatinti ir hormoninių kontraceptikų vartojimas, nešiojamas sintetinis apatinis trikotažas, aptempti rūbai, taip pat gausus saldumynų vartojimas.
 
Uždegimas pasireiškia niežuliu ir „deginimo“ pojūčiu makštyje, bekvapėmis tirštomis, baltomis makšties išskyromis, kartais – negausiu kraujavimu iš makšties. Šie simptomai būna įvairaus intensyvumo, įprastai prasideda savaitę prieš mėnesines. Moterys skundžiasi makšties perštėjimu ar skausmu šlapinantis, po lytinių santykių. Būdingas makšties gleivinės sausumas, patinimas, paraudimas.
 

Jei moteris pajaučia simptomus, turėtų kreiptis į gydytoją ginekologą. Galutinei ligos diagnozei patvirtinti tiriamas makšties išskyrų pH ir paimamas tepinėlis. Sergant kandidoze, makšties išskyrų pH paprastai būna mažesnis nei 4,5, o tepinėlyje matyti grybų micelių arba sporų.
 
Diagnozavus makšties kandidozę, priklausomai nuo ligos stadijos, pacientei skiriami vaistai. Kremai, tabletės, žvakutės į makšį (klotrimazolis, fentikonazolis, ovulės su boro rūgštimi) naudojami vietiškai, kiti vaistai – flukonazolis, ketokonazolis, nistatinas – yra geriamieji. Vietinio ir sisteminio gydymo efektyvumas iš esmės nesiskiria, tačiau sisteminio gydymo preparatai pasiekia ir giliuosius makšties gleivinės sluoksnius bei žarnyną.
 
Jei moteriai kandidozė dažnai kartojasi, svarbu gydyti ir partnerį. Uždegimo profilaktikai išorinius lytinius organus reikėtų prausti tik intymiai higienai skirtomis priemonėmis, kurios nesutrikdytų pH pusiausvyros.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica